Staveniště je často nebezpečným místem. Nachází se na něm velké stavební stroje, těžké předměty, jámy apod. Ti, kteří na stavbě pracují, musí být dostatečně odborně proškoleni, aby v tomto prostředí mohli pracovat. Zhotovitel stavby musí dodržovat celou řadu povinností týkající se BOZP, a to nejen vůčí svým zaměstnancům, ale také vůči veřejnosti, která může být v případě proniknutí na staveniště v ohrožení. Jak tedy zabezpečit staveniště proti nepovolaným osobám?
Pojďme se nejdříve zaměřit na rizika, která hrozí veřejnosti po vniknutí na stavbu. Nejčastějšími riziky jsou:
Máme pro vás několik bezpečnostní opatření a tipů, které ochrání nejen veřejnost, ale také váš majetek, stavební materiály a stroje.
1. Neprůchozí oplocení
2. Zabezpečení prohlubní
3. Bezpečnostní cedule
4. Kamerové a elektronické zabezpečovací systémy
5. Ostraha objektu
Naprostým základem proti vniknutí nepovolaných osob na stavbu je neprůchozí oplocení. To by mělo být vysoké minimálně 1,8 m v zastavěném území. Krátkodobé liniové stavby je možné ohradit pomocí zábradlí o výšce minimálně 1,1 m.
Související článek: Zákonné požadavky na zajištění staveniště z hlediska BOZP
Pokud jsou na stavbě jámy, prohlubně, otvory a jiné propadliny, do kterých hrozí nebezpečí pádu, zabezpečte je zakrytím nebo ohrazením tak, aby nebylo možné se do nich i nevědomky dostat.
Tam, kde hrozí nebezpečí pádu, ale také na oplocení, umístěte bezpečnostní cedule, které budou informovat o rizicích. Cedule by měly být vždy na viditelném místě a ideálně také nasvícené, aby bylo možné je zpozorovat i v nočních hodinách. Nezapomeňte také na děti, které ještě neumí číst, a použijte jednoduché piktogramy.
Mohlo by vás zajímat: Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu
Velké riziko představují také zloději. Nejenže se mohou zranit, ale mohou vám také způsobit finanční škodu. Zde se tedy nebavíme jen o bezpečnosti na staveništi pro veřejnost, ale také o odcizení majetku. Jako velmi efektivní se osvědčily kamerové systémy v kombinaci s elektronickými zabezpečovacími systémy, ke kterým můžete mít přístup online přes internet.
Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) obsahují čidla a detektory, jejichž cílem je monitorovat osoby pohybující se na pracovišti během stavby, ale také v době, kdy je stavba uzavřena. Sofistikované kamerové systémy umí dokonce rozpoznat osoby, které na stavbě nemají co dělat. Dokáží identifikovat člověka například podle oblečení. V nočních hodinách pak zaregistrují pohyb a upozorní vás na neobvyklou aktivitu.
Mohlo by vás také zajímat: Jak lze pomocí kamerového systému zvýšit bezpečnost práce
Fyzická ostraha objektu úzce souvisí s kamerovými a elektronickými zabezpečovacími systémy. Používá se zejména u větších stavebních projektů. Pro tento typ zabezpečení stavby můžete využít dvě varianty: buď se na stavbě non-stop vyskytuje pracovník, který objekt hlídá, nebo jsou kamery napojeny na tzv. pult centrální ochrany (PCO) a v případě pohybu upozorní bezpečnostní agenturu na pohyb na staveništi. Ta pak vyšle na místo svůj zásahový tým, případně rovnou zavolá policii.