Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak využít analýzu rizik ke zvýšení bezpečnosti práce na staveništi

6. 11. 2020
Zpět

Staveniště je vysoce nebezpečným pracovním prostředím. Manažeři a koordinátoři BOZP, včetně projektových manažerů, mají za úkol být schopni identifikovat a eliminovat rizika, aby byla zajištěna bezpečnost každého na pracovišti. Analýza rizik BOZP na staveništi je účinnou metodou pro zmírnění potenciálních rizik a ochranu zaměstnanců. V tomto článku vám představíme, jak takovou analýzu rizik využít v praxi.

Obsah článku:

Co je analýza rizik BOZP ve stavebnictví?

Analýza pracovních rizik je proces používaný k identifikaci a eliminaci nebo zmírnění potenciálních rizik. Proces zahrnuje rozdělení úlohy na jednotlivé úkoly:

Více informací o řízení rizik:

Začínáme s řízením rizik. Určujeme priority

Prvním krokem je určit, pro které pracovní činnosti a úkoly chcete vytvořit analýzu rizik, a upřednostnit ty, které budete řešit jako první, protože jsou nejdůležitější (určení priorit). Možná budete chtít začít s pracovními místy, která mají ve vaší společnosti vysokou míru nehod, nebo s pracovními místy, která mají největší potenciál způsobit vážná zranění nebo dokonce smrt. Práce s nízkou mírou nehodovosti nebo s nízkým potenciálem vážných zranění by měly být na konci tohoto seznamu.

Nové pracovní činnosti, které se provádějí zřídka, by měly mít odpovídající prioritu, protože je pravděpodobné, že vaši zaměstnanci nebudou mít tolik zkušeností s prováděním těchto úkolů. Ve srovnání s úkoly, které provádějí pravidelně, vzniká podstatně větší riziko pracovního úrazu, protože pracovníci nemusí být obeznámeni s nezbytnými bezpečnostními opatřeními.

Nakonec vytvoříte dokumentaci analýzy rizik (registr rizik) u všech pracovních činností, které vaši zaměstnanci vykonávají. Registr rizik bude nutné pravidelně aktualizovat a měnit podle toho, jak se změní podmínky pracovního prostředí nebo místa, případně podle toho, jak se změní posloupnost kroků k provedení pracovního úkolu nebo při změně pracovního či technologického postupu.

Rozdělte si pracovní činnosti na jednotlivé úkoly

Jakmile se rozhodnete, na které pracovní činnosti se zaměřit jako první, je čas rozdělit každou činnost na jednotlivé postupné úkoly. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je, když nadřízený, vedoucí nebo osoba odpovědná za BOZP na staveništi sleduje, jak zkušený pracovník vykonává svou práci. Pozorovatel by si měl dělat podrobné poznámky o každém jeho kroku a zaměřit se spíše na to, co konkrétně dělá, než na to, jak úkoly provádí.

Pořiďte si videozáznam

Pořízení videozáznamu zaměstnance při výkonu jeho pracovní činnosti může být užitečné pro to, abyste nezapomněli na žádný krok v procesu nebo abyste udrželi správné pořadí všech potřebných kroků při analýze rizik. Video lze také použít ke kontrole kroků a ověření jejich přesnosti a také k poskytnutí vizuální pomoci vašemu týmu k identifikaci potenciálních rizik.

Postupujte krok za krokem

Pokuste se udržet počet kroků nebo úkolů v každé úloze maximálně do 10 a méně. Pokud je pro konkrétní úlohu zapotřebí 10 a více kroků, rozdělte úlohu na dvě samostatné úlohy. Nesnažte se být příliš obecní, ale spíše detailní, protože byste mohli vynechat zásadní krok v procesu analýzy. Na druhou stranu může být příliš podrobností příčina toho, že spojíte jednotlivé úkoly dohromady nebo je překombinujete.

Identifikujte potenciální nebezpečí

Nyní, když máte práci rozdělenou na jednotlivé úkoly, je čas identifikovat všechna potenciální rizika pro každý úkol zvlášť. Seznamte pracovníky s prací, která se jich v tomto kroku týká, protože již znají některá potenciální rizika. Nezapomeňte, že se snažíte identifikovat potenciální nebezpečí a nejen rizika, která jste pozorovali nebo která byla vyloučena, když jste pozorovali pracovníka při plnění pracovních úkolů.

Příklad z praxe

Řekněme například, že jste pozorovali pracovníka řezat beton jako součást provádění analýzy rizik. Během pozorování pracovník použil pilu na beton vybavenou krytem kotouče a sběračem prachu. Pracovník měl ochranné brýle a špunty do uší, aby si chránil oči a uši.

I přesto, že pracovník dodržel všechna důležitá bezpečnostní opatření, neznamená to, že neexistují jiná potenciální nebezpečí, jako je například zásah letícími úlomky nebo vystavení se křemičitému prachu a hlasitým zvukům. Potenciální rizika byla vyloučena, protože pracovník dodržoval správné bezpečnostní postupy. Nemůžete se však spolehnout, že to udělá každý pracovník, a proto je provedení analýzy pracovního rizika tak důležité.

Základní otázky pro identifikaci rizik

Během analýzy rizik BOZP na staveništi doporučujeme položit si následující otázky k identifikaci potenciálních rizik:

Kromě těchto otázek je důležité zohlednit:

Myslete také na to, že pády z výšky nebo do hloubky, zasažení elektrickým proudem a zasažení předměty jsou jen některé z těch nejsmrtelnějších nebezpečí na staveništích. Nejčastějšími bezpečnostními riziky ve stavebnictví se zabývá článek 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví. Chraňte zaměstnance před úrazy na stavbě.

Posuďte nebezpečí každého rizika na stavbě

Poté, co jste identifikovali potenciální rizika pro každý pracovní úkol, dalším krokem je provést posouzení rizik každého nebezpečí. Posouzení rizik při analýze pracovních rizik určí pravděpodobnost vzniku nebezpečí a závažnost možných úrazů.

Znalost toho, která potenciální nebezpečí představují nejvyšší rizika, pomůže při rozhodování o tom, jaká preventivní opatření by měla být zavedena ke zmírnění těchto rizik. Větší rizika by měla mít přednost před riziky, u nichž je malá pravděpodobnost výskytu. Opět si určete priority.

Provedení posouzení rizik během analýzy přijde také vhod pro účely školení BOZP ve stavebnictví. Větší důraz by měl být kladen na nebezpečí, u nichž je vyšší pravděpodobnost výskytu a způsobení těžkých zranění nebo smrti.

Mohlo by vás zajímat: Připravte se na školení BOZP ve stavebnictví. Studijní materiály + ukázka testu

Zaveďte preventivní opatření k eliminaci nebo zmírnění rizik na staveništi

Nyní je čas určit, jaká opatření je třeba zavést ke zmírnění rizik nebo jejich úplnému odstranění. Vaše nejvyšší priorita by měla být eliminovat nebezpečí, kdykoli je to možné. Pokud nelze nebezpečí vyloučit, zkuste je omezit pomocí technických ovládacích prvků, jako jsou kryty strojů nebo ohraničení rizikových oblastí. Mezi další metody ke zmírnění nebezpečí patří revize pracovních postupů úpravou nebo přidáním kroků nebo změnou pořadí úkolů.

Snížení expozice nebezpečí by mělo být až na posledním místě, protože se obecně považuje za nejméně účinnou metodu pro zmírnění rizika. To může zahrnovat omezení doby, po kterou může pracovník vykonávat konkrétní úkol, nebo používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP ve stavebnictví), aby se snížila možnost zranění v případě nehody či pracovního úrazu.

Používání analýzy rizik BOZP ve stavebnictví je osvědčenou metodou, která pomáhá identifikovat a eliminovat nebezpečí. Analýzu lze využít také k provádění školení v oblasti bezpečnosti práce a jako témata, která je třeba pokrýt při vedení schůzek o BOZP. Analýza rizik je také užitečným nástrojem při vyšetřování nehod a pracovních úrazů.

Každá analýza rizik by měla být pravidelně kontrolována. Jakmile se změní pracovní podmínky nebo pracovní ři technologický postup, vždy by měla být provedena aktualizace registru rizik. Jen tak bude dosaženo maximální účinnosti při identifikaci a eliminaci rizik na staveništi.

Jak využít analýzu rizik ke zvýšení bezpečnosti práce na staveništi
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference