Novinky Zpět

Jak správně probíhá koordinace BOZP na stavbě?

2. 11. 2016
Zpět

Zajímá vás, jak vlastně probíhá proces koordinace BOZP na staveništi od začátku až do konce? Máte podezření, že váš koordinátor nepostupuje zcela správně a dle logické posloupnosti? V tomto článku se dozvíte správný postup krok za krokem a zjistíte tak, zda váš koordinátor dělá to, co by měl a nebo svou práci na staveništi šidí. Pojďme na to.

Koordinace BOZP na stavbě má tři fáze

Proces koordinace BOZP na stavbě má tři základní fáze, kterými jsou: zahájení projektové dokumentace stavby, předrealizační fáze a fáze realizace. Za žádných okolností nelze tyto fáze posloupně měnit, tzn., že vždy se začíná logicky od nominace koordinátora a jeho zapojení do zahájení projektové dokumentace stavby, dále následují přípravy - tzv. předrealizace a pokračuje se samotnou realizací - tedy kontrolami na stavbě. Pojďme si tedy konkretizovat, co jednotlivé fáze zahrnují.

1. Zahájení projektové dokumentace stavby

Měli byste vědět, že pokud hledáte koordinátora BOZP pro vaši stavbu, je povinné ho nově nominovat již při přípravě stavby - tzn. při zahájení zpracování projektové dokumentace stavby, nikoliv až v předrealizační fázi, jak tomu bylo dříve. Jedná se o novinku, kterou přinesla novela platná od 1. 5. 2016. Více informací se dočtete v článku “Koordinátora BOZP na stavbě je povinné nominovat již při přípravě stavby”.

V této první fázi, kdy najdete svého koordinátora BOZP a pověříte ho touto nelehkou funkcí, by vám měl být maximálně k dispozici už při zpracování projektové dokumentace. Nejde o to, aby radil projektantovi, jak má stavbu projektovat, ale aby se vyjadřoval k případným bezpečnostním rizikům, které mohou být již ve fázi projektování jasně viditelné.

Cílem této fáze je předejít bezpečnostním hrozbám už v zárodku stavby a tím pádem zlepšení efektivity práce zejména snížením nákladů v případě zjištění bezpečnostních problémů až bude projekt hotový, a zároveň také zvýšení bezpečnosti práce všech zúčastněných stran.

2. Přípravné práce - předrealizační fáze stavby

Přípravné práce, nebo také předrealizační fáze stavby, zahrnují následující činnosti:

3. Výkonné práce - fáze realizace stavby

Výkonné práce, nebo také fáze realizace stavby, zahrnují následující činnosti:

Na co si dát pozor?

Od roku 2016 došlo k několika změnám v oblasti koordinace BOZP na staveništi. O těchto změnách byste určitě měli vědět. Přečtete si níže uvedené články, ve kterých jsou všechny změny popsány.

Jak správně probíhá koordinace BOZP na stavbě?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference