Novinky Zpět

Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu

5. 5. 2017
Zpět

Děti na staveništi, to je noční můra nejen každého rodiče, ale i samotných stavařů, jejich “bezpečáků” a také koordinátorů bezpečnosti práce. Nikdo z nich nechce, aby si děti chodily hrát na stavbu, kde se nachází celá řada nebezpečí, které mohou způsobit zranění nebo dokonce smrt dítěte. Jak tedy zabránit dětem v proniknutí na stavbu? Je to úkol těžký, ale nikoliv nemožný. Přečtěte si doporučení, díky kterým děti od stavby odradíte.

1. Analyzujte přítomnost dětí
2. Zajistěte neprůchozí oplocení
3. Instalujte bezpečnostní cedulky
4. Zajistěte noční osvětlení
5. Hlídejte objekt

1. Analyzujte přítomnost dětí

Pokud je stavba v blízkosti obytných domů hřišť, sportovišť, parků a jiných veřejných prostor, kde je velká pravděpodobnost zvýšeného výskytu dětí, buďte při přípravě bezpečnostních opatření velice pečliví.

Pokud je stavba v blízkosti školy, seznamte její zástupce s možnými riziky. Dohodněte se například na školení žáků. Nebo si připravte zábavně naučnou prezentaci a uspořádejte “Dny bezpečnosti na stavbě”.

Pokud se v okolí stavby děti vyskytují málo nebo máte-li ponětí, že vůbec, ani tak bezpečnostní opatření nepodceňujte!

2. Zajistěte neprůchozí oplocení

Děti jsou hravé, a tak vyhledávájí zábavu, kde se dá. Staveniště pro ně může představovat ráj zábavy. Jakmile ho zbystří, hned mají jasno, kde by mohlo být jejich nové útočiště. Bez většího zamyšlení pátrají, kudy se na stavbu dostat. Vaším primárním úkolem bude jim v tom zabránit.

Zajistěte naprosto neprůchozí a souvislé oplocení do výšky minimálně 1,8 m (v zástavbě).

Pravidelně kontrolujte, zda v oplocení nevznikla průchozí část. Pokud ano, bezodkladně to napravte.

3. Instalujte bezpečnostní cedulky

Po celém staveništi umístěte na viditelná místa bezpečnostní a varovné cedulky, které informují o probíhající stavbě a možném nebezpečí úrazu.

Všechny vjezdy a přístupová místa vyznačte bezpečnostní značkou ZÁKAZ VSTUPU NEPOVOLANÝM OSOBÁM.

Pamatujte na to, že se u stavby mohou objevit také děti, které jsou ještě velmi malé. I věk dítěte hraje samozřejmě velkou roli. Dbejte proto na to, aby varovné cedulky byly dostatečně jednoduché, ideálně s jasným piktogramem, a aby byly umístěny tak vysoko, aby je přečetlo i 5-ti leté dítě.

V místech, kde by se dalo vyšplhat na plot, umístěte zákazovou cedulku.

Pokud je v okolí stavby prostor pro dětské hry, umístěte tam také zákazovou cedulku.

4. Zajistěte noční osvětlení

Zajistěte, aby celé staveniště bylo dostatečně osvětlené. Pokud se v jeho blízkosti někdo vyskytuje, měl by i ve večerních hodinách dobře rozpoznat varování a bezpečnostní cedulky.

Pokud je to možné, můžete instalovat na nebezpečná místa čidla, která rozsvítí varovná světla nebo upozorní hlídače, že je na stavbě pohyb.

5. Hlídejte objekt

Pokud se jedná o větší stavbu, v jejíž blízkosti se mohou nacházet děti, doporučujeme si najmout bezpečnostní agenturu, která zajistí ostrahu proti vniknutí nepovolaných osob.

Požadujte po ostraze, aby prováděla pravidelné kontroly staveniště, a aby dbala zvýšené pozornosti v případě, že se v okolí stavby začnou pohybovat děti.

Pokud uvidíte, že si děti v blízkosti stavby hrají, upozorněte je na to, aby se ke stavbě nepřibližovaly. Pokud jsou v blízkosti rodiče, upozorněte také je.

Pokud by se stalo, že se děti dostanou na stavbu, bezodkladně je vykažte z objektu a snažte se vyhledat jejich rodiče/zástupce. V závažných případech nebo opakovaných porušení pravidel zavolejte policii, která informuje rodiče.

Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference