Práce ve stavebnictví má celou řadu nebezpečí a vysoce rizikových činností, od hluku přes ruční manipulace až po stres a únavu z vyčerpání. V důsledku toho je riziko pro zdraví dělníků vysoké. Dlouhodobé statistiky naznačují, že práce na stavbě to jedno z nejrizikovějších zaměstnání, protože při něm vzniká nejvíce pracovních úrazů. Pokud jste zodpovědní za řízení ochrany zdraví při práci ve stavebnictví, je nutné znát běžná nebezpečí a co můžete udělat, abyste jim zabránili. Je také důležité, abyste pochopili převahu duševního zdraví v tomto oboru.
Obsah článku:
Ve stavebnictví existuje celá řada nebezpečí a rizik. Mezi některé z nich patří např.:
Mohlo by vás zajímat: 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví. Chraňte zaměstnance před úrazy na stavbě
Je velmi důležité, abyste věděli, jak dobře řídit bezpečnost práce na vámi spravovaném staveništi. To vám pomůže nejen snížit rizika, ale také podpořit pozitivnější pracovní prostředí.
Měli byste upřednostňovat zdraví, bezpečnost a pohodu lidí nad vše ostatní. Jako zaměstnavatel máte povinnost chránit své zaměstnance, takže musíte implementovat taková opatření, která to maximálně podpoří.
Zajistěte, aby každý zaměstnanec a pracovník na stavbě absolvoval správné školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a aby byly zavedeny vhodné postupy ke snížení rizik a nebezpečí. Zvýšená bezpečnost je prospěšná pro vás i vaši pracovní sílu. Má za následek méně ztracených pracovních dnů, šťastnější a zdravější zaměstnance a s tím související zvýšení produktivity.
Vždy povzbuzujte své zaměstnance, aby měli plné právo na přestávku. Přestávky jsou důležité pro odpočinek a zajištění toho, aby se pracovníci vrátili do své práce znovu v plné síle. To minimalizuje únavu a snižuje riziko vyhoření.
OOPP jsou na staveništi zcela nezbytné. Dbejte na to, aby je zaměstnanci používali přesně tak, jak mají. Měli byste prosazovat politiku, která zdůrazňuje důležitost jejich používání.
Mohlo by vás zajímat: Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) na staveništi
Posouzení rizik je zásadní součástí bezpečnostních postupů. Jsou důležité ve všech pracovních odvětvích, ale ve stavebnictví to platí dvojnásob. Posouzení rizik zajistí, že identifikujete všechna přítomná nebezpečí a implementujete postupy pro jejich kontrolu. S tím souvisí také to, že zjistíte, kdo může být vystaven jakému riziku. Například mladí pracovníci, osamělí pracovníci, cizinci a dodavatelé.
Přečtěte si také článek: Noví a mladí zaměstnanci představují vyšší riziko. Zohledněte to při řízení BOZP
Měli byste zkontrolovat své staveniště před a po každém pracovním dni. To vám pomůže předejít některým bezpečnostním rizikům, zejména při výměně směny. Každý den byste měli sledovat a kontrolovat pracoviště, abyste spolehlivě odkryly možné závady nebo bezpečnostní rizika.
Řízení BOZP při práci zahrnuje také řízení duševního zdraví a zavádění opatření na podporu zdraví, bezpečnosti a dobrých pracovních podmínek. Motivujte pracovníky, aby s vámi diskutovali o všech problémech, které mají, jak v pracovním životě, tak v osobním životě. Trochu vzájemné podpory může pomoci někomu, aby se cítil lépe.
Přečtěte si: Jak motivovat zaměstnance k BOZP? Zkuste 10 našich nejlepších motivačních programů
Náročnost práce ve stavebnictví bývá často velmi vysoká. Různé druhy práce a velké množství přesčasů. To je pro stavebnictví typické. Snažte se proto vytvářet prostředí, které je otevřené a kde se lidé navzájem spojují. Tento typ prostředí je pro zaměstnance mnohem příznivější. Mohou si popovídat o tom, co je trápí a mohou v případě problému požádat o pomoc. Zaveďte také pravidelné teambuildingové aktivity.