Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zadavatelé stavby a koordinátoři BOZP pod drobnohledem úřadů. Co nejčastěji SÚIP a OIP kontrolují?

28. 2. 2018
Zpět

Staveniště se stále řadí mezi nejvíce riziková pracoviště vůbec. Důkazem toho jsou statistiky úrazovosti, které ukazují, že například v roce 2015 se na stavbě zranilo necelých 3000 pracovníků, přičemž smrtelných úrazů bylo 33, což představuje asi 25 % všech smrtelných pracovních úrazů v tomto roce v Česku. Na stavbě se setkáváme s celou řadou velmi nebezpečných činností, z nichž nejnebezpečnější je práce ve výšce, přesouvání předmětů, uklouznutí, zakopnutí a pád. K těmto rizikům na staveništi ale přispívají i další faktory, jako je jsou například zkušenosti a profesní kvalita zhotovitelů stavby. Z toho plyne, že velmi důležitou roli ve snižování rizik na staveništi hrají také samotní zadavatelé a koordinátoři BOZP. Ani jim se kontroly nevyhnou. Co konkrétně OIP kontroluje?

Upozorňujeme, že níže uvedené informace vycházejí z kontrolních šetření OIP, SÚIP a naší dlouholeté praxe a zkušeností. To však neznamená, že by úřady nic jiného nekontrolovaly. Mohou ve skutečnosti kontrolovat i jiné povinnosti týkající se zadavatelů staveb a koordinátorů BOZP, a to dle charakteru a velikosti stavby, případně na oznámení.

Plnění základních požadavků BOZP

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Oblastní inspektoráty práce (OIP) jsou si moc dobře vědomy rizikových faktorů, které se při práci na staveništi vyskytují, a tak věnují této problematice zvýšenou pozornost a kontrolují hlavně základní požadavky na bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a postupy, které jsou ukotveny zejména v Zákoně č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a Nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích. Úřady kontrolují například:

Podle prohlášení z konce roku 2017, které dala Ing. Iva Pirkovská z Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj, se zlepšil stav dodržování zákonných povinností zejména v oblasti zajištění zpracování plánu BOZP na staveništi, v nominaci koordinátora BOZP a v předávání nezbytných informací, které jsou potřebné pro výkon jeho činnosti.

Oznámení o zahájení stavebních prací

U zadavatelů staveb je celkem častým prohřeškem fakt, že neplní povinnost doručit ve stanovené lhůtě „Oznámení o zahájení stavebních prací“ do rukou OIP. Lhůta doručení je dle zákonných požadavků nejpozději 8 dnů před předáním staveniště zhotoviteli. Nařizuje to fragment #f3063818 zákona č. 309/2006 Sb.

Dalším prohřeškem, který je také často kontrolován, je nevyvěšení „Oznámení o zahájení stavebních prací“ na viditelné místo u vstupu na staveniště nebo chyba či nevyplnění některého z povinných údajů tohoto dokumentu. Náležitosti oznámení o zahájení prací nejsou přitom žádnou vědou. Jsou uvedeny v příloze č. 4 k nařízení vlády č. 591/2006 Sb.

Zápisy z kontrolních dnů

Výsledky kontrolních šetření SÚIP naznačují, že koordinátoři BOZP zpracovávají zápisy z kontrolních dnů s rozdílnou kvalitou. Podle úřadu jsou zápisy velmi často neúplné nebo zcela chybí, což je samozřejmě špatně. Velmi často v zápisu z kontrolního dne chybí informace o tom, zda vůbec, případně jakým způsobem, došlo na staveništi k odstranění zjištěných závad týkající se bezpečnosti práce. Když už jsou informace uvedeny, tak nepřesně nebo částečně. Koordinátoři BOZP by se tak měli více soustředit na kvalitu zpracování zápisu.

Zadavatelé stavby a koordinátoři BOZP pod drobnohledem úřadů. Co nejčastěji SÚIP a OIP kontrolují?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference