Novinky Zpět

OZO a koordinátoři BOZP musí od roku 2016 vést všechny smluvní vztahy. Proč a jak?

19. 7. 2016
Zpět

Vedení smluvních vztahů je další z důležitých a pozitivních změn v legislativě BOZP, které jsme se v roce 2016 dočkali. Změny se dotknou koordinátorů BOZP na staveništi, odborně způsobilých osob (OZO) a potažmo i zadavatelů a investorů staveb. Cílem je prioritně zvýšení kvality a nároků na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, ale svou roli v tom jistě hraje i zlepšení transparentnosti. Co a proč se tedy změnilo?

S nezvladatelným množstvím smluv je konec

Důvodem této změny bylo především to, že při kontrolách OZO a koordinátorů BOZP často docházelo ke zjištění, že jejich práce nebyla odváděná dobře. Ptáte se proč? Protože zajišťovali svou činnost pro kapacitně nezvladatelné množství smluvních partnerů. Na projekty tak neměli tolik času, čímž docházelo k razantnímu snížení kvality poskytovaných služeb a to se na úkor lidského zdraví a života muselo změnit.

Na zlepšení kvality BOZP na staveništi navazuje také jedna z dalších změn tohoto roku, která se týká zlepšení úrovně a nároků na vzdělání OZO a koordinátorů BOZP. Více informací o této změně se dočtete v článku Zvýšily se požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP. Jak konkrétně?

Co se tedy změnilo?

Tato konkrétní změna je uvedena v § 10 odst. 4 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

“Od 1. května 2016 musí koordinátoři BOZP a OZO vést písemně chronologických seznam veškerých smluvních vztahů, které se týkají výkonu jejich činnosti.”

Kontrolní úřady tak mohou kdykoliv i zpětně prověřit, zda dotyčný nepracoval na příliš velkém množství zakázek, čímž by mohla být snížena kvalita bezpečnosti práce. Tuto evidenci či dokumentaci smluvních vztahů musí opatřit svým jménem a vlastnoručním podpisem.

K jakým dalším změnám došlo v roce 2016?

Od května 2016 se pro OZO a koordinátory BOZP na stavbě změnili ještě další čtyři věci v zákonech:

1. Zvýšili se nároky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP
2. Nově je stanoveno, že plán BOZP zpracovává sám koordinátor
3. Změnila se fáze pro určování koordinátora BOZP
4. Jsou nová pravidla, kdo může a nesmí být koordinátor BOZP

Všechny uvedené změny se můžete dočíst na portálu BezpečnostPráce.info v detailním článku Velké změny pro OZO a koordinátory BOZP na staveništi přináší novela zákona účinná od 1. května 2016.

OZO a koordinátoři BOZP musí od roku 2016 vést všechny smluvní vztahy. Proč a jak?
Naši nejvýznamnější klienti
VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference