Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu

5. 5. 2017
Zpět

Děti na staveništi, to je noční můra nejen každého rodiče, ale i samotných stavařů, jejich “bezpečáků” a také koordinátorů bezpečnosti práce. Nikdo z nich nechce, aby si děti chodily hrát na stavbu, kde se nachází celá řada nebezpečí, které mohou způsobit zranění nebo dokonce smrt dítěte. Jak tedy zabránit dětem v proniknutí na stavbu? Je to úkol těžký, ale nikoliv nemožný. Přečtěte si doporučení, díky kterým děti od stavby odradíte.

1. Analyzujte přítomnost dětí
2. Zajistěte neprůchozí oplocení
3. Instalujte bezpečnostní cedulky
4. Zajistěte noční osvětlení
5. Hlídejte objekt

1. Analyzujte přítomnost dětí

Pokud je stavba v blízkosti obytných domů hřišť, sportovišť, parků a jiných veřejných prostor, kde je velká pravděpodobnost zvýšeného výskytu dětí, buďte při přípravě bezpečnostních opatření velice pečliví.

Pokud je stavba v blízkosti školy, seznamte její zástupce s možnými riziky. Dohodněte se například na školení žáků. Nebo si připravte zábavně naučnou prezentaci a uspořádejte “Dny bezpečnosti na stavbě”.

Pokud se v okolí stavby děti vyskytují málo nebo máte-li ponětí, že vůbec, ani tak bezpečnostní opatření nepodceňujte!

2. Zajistěte neprůchozí oplocení

Děti jsou hravé, a tak vyhledávájí zábavu, kde se dá. Staveniště pro ně může představovat ráj zábavy. Jakmile ho zbystří, hned mají jasno, kde by mohlo být jejich nové útočiště. Bez většího zamyšlení pátrají, kudy se na stavbu dostat. Vaším primárním úkolem bude jim v tom zabránit.

Zajistěte naprosto neprůchozí a souvislé oplocení do výšky minimálně 1,8 m (v zástavbě).

Pravidelně kontrolujte, zda v oplocení nevznikla průchozí část. Pokud ano, bezodkladně to napravte.

3. Instalujte bezpečnostní cedulky

Po celém staveništi umístěte na viditelná místa bezpečnostní a varovné cedulky, které informují o probíhající stavbě a možném nebezpečí úrazu.

Všechny vjezdy a přístupová místa vyznačte bezpečnostní značkou ZÁKAZ VSTUPU NEPOVOLANÝM OSOBÁM.

Pamatujte na to, že se u stavby mohou objevit také děti, které jsou ještě velmi malé. I věk dítěte hraje samozřejmě velkou roli. Dbejte proto na to, aby varovné cedulky byly dostatečně jednoduché, ideálně s jasným piktogramem, a aby byly umístěny tak vysoko, aby je přečetlo i 5-ti leté dítě.

V místech, kde by se dalo vyšplhat na plot, umístěte zákazovou cedulku.

Pokud je v okolí stavby prostor pro dětské hry, umístěte tam také zákazovou cedulku.

4. Zajistěte noční osvětlení

Zajistěte, aby celé staveniště bylo dostatečně osvětlené. Pokud se v jeho blízkosti někdo vyskytuje, měl by i ve večerních hodinách dobře rozpoznat varování a bezpečnostní cedulky.

Pokud je to možné, můžete instalovat na nebezpečná místa čidla, která rozsvítí varovná světla nebo upozorní hlídače, že je na stavbě pohyb.

5. Hlídejte objekt

Pokud se jedná o větší stavbu, v jejíž blízkosti se mohou nacházet děti, doporučujeme si najmout bezpečnostní agenturu, která zajistí ostrahu proti vniknutí nepovolaných osob.

Požadujte po ostraze, aby prováděla pravidelné kontroly staveniště, a aby dbala zvýšené pozornosti v případě, že se v okolí stavby začnou pohybovat děti.

Pokud uvidíte, že si děti v blízkosti stavby hrají, upozorněte je na to, aby se ke stavbě nepřibližovaly. Pokud jsou v blízkosti rodiče, upozorněte také je.

Pokud by se stalo, že se děti dostanou na stavbu, bezodkladně je vykažte z objektu a snažte se vyhledat jejich rodiče/zástupce. V závažných případech nebo opakovaných porušení pravidel zavolejte policii, která informuje rodiče.

Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference