Ve stavebnictví existuje mnoho činností spojených s elektřinou, od činností pracovníků elektrického vedení přes elektrotechniky až po interiérové elektrikáře. Je třeba si uvědomit, že právě oni dělají jednu z nejobtížnějších a nejkomplexnějších prací. Jejich práce je také velmi nebezpečná, což vyvolává jisté obavy o elektrickou bezpečnost ve stavebnictví. Níže uvedené tipy by vám měly poskytnout mnohem lepší přehled a pochopení toho, jak minimalizovat rizika práce s elektrickým zařízením. Pomocí těchto tipů můžete vytvořit plán elektrické bezpečnosti, který zajistí bezpečnost vašich zaměstnanců předtím, než vstoupí na pracoviště.
Obsah článku:
Pokud jde o elektrickou bezpečnost ve stavebnictví, testovací zařízení je klíčové. Abyste předešli zásahu elektrickým proudem a dalším potenciálně smrtelným úrazům, nezapomeňte používat schválené zařízení pro testování elektrické energie. To vám umožní správně posoudit úroveň rizika operace. Nenechávejte svůj život ani životy svých zaměstnanců náhodě. Otestujte všechny kabely a znovu zkontrolujte, zda jsou uzemněné, nefunkční nebo vyžadují další bezpečnostní zařízení či opatření. Získání a používání vysoce kvalitního testovacího zařízení by mělo být prvním krokem ve vašem plánu elektrické bezpečnosti. Taková testovací zařízení mohou zahrnovat detektory napětí, klešťové měřiče a testery zásuvek.
Hodnocení rizik je nejen v oblasti elektrické bezpečnosti jedním z nejdůležitějších kroků pro prevenci nehod a snížení celkového rizika. Před zahájením jakékoliv práce na staveništi by vaši pracovníci měli nejdříve prozkoumat pracovní prostor a provést posouzení rizik všech elektrických nebezpečí. Toto opatření nejen informuje vaše pracovníky o současných nebezpečích na staveništi, ale také stanoví bezpečnostní plány a postupy, které zabrání případným nehodám a jiným mimořádným událostem.
Více informací o hodnocení rizik:
Kromě posouzení rizik by pracovníci měli být informováni o přesném umístění každého elektrického nebezpečí na pracovišti. Účinným způsobem sledování těchto nebezpečí může být např. použití softwaru pro řízení projektů. Toto je jeden z několika tipů pro elektrickou bezpečnost, které vám mohou ušetřit čas i peníze.
Při inspekci místa by měla být zdokumentována (vyfotografována) všechna nebezpečí v oblasti, na jejichž základě je pak nutné připravit důležité informace a instrukce týkající se bezpečnostních opatření. Po dokončení inspekce můžete tyto informace uložit např. do našeho BOZP-SYSTEMu nebo do REPORT-SYSTEMu, aby si je mohli všichni zainteresovaní prohlédnout a sdílet. Je však nutné všechny pracovníky ještě přímo na místě informovat o konkrétních nebezpečích a o tom, jak jim předcházet.
Může se to zdát, jako zbytečný tip, protože vaši zaměstnanci jsou přeci profesionálové. Jako v každém oboru, když pracovníci používají každý den stejné vybavení, může to vést ke špatným návykům a nesprávnému používání. Takové jednání může být velmi nebezpečné, proto je důležité, aby vaši pracovníci měli správné školení o bezpečném vykonávání svých povinností. Zaměstnanci také potřebují vědět, jak správně používat nástroj, zejména při přímých elektrických pracích.
Využití obou zařízení je jedním z mnoha prezentovaných elektrických tipů, které mohou být zásadní pro zajištění bezpečnosti na pracovišti. Přepěťové ochrany jsou skvělé nástroje pro vypnutí napájení v případě nouze a regulátory napětí pomáhají předcházet poškození zařízení při přepětí.
Při práci s elektřinou je důležité používat bezpečné prodlužovací kabely a zásuvkové lišty. Kryty a chrániče kabelů jsou dalším dobrým způsobem, jak procvičit bezpečnost v elektrotechnickém průmyslu. Nezapomeňte nainstalovat také chrániče kabelů na podlahu, a to nejen k ochraně vedení procházející prostorem, ale také k zamezení zakopávání pracovníků o uvolněné kabely.
Jak víte, voda a elektřina představuje smrtelnou kombinaci. Přítomnost vody výrazně zvyšuje vaše šance na úraz elektrickým proudem při práci s elektrickým zařízením, zvláště pokud je zařízení špatně izolované. Mokré elektrické zařízení by měl před opětovným zapnutím zkontrolovat kvalifikovaný elektrikář, aby byla zajištěna úplná bezpečnost. Odstranění vlhka by mělo být součástí plánu elektrické bezpečnosti.
Další velmi důležitý aspekt pro elektrickou bezpečnost nejen na staveništi jsou osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP), které představují první linii obrany proti potenciálním elektrickým šokům. Jaké ochranné prostředky jsou vhodné, bude záviset na tom, jak jste vystaveni elektřině. Důrazně se doporučuje, abyste při práci v elektrotechnickém stavebním průmyslu vždy nosili elektrické rukavice a obuv, abyste byli chráněni před náhodnými či nepředvídatelnými nehodami. Pokud pracujete s elektroinstalací nebo jste v těsném kontaktu s elektřinou, měli byste také nosit obličejový štít, ohnivzdornou přilbu a další formy ochrany očí a sluchu.