Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Kdo zpracovává plán BOZP na staveništi?

4. 4. 2017
Zpět

Víte, že od května roku 2016 došlo k zásadním změnám, které se týkají toho, kdo zpracovává plán a dokumentaci BOZP na staveništi? Před novelou těchto zákonných požadavků pro zpracování plánu BOZP bylo v zákoně uvedeno, že zajištění plánu BOZP je povinností zadavatele stavby, ale chyběla dlouho očekávaná specifikace toho, kdo vlastně plán zpracuje. V současnosti může plán BOZP zpracovávat pouze a jen koordinátor BOZP na staveništi. Pojďme se podívat na detaily této změny.

Dříve bylo povinností koordinátora BOZP na staveništi zajistit, aby všechny údaje a informace o pracovních postupech a technologiích v plánu BOZP byly uvedeny správně. Plán musel odsouhlasit a zajistit podepsání všemi potřebnými zhotoviteli.

Plán BOZP na staveništi zpracovává koordinátor BOZP

Jak už bylo naznačeno v úvodním textu tohoto článku, zpracování plánu BOZP může provádět pouze koordinátor BOZP na staveništi. Tuto povinnost upravuje § 15 odst. 2 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kde je konkrétně uvedeno, že: „Plán zpracovává koordinátor“.

Nezapomeňte, že v plánu BOZP musí být uvedeny základní informace o stavbě a staveništi, ale také konkrétní navrhované pracovní postupy jednotlivých prací a všechny činnosti zahrnující konkrétní požadavky na BOZP, a to včetně předpokládaných časových termínů realizace. Tyto informace musejí být popsány posloupně včetně jejich souběhu.

Důvody této legislativní úpravy

Změna legislativních požadavků, které se týkají zpracování plánu BOZP, jsou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci ve stavebnictví jednoznačným krokem vpřed. Změnu považuje naše společnost za velmi pozitivní. Domníváme se, že to bude mít vliv na zvýšení bezpečnosti práce ve stavebnictví. Proč?

Plán BOZP na staveništi mohla dříve zpracovat téměř jakákoliv fyzická osoba, a to i přesto, že neměla dostatečné odborné znalosti a zkušenosti. Díky tomu velmi často docházelo k nesrovnalostem ve zpracování plánu, který tak v mnoha případech naprosto neodpovídal skutečnostem.

Ještě nemáte plán BOZP?

Potřebujete-li k realizaci stavby plán BOZP, kontaktujte nás a my vám ho zpracujeme. Naši koordinátoři mají bohaté a letité zkušenosti a postarají se o vaši stavbu z hlediska BOZP zcela uceleně a odpovědně. Podívejte se na naše služby a přečtěte si také něco o nás.

Související články:

Kdo zpracovává plán BOZP na staveništi?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference