Novinky Zpět

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) na staveništi

14. 1. 2019
Zpět

Protože stavebnictví je z hlediska BOZP jedno z nejrizikovějších oborů vůbec, je naprosto zásadní ze strany zaměstnavatele přidělovat a ze strany zaměstnance používat osobní ochranné pracovní prostředky. OOPP zvyšují bezpečnost práce na staveništi a chrání všechny zúčastněné před nebezpečím úrazu, ale i nepříjemným popotahování po úřadech. Pokud pracujete ve stavebnictví a nejste si jisti, při jaké konkrétní práci mají být použity jaké ochranné prostředky, tento článek je určen právě vám.

Jaké ochranné prostředky musí mít pracovníci na staveništi?

Pamatujte na to, že OOPP se přidělují na základě zhodnocení rizik. Každá stavba tak může mít jiná rizika z hlediska bezpečnosti práce, protože používá jiné stroje, jiné technologie či jiné pracovní postupy. Níže uvedené informace proto považujte za základní povinnosti z hlediska OOPP ve stavebním průmyslu.

Více informací o rizicích si můžete přečíst například v článcích:

Povinnost OOPP na stavbě

Tyto základní povinnosti týkající se toho, jaké OOPP musí mít a používat pracovník na stavbě vychází z přílohy č. 3 k nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.

1. Ochranná přilba
2. Ochranná obuv
3. Chrániče sluchu
4. Ochranné brýle a obličejové štíty
5. Ochranné prostředky dýchacích orgánů
6. Ochrana těla, paží a rukou
7. Bezpečnostní pásy a postroje

1. Ochranná přilba

Ochrannou přilbu musí mít pracovník na jakémkoliv staveništi, ale také:

2. Ochranná obuv

Ochrannou obuv s podešvemi odolnými proti propíchnutí musí mít každý pracovník, který:

Ochrannou obuv s podešvemi bez odolnosti propíchnutí musí mít každý pracovník, který:

Při práci na střechách musí mít pracovník ochrannou obuv s podpatky nebo na klínu a s podešvemi odolnými proti proražení s proříznutí

Při práci na vlhkém a kluzkém povrchu je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnanci ochrannou obuv s protiskluzovou podrážkou.

3. Chrániče sluchu

Chrániče sluchu, například ochranná sluchátka nebo špunty do uší, musí mít každý zaměstnanec, který:

4. Ochranné brýle a obličejové štíty

Ochranné brýle nebo obličejové štíty musí mít na stavbě dělníci, kteří provádějí práce, jako například:

5. Ochranné prostředky dýchacích orgánů

Ochranné prostředky dýchacích orgánů (respirátory, dýchací masky apod.) musí na stavbě používat pracovníci, kteří:

6. Ochrana těla, paží a rukou

Osobní ochranné pracovní prostředky pro ochranu těla, paží a rukou zahrnují ochranné a ohnivzdorné oděvy, zástěry, rukavice apod. Povinnost používat tyto OOPP má zaměstnanec podle toho, jakou práci vykonává. Například:

7. Bezpečnostní pásy a postroje

Bezpečností pásy a postroje je povinen používat každý pracovník, který:

Z hlediska OOPP by vás mohlo zajímat:

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) na staveništi
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference