Novinky Zpět

Od května 2016 platí nová pravidla, kdo může a nesmí být koordinátorem BOZP na stavbě

18. 7. 2016
Zpět

Pokud jste si ještě nestihli všimnout, tak od 1. května 2016 došlo k řadě změn v legislativě, které se týkají OZO a koordinátorů BOZP na staveništi. Změn je celá řada a některé jsou velmi zásadní a to nejen pro OZO a koordinátory, ale také pro všechny stavaře, zadavatele staveb a investory. Jednou z kýžených změn je také úprava toho, kdo může a nesmí být koordinátorem BOZP na stavbě. Pojďme se na změnu podívat.

Jak tomu bylo dříve?

Dříve to bylo tak, že koordinátorem BOZP na stavbě nesměla být osoba, které odborně vedla samotnou realizaci stavby.

Jak je to od roku 2016?

Nově je tomu jinak, protože zákon byl novelizován. Jedná se o Zákon č. 88/2016 Sb, který změnil Zákon č. 309/2006 Sb., konkrétně pak § 14 odst. 2 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Tato novela říká, že:

“Koordinátor BOZP nově od 1. května 2016 nesmí být zhotovitel stavby, jeho zaměstnanec nebo jiná fyzická osoba, která odborně vede realizaci stavby.”

Proč došlo k této novele zákona?

K jakým dalším změnám došlo v roce 2016?

Od května 2016 došlo pro OZO a koordinátory BOZP na stavbě také k dalším čtyřem změnám v legislativě:

1. Zvýšili se nároky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP
2. Nově je povinné dokumentovat všechny smluvní vztahy
3. Nově je stanoveno, že plán BOZP zpracovává sám koordinátor
4. Změnila se fáze pro určování koordinátora BOZP

Všechny uvedené změny se můžete dočíst na portálu BezpečnostPráce.info v detailním článku Velké změny pro OZO a koordinátory BOZP na staveništi přináší novela zákona účinná od 1. května 2016.

Od května 2016 platí nová pravidla, kdo může a nesmí být koordinátorem BOZP na stavbě
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference