Novinky Zpět

Od 2016 může plán BOZP na staveništi zpracovávat pouze koordinátor BOZP

30. 8. 2016
Zpět

Rok 2016 přinesl pro koordinátory BOZP na staveništi, ale také pro odborně způsobilé osoby (OZO), celou řadu legislativních změn. Jedna z nich se týká toho, kdo může zpracovávat plán BOZP na staveništi. Nově už ho může totiž zpracovávat pouze sám koordinátor BOZP. Tuto změnu přináší novela zákona, která je účinná od 1. května 2016.

Jak tomu bylo dříve?

Před novelou z roku 2016 nebylo ze zákona zcela zřejmé, kdo vlastně má zpracovávat plán BOZP na staveništi. V § 15 zákona č. 309/2006 Sb. byla uvedena pouze povinnost, aby zadavatel stavby zajistil zpracování plánu, ale už nebylo konkrétně specifikováno, kdo má být samotným zpracovatelem. Toho určoval zadavatel stavby dle vlastního uvážení, což mělo celou řadu nevýhod. Tomu je ale od 1. května 2016 konec.

Povinností koordinátora BOZP na stavbě bylo pouze zajistit, aby v plánu BOZP byly správně uvedeny všechny informace o pracovních postupech a další důležité údaje pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na stavbě. Další jeho povinností bylo zajistit odsouhlasení plánu BOZP na staveništi a jeho následné podepsání všemi potřebnými zhotoviteli.

Jak je to od roku 2016?

Nově od roku 2016, dle novely zákona č. 309/2006 Sb., musí plán BOZP na staveništi zpracovávat pouze koordinátor BOZP. Plán BOZP musí obsahovat základní informace o realizované stavbě, přesné pracovní postupy, které jsou připraveny pro jednotlivé konkrétní práce, ale též práce, které zahrnují specifikace a požadavky pro maximální zajištění bezpečné práce při realizaci stavby.

V plánu BOZP na staveništi musí být dále uveden předpokládaný čas trvání stavby. Zákon také vyžaduje, aby součástí těchto informací byla přesná posloupnost prací včetně jejich souběhu apod.

U plánu BOZP také platí, že musí být pravidelně aktualizován dle skutečného stavu a všechny změny, které nastanou v průběhu realizace stavby do něj musí být napsány.

“Plán BOZP může nově od 1. května 2016 zpracovávat pouze koordinátor BOZP na staveništi.”

Z jakého důvodu došlo ke změnám?

Další změny pro koordinátory a OZO od 2016

Od 1. května 2016 došlo pro OZO a koordinátory BOZP na stavbě k dalším legislativním změnám. Celkem se jedná o čtyři zásadní:

1. Zvýšili se nároky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP
2. Nově je povinné dokumentovat všechny smluvní vztahy
3. Platí nová pravidla, kdo může a nesmí být koordinátorem BOZP na stavbě
4. Změnila se fáze pro určování koordinátora BOZP

Všechny výše uvedené legislativní změny si nastudujte na portálu BezpečnostPráce.info, a to v článku Velké změny pro OZO a koordinátory BOZP na staveništi přináší novela zákona účinná od 1. května 2016.

Od 2016 může plán BOZP na staveništi zpracovávat pouze koordinátor BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference