Novinky Zpět

Jak se stát koordinátorem BOZP na staveništi. Kvalifikace, školení, testy a zkoušky

2. 8. 2017
Zpět

Rozhodli jste se, že se chcete stát koordinátorem BOZP na staveništi? Práce je to hezká, ale také náročná a velmi zodpovědná. Pokud tedy nejste zrovna zodpovědní, tato práce pravděpodobně nebude pro vás ta pravá. Pokud ale víte, že zodpovědnost a smysl pro opatrnost jsou vaše silné stránky, přečtěte si další podmínky a povinnosti, které jako potenciální koordinátor BOZP na stavbě budete muset splňovat.

Kvalifikační požadavky na koordinátora BOZP

Chcete-li se stát koordinátorem bezpečnosti práce na staveništi pro zajišťování úkolů v prevenci rizik, počítejte s tím, že od května 2016 jsou kvalifikační požadavky pro odbornou způsobilost v tomto oboru o něco přísnější.

Potřebné vzdělání

Abyste se mohli vůbec dostat ke zkoušce z odborné způsobilosti, musíte mít minimálně toto vzdělání:

… nebo

Pokud tyto kvalifikační požadavky a podmínky splňujete, budete připuštěn ke zkoušce z odborné způsobilosti koordinátora BOZP na staveništi.

Nezapomeňte, že budete-li se chtít stát odborně způsobilou osobou k výkonu činnosti koordinátora BOZP pro hornickou činnost, musíte složit zkoušku s tímto zaměřením.

Zkouška z odborné způsobilosti koordinátora BOZP

Zkouška z odborné způsobilosti koordinátora BOZP k zajištění úkolů v prevenci rizik není žádný med ani procházka růžovým sadem. Berte v potaz, že se jedná opravdu o vysoce kvalifikovanou práci, která obnáší v řadě případů velkou míru zodpovědnosti vůči mnoha lidem a veřejnému prostoru.

Než se ale dostanete k samotné zkoušce z odborné způsobilosti, musíte nejdřív projít několika denním školením, ve kterém vás akreditovaný školitel seznámí se všemi povinnostmi a zákonnými požadavky. Součástí přípravného školení by měl každý uchazeč o toto povolání obdržet od školitele také studijní materiály, které obsahují veškeré podklady a informace pro úspěšné složení závěrečné zkoušky.

Co obsahuje přípravné školení na koordinátora BOZP

Strukturu přípravného školení ke zkoušce z odborné způsobilosti koordinátora BOZP může mít každý akreditovaný školitel trochu jinou, nicméně můžete počítat s tím, že se v něm objeví níže uvedené informace:

Zkouška je rozdělena na dvě části:

Jaké otázky jsou ve zkoušce?

Otázek, a to jak písemných, tak ústních, je relativně velké množství. Vypisovat je by bylo na dlouhou dobu, ale kompletní seznam nabízí ke stažení Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. Podívejte se tedy na níže uvedené odkazy k daným dokumentům.

Periodické zkoušky po 5 letech

Složíte-li závěrečnou zkoušku, stáváte se sice osobou odborně způsobilou k vykonávání činnosti koordinátora BOZP na staveništi, ale pozor, pouze na 5 let. Po 5-ti letech totiž musíte absolvovat další zkoušku, tzv. periodickou zkoušku, která se opakuje každých 5 let vaší činnosti.

Kdo provádí zkoušky na koordinátora BOZP

Provádění zkoušek z odborné způsobilosti koordinátora BOZP může provádět pouze akreditovaný specialista, jemuž tuto akreditaci udělí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podmínky pro udělení této akreditace jsou uvedeny v Nařízení vlády č. 592/2006 Sb. o podmínkách akreditace a provádění zkoušek z odborné způsobilosti.

Související články a informace

Jak se stát koordinátorem BOZP na staveništi. Kvalifikace, školení, testy a zkoušky
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference