Novinky Zpět

Zvýšily se požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP. Jak konkrétně?

7. 6. 2016
Zpět

Přemýšlíte o tom, že se stanete odborně způsobilou osobou (OZO) k zajišťování úkolů v prevenci rizik nebo k činnostem koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (koordinátor BOZP)? Pokud ano, měli byste vědět, že od 31. 3. 2016 s platností od 1. 5. 2016 se požadavky na kvalifikaci těchto činností změnily. V tomto článku se dozvíte, co konkrétně se pro kvalifikaci změnilo a můžete si vyhodnotit, zda jste vůbec vhodným kandidátem.

Předpis č. 88/2016 Sb. mění další čtyři zákony

Dne 31. 3. 2016 ve Sbírce zákonů vyšel nový Předpis č. 88/2016 Sb., který nabývá účinnosti dnem 1. 5. 2016. Tento zákon mění čtyři další předpisy, které mají dopad nejen na koordinátory BOZP na staveništi, ale také na OZO. Nový zákon mění následující předpisy:

Nové požadavky pro kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP v roce 2016

Před příchodem této novely bylo dostačující, když měl uchazeč o certifikaci pro OZO nebo koordinátora BOZP střední školu zakončenou maturitní zkouškou a praxi nejméně 3 roky, anebo vzdělání na úrovni vysoké školy, které zakončil bakalářským nebo magisterským programem, který byl zaměřený na BOZP, a zároveň měl uchazeč praxi nejméně 1 rok v činnosti, která byla vykonávaná v oboru prevence rizik nebo BOZP.

Nyní jsou ale požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP o něco vyšší. Kvalifikační předpoklady jsou uvedeny níže.

Požadavky na OZO k zajišťování úkolů v prevenci rizik

Pokud se chcete stát odborně způsobilou osobou (OZO) k zajišťování úkolů v prevenci rizik, musíte mít:

nebo

Dále musíte úspěšně splnit:

Požadavky na koordinátora BOZP k zajišťování úkolů v prevenci rizik

V případě, že se chcete stát odborně způsobilou osobou k zajišťování činností koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi, musíte mít:

nebo

Dále musíte úspěšně splnit:

Kvalifikační tabulka 2016 pro OZO a koordinátory BOZP

Rozdíl mezi OZO a koordinátorem BOZP se můžete dočíst v článku “Jaký je rozdíl mezi koordinátorem BOZP a odborně způsobilou osobou”.

Obor Dosažené vzdělání Odborná praxe
OZO v prevenci rizik Střední škola s maturitou a technickým zaměřením Minimálně 3 roky
OZO v prevenci rizik Vysokoškolské vzdělání v oblasti BOZP Minimálně 1 rok v oboru prevence rizik nebo BOZP
Koordinátor BOZP Střední škola s maturitou a technickým zaměřením Minimálně 3 roky
Koordinátor BOZP Vysokoškolské vzdělání technického zaměření Při vysokoškolském vzdělání stavebního zaměření minimálně 1 rok v oblasti stavebnictví

CRDR s.r.o.

Zvýšily se požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP. Jak konkrétně?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference