Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Dočasná zařízení na staveništi. Jaké zázemí budete potřebovat?

19. 12. 2022
Zpět

Pokud plánujete stavební projekt, měli byste vědět, že budete potřebovat nějaké dočasné vybavení, jako jsou např. kanceláře, sociální zařízení, ale také celou řadu bezpečnostních prvků. Kvalitní zázemí udrží vaše staveniště nejen produktivní, ale také bezpečné. Přečtěte si seznam deseti dočasných zařízení, která budete na své stavbě rozhodně potřebovat.

Obsah článku:

Bezpečnostní zábrany

Ať už pracujete na novostavbě nebo rekonstrukci, jedním z prvních dočasných opatření, které budete potřebovat, jsou bezpečnostní zábrany. Protože staveniště patří mezi nejnebezpečnější pracoviště, měly by se na něm pohybovat jen kompetentní osoby s oprávněným vstupem, které byly řádně proškoleni v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Kvalitní zabezpečení chrání před riziky nejen pracovníky, ale i okolí stavby, veřejnost, materiál a zařízení.

Staveniště jsou plná nebezpečí zejména pro děti a osoby, které nerozumí rizikům. Je proto nezbytně nutné vybudovat silný a neprostupný obvodový plot s uzamykatelnými bránami kolem celého staveniště. Plot musí být doplněn zřetelnými, dobře čitelnými a pro všechny jednoduše pochopitelnými bezpečnostními značkami, které upozorní na rizika.

Mohlo by vás zajímat:

Elektřina

S velkou pravděpodobností budete na stavbě potřebovat dočasné elektrické napájení pro kancelář a sociální zařízení, osvětlení a další vybavení. To je často případ novostaveb, demoličních projektů a renovací, které vyžadují nahrazení stávajícího systému. Nezapomeňte, že dočasný elektrický systém může být nezbytný před instalací trvalého elektrického systému, který bude dodávat elektřinu do různých míst po celém staveništi. Instalaci musí vždy provést kvalifikovaný a kompetentní elektrikář. Dočasný přívod elektřiny musí být navržen tak, aby vydržel drsné podmínky staveniště.

Mohlo by vás zajímat:

Voda

Určitě budete potřebovat na stavbě vodu. Není-li v místě, musíte zajistit její dočasný přívod - napojení na místní vodovodní řád, cisterna, nádrž, kanystry, studna. Existuje celá řada důvodů, proč potřebujete vodu ve stavebnictví:

Dočasný, nebo trvalý přívod vody je nezbytný pro míchání materiálů, jako je omítka a malta. Budete potřebovat vodu na čištění vozidel a vybavení, ale také na osobní hygienu. Vaši pracovníci potřebují navíc pitný režim, takže myslete na to, že pokud není v místě stavby přístup k pitné vodě z vodovodu, musíte zajistit balenou vodu nebo nádrže na pitnou vodu.

Mohlo by vás zajímat: Pitný režim na pracovišti: povinnosti zaměstnavatele při poskytování ochranných nápojů?

Sociální zařízení

Sociální zařízení zahrnují toalety, umývárny, sprchy, převlékárny, šatny apod. Jsou pravděpodobně nejčastějším a nejvíce hlídaným požadavkem stavebníků. A není se čemu divit. Dělníci často pracují v prašném a celkově špinavém prostředí.

Pokud v místě stavby nejsou pevně instalované sociální zařízení, je nutné zajistit alespoň ty dočasné - mobilní sociální zařízení. V závislosti na náročnosti práce to může být zařízení na mytí rukou nebo dokonce sprchy. Nezapomeňte poskytnout teplou vodu, mýdlo a ručníky. V závislosti na požadavcích a velikosti stavby budete možná muset zajistit také převlékárny, šatny a odkládací skříňky.

Kancelář a zázemí

Kanceláře a zázemí pro management (stavbyvedoucí apod.) jsou dalším nezbytným dočasným zařízením na staveništi. Jsou centrem staveniště. Je to první místo, kam se přijdou ráno ohlásit pracovníci a zároveň poslední místo, které navštíví před odchodem domů. Zde se pracovníci přihlašují a odhlašují z pracovního dne.

Kanceláře na staveništi jsou místem pro získání všech důležitých informací, pokynů a úkolů pro daný pracovní den. Dochází zde ke kontrole stavebních dokumentů a plánů, poradám a schůzkám, hlášení pracovních úrazů, ale i školení zaměstnanců v BOZP.

Jídelna

Zaměstnanci potřebují místo k odpočinku a jídlu. Stavební práce jsou fyzicky náročné, takže pořádné jídlo nebo přestávka dokážou s produktivitou zázraky. A protože se mnoho stavebních prací provádí venku, jídelna je dobrá i pro zdraví pracovníků.

Kantýna na staveništi je místo, kde se váš tým může schovat před chladným počasím a zahřát se, aby se krev znovu rozproudila. Je to také místo, kam se pracovníci mohou schovat před extrémně vysokým horkem a dát si chladný osvěžující nápoj.

A co je nejdůležitější, vaše jídelna je místem, kde si pracovníci mohou doplnit palivo a odpočinout si, aby byli 100% připraveni na další část směny. Zajistěte tedy, aby si pracovníci měli kde udělat pití, ohřát jídlo, sednout si a najíst se. V teple a suchu.

Úložný prostor

Během stavebního projektu pravděpodobně použijete mnoho nástrojů, vybavení a materiálů. Bezpečné skladování může snížit riziko vloupání, krádeže a vandalismu a zvýšit bezpečnost a produktivitu práce. Pokud jsou skladovací prostory správně využívány, lidé neztrácejí tolik času hledáním věcí, které potřebují. Můžete bezpečně skladovat i nebezpečné materiály, jako jsou hořlavé kapaliny. Plánování vašich potřeb úložiště a poskytování vhodných úložných zařízení na vašem staveništi by mělo pomoci udržet váš projekt v hladkém chodu.

Nakládání s odpady

Nejen, že použijete spoustu materiálů, ale pravděpodobně také spoustu odstraníte. Ať už jde o recyklaci nebo likvidaci, stavební projekty, zejména ty, které zahrnují demolici a odstraňování odpadu, vytvářejí velké množství odpadu. Pravděpodobně budete muset na svém staveništi zajistit nakládání s odpady. Zvažte druhy odpadu, které budete během projektu produkovat, a přemýšlejte o tom, jak je můžete třídit pro opětovné použití a recyklaci, kde je to možné. Nezapomeňte používat licencovaného přepravce odpadu a správně likvidovat nebezpečný odpad.

Přístup

Každé staveniště potřebuje bezpečný přístup. Bezpečné a stabilní dopravní cesty, pěší chodníky, lávky, lešení, pracovní plošiny pro výškové práce apod. Vozidla a chodci by měli být z bezpečnostních důvodů odděleni. Možná budete potřebovat bezpečnostní zábrany, vstupní brány, bezpečnostní značení a přechody.

Pravděpodobně budete potřebovat také přístup do vnitřních částí budov, které jsou ve výšce a do kterých se obvykle nechodí. V takovém případě si zajistěte dočasné přístupové plošiny, jako jsou lešení, žebříky či dopravní a vysokozdvižné plošiny.

Parkoviště

Nezapomeňte na místo pro parkování automobilů a strojů na stavbě. Nejen pro vozidla vašeho týmu, ale také pro dodávky, nakladače aj. V ideálním případě oddělte parkoviště pro osobní vozy a vymezte parkovací plochu pro stavební auta a techniku. Místo pro nakládku a vykládku materiálů musí být samostatně.

Za deštivého počasí se vaše staveniště může velmi rychle proměnit na bahniště, proto doporučujeme zvolit pro parkování pevný podklad.

Zvažte také místa, ke kterým musí vozidla zajíždět, jako jsou nakládací zóny, místa pro odpad a parkovací plochy. Položte si následující otázky. Je terén rovný a stabilní? Je potřeba dočasné pokrytí nákladní plochy tvrdým a stabilním materiálem?

Dočasná zařízení na staveništi. Jaké zázemí budete potřebovat?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference