Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost při práci se sádrou a sádrokartonem. Rizika, prevence a pracovní postupy

31. 8. 2023
Zpět

Přestože sádra není považována za škodlivou nebo dokonce nebezpečnou, v určitých případech, zejména při nesprávné manipulaci s ní, může z dlouhodobého hlediska způsobovat u člověka zdravotní komplikace. Jaká konkrétní rizika představuje práce se sádrou nebo sádrokartonem či jinými sádrovými produkty a jak tato nebezpečí eliminovat, aby byla dodržena bezpečnost práce?

Obsah článku:

Co je sádra a co sádrokarton?

Sádra je přirozeně se vyskytující minerál, jehož hlavní složkou je dihydrát síranu vápenatého (CaSO₄·2H₂O), často označovaný jako alabastr (sádrovec). V této formě obsahuje sádra dvě molekuly vody na jednu molekulu vápenatého síranu. Když se tato přirozená forma sádry zahřeje, voda se odpaří a vznikne hemihydrát (CaSO₄·0,5H₂O).

Hemihydrát je základem mnoha komerčních produktů, včetně sádrového prášku. Když se tento prášek smíchá s vodou, začne rehydratovat a přeměňovat se zpět na dihydrát, což vede k tuhnutí směsi. Tento proces tuhnutí je základem výroby sádrokartonových desek, což jsou stavební materiály používané k vytváření stěn a stropů v budovách. Sádrokarton je tvořen jádrem z tuhnoucí sádry obaleným na obou stranách pevným papírem.

Hemihydrát a dihydrát jsou dvě různé formy hydratace sádry (vápenatého síranu). Rozdíl mezi nimi spočívá v množství vázané vody v krystalické struktuře:

Nebezpečí a rizika při práci se sádrokartonem

V historii byla sádra využívána v mnoha kulturách a civilizacích. Ve starověkém Egyptě byla například používána při výrobě sarkofágů a soch. V Římě byla sádra používána jako stavební materiál pro výrobu reliéfů a ornamentů. V průběhu staletí se techniky zpracování zdokonalovaly, což vedlo k jejímu širokému využití v různých oblastech stavebnictví.

V moderním stavebnictví má sádra klíčovou roli. Její schopnost rychle tuhnout a vytvářet pevné spoje je využívána při výrobě sádrokartonových desek, které se staly standardem pro vnitřní konstrukce budov. Sádrokarton je v podstatě deska vyrobená ze sádry obklopená pevným papírem, což jí dodává pevnost a umožňuje snadnou manipulaci.

Díky svým výjimečným vlastnostem a širokému spektru aplikací je sádra nezbytnou součástí moderního stavebnictví, ať už jde o výrobu nábytku, vytváření interiérů nebo rekonstrukce historických budov.

Druhy sádry podle aplikace

Sádra je univerzální materiál, který má mnoho variant v závislosti na jejím zpracování a zamýšleném použití. Různé druhy sádry se liší svými fyzikálními a chemickými vlastnostmi, což je činí vhodnými pro různé aplikace. Zde je přehled některých běžných druhů sádry:

Rizika při práci se sádrou

Ačkoliv je sádra zcela běžná v mnoha stavebních a rekonstrukčních projektech a sama o sobě není obecně považována za škodlivou, existují určité situace a způsoby expozice, které s sebou mohou nést určitá zdravotní rizika. Při manipulaci s ní, zejména při řezání, broušení nebo míchání sádrové směsi, může docházet k uvolňování prachu. Tento prach může obsahovat různé složky, včetně krystalického křemíku, který může při dlouhodobém vdechování způsobovat zdravotní problémy.

Je důležité zdůraznit, že rizika spojená s vdechováním sádrového prachu mohou být minimalizována dodržováním správných bezpečnostních postupů, včetně používání osobních ochranných pomůcek a zajištění dobrého větrání pracovního prostoru.

Mohlo by vás zajímat:

Pojďme se podívat na konkrétní zdravotní rizika, která mohou vznikat při nesprávné manipulaci se sádrou a sádrovými výrobky.

Zdravotní rizika

Obsahuje sádra azbest?

Ne, sádra sama o sobě neobsahuje azbest. Nicméně je důležité si uvědomit, že v minulosti mohly některé stavební materiály, včetně některých typů sádrokartonových desek nebo stropních dlaždic, obsahovat azbest, který se do nich přidával kvůli jeho odolnosti vůči teplu, chemikáliím a elektrickému proudu, stejně jako pro jeho zvukově izolační vlastnosti. Pokud máte starší sádrokartonové desky nebo stropní dlaždice a máte obavy z přítomnosti azbestu, měli byste se obrátit na odborníka, který provede testy a potvrdí jeho přítomnost či nepřítomnost.

Pokud se ukáže, že materiál obsahuje azbest, je důležité dodržovat specifické postupy pro jeho odstranění a likvidaci, aby se minimalizovalo riziko vdechování azbestových vláken, což může způsobit vážné zdravotní problémy. Více informací se dočtete v těchto publikacích:

Nebezpečí úrazu při práci se sádrokartonem

Přečtěte si také článek: Bezpečnost práce a rizika při výstavbě sádrokartonu a montáži kovových konstrukcí. Zabývá se riziky a bezpečnostními doporučeními při montáži kovových konstrukcí a profilů, ale také výstavbě sádrokartonových desek.

Preventivní opatření a pracovní postupy

Abychom minimalizovali rizika spojená s prací se sádrou a sádrokartonem, je nezbytné dodržovat několik základních bezpečnostních opatření. Tato opatření nejenže chrání pracovníky před možnými úrazy a zdravotními komplikacemi, ale také zvyšují efektivitu a kvalitu práce.

Osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP)

Větrání a minimalizace prachu

Bezpečné zacházení s nástroji a materiálem

Bezpečné řezání a manipulace s deskami

Doporučené postupy pro zvedání a přenášení sádrokartonových desek

Nebezpečí a rizika při práci se sádrokartonem

Hodnocení rizik sádrových prací

Hodnocení rizik je klíčovým prvkem v procesu řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Je to systematický postup k identifikaci potenciálních nebezpečí spojených s konkrétní činností a k hodnocení rizik, která tato nebezpečí představují. Pro sádrové práce by hodnocení rizik mělo zahrnovat minimálně následující kroky:

Identifikace nebezpečí

Kdo může být ohrožen a jak

Hodnocení rizik a stanovení priorit

Stanovení preventivních opatření

Dokumentace a revize hodnocení rizik

Komunikace a školení

Bezpečnost při práci se sádrou a sádrokartonem. Rizika, prevence a pracovní postupy
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference