Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Tipy, jak zlepšit elektrickou bezpečnost ve stavebnictví

22. 10. 2021
Zpět

Ve stavebnictví existuje mnoho činností spojených s elektřinou, od činností pracovníků elektrického vedení přes elektrotechniky až po interiérové elektrikáře. Je třeba si uvědomit, že právě oni dělají jednu z nejobtížnějších a nejkomplexnějších prací. Jejich práce je také velmi nebezpečná, což vyvolává jisté obavy o elektrickou bezpečnost ve stavebnictví. Níže uvedené tipy by vám měly poskytnout mnohem lepší přehled a pochopení toho, jak minimalizovat rizika práce s elektrickým zařízením. Pomocí těchto tipů můžete vytvořit plán elektrické bezpečnosti, který zajistí bezpečnost vašich zaměstnanců předtím, než vstoupí na pracoviště.

Obsah článku:

Používejte testovací zařízení

Pokud jde o elektrickou bezpečnost ve stavebnictví, testovací zařízení je klíčové. Abyste předešli zásahu elektrickým proudem a dalším potenciálně smrtelným úrazům, nezapomeňte používat schválené zařízení pro testování elektrické energie. To vám umožní správně posoudit úroveň rizika operace. Nenechávejte svůj život ani životy svých zaměstnanců náhodě. Otestujte všechny kabely a znovu zkontrolujte, zda jsou uzemněné, nefunkční nebo vyžadují další bezpečnostní zařízení či opatření. Získání a používání vysoce kvalitního testovacího zařízení by mělo být prvním krokem ve vašem plánu elektrické bezpečnosti. Taková testovací zařízení mohou zahrnovat detektory napětí, klešťové měřiče a testery zásuvek.

Proveďte hodnocení rizik

Hodnocení rizik je nejen v oblasti elektrické bezpečnosti jedním z nejdůležitějších kroků pro prevenci nehod a snížení celkového rizika. Před zahájením jakékoliv práce na staveništi by vaši pracovníci měli nejdříve prozkoumat pracovní prostor a provést posouzení rizik všech elektrických nebezpečí. Toto opatření nejen informuje vaše pracovníky o současných nebezpečích na staveništi, ale také stanoví bezpečnostní plány a postupy, které zabrání případným nehodám a jiným mimořádným událostem.

Více informací o hodnocení rizik:

Určete, kde jsou elektrická nebezpečí

Kromě posouzení rizik by pracovníci měli být informováni o přesném umístění každého elektrického nebezpečí na pracovišti. Účinným způsobem sledování těchto nebezpečí může být např. použití softwaru pro řízení projektů. Toto je jeden z několika tipů pro elektrickou bezpečnost, které vám mohou ušetřit čas i peníze.

Při inspekci místa by měla být zdokumentována (vyfotografována) všechna nebezpečí v oblasti, na jejichž základě je pak nutné připravit důležité informace a instrukce týkající se bezpečnostních opatření. Po dokončení inspekce můžete tyto informace uložit např. do našeho BOZP-SYSTEMu nebo do REPORT-SYSTEMu, aby si je mohli všichni zainteresovaní prohlédnout a sdílet. Je však nutné všechny pracovníky ještě přímo na místě informovat o konkrétních nebezpečích a o tom, jak jim předcházet.

Zajistěte zaměstnancům školení o elektrických zařízeních

Může se to zdát, jako zbytečný tip, protože vaši zaměstnanci jsou přeci profesionálové. Jako v každém oboru, když pracovníci používají každý den stejné vybavení, může to vést ke špatným návykům a nesprávnému používání. Takové jednání může být velmi nebezpečné, proto je důležité, aby vaši pracovníci měli správné školení o bezpečném vykonávání svých povinností. Zaměstnanci také potřebují vědět, jak správně používat nástroj, zejména při přímých elektrických pracích.

Používejte regulátory napětí a jističe

Využití obou zařízení je jedním z mnoha prezentovaných elektrických tipů, které mohou být zásadní pro zajištění bezpečnosti na pracovišti. Přepěťové ochrany jsou skvělé nástroje pro vypnutí napájení v případě nouze a regulátory napětí pomáhají předcházet poškození zařízení při přepětí.

Používejte kryty a chrániče kabelů

Při práci s elektřinou je důležité používat bezpečné prodlužovací kabely a zásuvkové lišty. Kryty a chrániče kabelů jsou dalším dobrým způsobem, jak procvičit bezpečnost v elektrotechnickém průmyslu. Nezapomeňte nainstalovat také chrániče kabelů na podlahu, a to nejen k ochraně vedení procházející prostorem, ale také k zamezení zakopávání pracovníků o uvolněné kabely.

Nikdy nepracujte ve vlhkém prostředí

Jak víte, voda a elektřina představuje smrtelnou kombinaci. Přítomnost vody výrazně zvyšuje vaše šance na úraz elektrickým proudem při práci s elektrickým zařízením, zvláště pokud je zařízení špatně izolované. Mokré elektrické zařízení by měl před opětovným zapnutím zkontrolovat kvalifikovaný elektrikář, aby byla zajištěna úplná bezpečnost. Odstranění vlhka by mělo být součástí plánu elektrické bezpečnosti.

Vždy používejte OOPP

Další velmi důležitý aspekt pro elektrickou bezpečnost nejen na staveništi jsou osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP), které představují první linii obrany proti potenciálním elektrickým šokům. Jaké ochranné prostředky jsou vhodné, bude záviset na tom, jak jste vystaveni elektřině. Důrazně se doporučuje, abyste při práci v elektrotechnickém stavebním průmyslu vždy nosili elektrické rukavice a obuv, abyste byli chráněni před náhodnými či nepředvídatelnými nehodami. Pokud pracujete s elektroinstalací nebo jste v těsném kontaktu s elektřinou, měli byste také nosit obličejový štít, ohnivzdornou přilbu a další formy ochrany očí a sluchu.

Tipy, jak zlepšit elektrickou bezpečnost ve stavebnictví
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference