Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Řízení BOZP (bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) na staveništi

8. 9. 2020
Zpět

Práce ve stavebnictví má celou řadu nebezpečí a vysoce rizikových činností, od hluku přes ruční manipulace až po stres a únavu z vyčerpání. V důsledku toho je riziko pro zdraví dělníků vysoké. Dlouhodobé statistiky naznačují, že práce na stavbě to jedno z nejrizikovějších zaměstnání, protože při něm vzniká nejvíce pracovních úrazů. Pokud jste zodpovědní za řízení ochrany zdraví při práci ve stavebnictví, je nutné znát běžná nebezpečí a co můžete udělat, abyste jim zabránili. Je také důležité, abyste pochopili převahu duševního zdraví v tomto oboru.

Obsah článku:

Jaká jsou zdravotní rizika ve stavebnictví?

Ve stavebnictví existuje celá řada nebezpečí a rizik. Mezi některé z nich patří např.:

Mohlo by vás zajímat: 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví. Chraňte zaměstnance před úrazy na stavbě

7 tipů pro dobré řízení BOZP na staveništi

Je velmi důležité, abyste věděli, jak dobře řídit bezpečnost práce na vámi spravovaném staveništi. To vám pomůže nejen snížit rizika, ale také podpořit pozitivnější pracovní prostředí.

1. Berte bezpečnost jako nejvyšší prioritu

Měli byste upřednostňovat zdraví, bezpečnost a pohodu lidí nad vše ostatní. Jako zaměstnavatel máte povinnost chránit své zaměstnance, takže musíte implementovat taková opatření, která to maximálně podpoří.

Zajistěte, aby každý zaměstnanec a pracovník na stavbě absolvoval správné školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a aby byly zavedeny vhodné postupy ke snížení rizik a nebezpečí. Zvýšená bezpečnost je prospěšná pro vás i vaši pracovní sílu. Má za následek méně ztracených pracovních dnů, šťastnější a zdravější zaměstnance a s tím související zvýšení produktivity.

2. Dodržujte pravidelné přestávky

Vždy povzbuzujte své zaměstnance, aby měli plné právo na přestávku. Přestávky jsou důležité pro odpočinek a zajištění toho, aby se pracovníci vrátili do své práce znovu v plné síle. To minimalizuje únavu a snižuje riziko vyhoření.

3. Dbejte na používání osobních ochranných prostředků

OOPP jsou na staveništi zcela nezbytné. Dbejte na to, aby je zaměstnanci používali přesně tak, jak mají. Měli byste prosazovat politiku, která zdůrazňuje důležitost jejich používání.

Mohlo by vás zajímat: Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) na staveništi

4. Kompletní hodnocení rizik

Posouzení rizik je zásadní součástí bezpečnostních postupů. Jsou důležité ve všech pracovních odvětvích, ale ve stavebnictví to platí dvojnásob. Posouzení rizik zajistí, že identifikujete všechna přítomná nebezpečí a implementujete postupy pro jejich kontrolu. S tím souvisí také to, že zjistíte, kdo může být vystaven jakému riziku. Například mladí pracovníci, osamělí pracovníci, cizinci a dodavatelé.

Přečtěte si také článek: Noví a mladí zaměstnanci představují vyšší riziko. Zohledněte to při řízení BOZP

5. Provádějte pravidelné kontroly

Měli byste zkontrolovat své staveniště před a po každém pracovním dni. To vám pomůže předejít některým bezpečnostním rizikům, zejména při výměně směny. Každý den byste měli sledovat a kontrolovat pracoviště, abyste spolehlivě odkryly možné závady nebo bezpečnostní rizika.

6. Vytvořte systém vzájemné podpory

Řízení BOZP při práci zahrnuje také řízení duševního zdraví a zavádění opatření na podporu zdraví, bezpečnosti a dobrých pracovních podmínek. Motivujte pracovníky, aby s vámi diskutovali o všech problémech, které mají, jak v pracovním životě, tak v osobním životě. Trochu vzájemné podpory může pomoci někomu, aby se cítil lépe.

Přečtěte si: Jak motivovat zaměstnance k BOZP? Zkuste 10 našich nejlepších motivačních programů

7. Vytvořte otevřené pracovní prostředí

Náročnost práce ve stavebnictví bývá často velmi vysoká. Různé druhy práce a velké množství přesčasů. To je pro stavebnictví typické. Snažte se proto vytvářet prostředí, které je otevřené a kde se lidé navzájem spojují. Tento typ prostředí je pro zaměstnance mnohem příznivější. Mohou si popovídat o tom, co je trápí a mohou v případě problému požádat o pomoc. Zaveďte také pravidelné teambuildingové aktivity.

Řízení BOZP (bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) na staveništi
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference