Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

3 základní faktory pro zadavatele a zhotovitele stavby, které pomohou udržet BOZP v naprostém pořádku

30. 11. 2016
Zpět

Bezpečnost práce na stavbě patří celkově mezi ty nejsložitější a nejnáročnější úseky agendy BOZP. Není divu, protože sektor stavebnictví je dlouhodobě jeden z nejrizikovějších. Například v roce 2015 bylo podle statistik SÚIP ve stavebnictví nejvíce smrtelných úrazů ze všech odvětví, což je také jeden z důvodů, proč mají kontrolní orgány tento segment stále více pod drobnohledem. Pokud si nejste jisti, zda vaše stavba splňuje všechny povinnosti týkající se bezpečnosti práce, tento článek by vám mohl pomoct.

1. Dodržujte na stavbě základní povinnosti BOZP
2. Vyberte si kvalitního koordinátora BOZP
3. Školte své zaměstnance v oblasti BOZP na stavbě

1. Dodržujte na stavbě základní povinnosti BOZP

Každý stavební projekt má svá bezpečnostní rizika, a proto je důležité na úseku BOZP dodržovat základní povinnosti. Ty jsou u každého stavebního projektu velmi podobné. Rozdělují se na povinnosti pro zadavatele stavby, zhotovitele stavby a koordinátora BOZP.

Zadavatel stavby musí

Zhotovitel stavby musí

Koordinátor BOZP musí

Podrobnější informace o bezpečnostních povinnostech a úkolech na staveništi naleznete v článcích Zásady bezpečnosti práce na staveništi pro zaměstnavatele i zaměstnance nebo Úkoly a povinnosti zadavatele, zhotovitele a koordinátora BOZP na stavbě

2. Vyberte si kvalitního koordinátora BOZP

Koordinátor BOZP je pro bezpečnost na stavbě zcela klíčovou osobou. Právě on je ten, který by se měl postarat o bezproblémový chod celé stavby co se bezpečnosti práce týče. Právě on by měl být tím, kdo je za bezpečnost také zodpovědný. Ale dávejte velký pozor na to, jakého koordinátora BOZP si pro svou stavbu zvolíte.

Berte v potaz, že ne každý koordinátor BOZP musí provádět svou práci zcela kvalitně, i když po novele z května 2016, díky které se konečně zvýšily požadavky na kvalifikaci koordinátorů BOZP, už to snad tolik nehrozí. Více v článku Zvýšily se požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP. Jak konkrétně?

Toto jsou základní indikátory, které by vám mohly o vašem potenciálním koordinátorovi BOZP na stavbě leccos prozradit. Nikdy nespoléhejte na informace, které naleznete na jeho oficiální webu, a to zejména u malých koordinátorů. Vždy velmi pečlivě prověřujte, zda reference, které na svém webu uvádí, souhlasí s realitou. Dejte na doporučení.

3. Školte své zaměstnance v oblasti BOZP na stavbě

Pravidelné školení všech pracovníků, kteří se pohybují na stavbě, je dalším důležitým faktorem, který výrazně přispívá ke zlepšování bezpečnosti práce na stavbě. Je obecně známo, že v České republice pracuje na stavbách mnoho cizinců, zejména z východní části Evropy, kteří jsou zvyklí na zcela odlišné pracovní postupy a jiný režim dodržování povinností a zásad bezpečnosti práce. Právě oni jsou nejdůležitější skupinou, které je potřeba velmi pečlivě a hlavně pravidelně školit.

Zaměstnance ale nestačí jen proškolit. Důležité je, abyste také vyzkoušeli, zda si všechny informace pamatují. Ideálním způsobem, jak to zjistit, je připravit jim test znalostí. Podívejte se na naše školení BOZP ve stavebnictví, které je určené pro zaměstnance a všechny pracovníky na stavbě. Toto online školení obsahuje přípravnou interaktivní část, která provede účastníka kurzu těmi nejdůležitějšími bezpečnostními povinnostmi v oblasti stavebnictví, a závěrečnou část, která obsahuje testem znalostí.

3 základní faktory pro zadavatele a zhotovitele stavby, které pomohou udržet BOZP v naprostém pořádku
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference