Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

5 tipů, jak zabezpečit staveniště proti vstupu nepovolaným osobám

12. 2. 2019
Zpět

Staveniště je často nebezpečným místem. Nachází se na něm velké stavební stroje, těžké předměty, jámy apod. Ti, kteří na stavbě pracují, musí být dostatečně odborně proškoleni, aby v tomto prostředí mohli pracovat. Zhotovitel stavby musí dodržovat celou řadu povinností týkající se BOZP, a to nejen vůčí svým zaměstnancům, ale také vůči veřejnosti, která může být v případě proniknutí na staveniště v ohrožení. Jak tedy zabezpečit staveniště proti nepovolaným osobám?

Nejčastější bezpečnostní rizika na stavbě

Pojďme se nejdříve zaměřit na rizika, která hrozí veřejnosti po vniknutí na stavbu. Nejčastějšími riziky jsou:

Bezpečnostní opatření

Máme pro vás několik bezpečnostní opatření a tipů, které ochrání nejen veřejnost, ale také váš majetek, stavební materiály a stroje.

1. Neprůchozí oplocení
2. Zabezpečení prohlubní
3. Bezpečnostní cedule
4. Kamerové a elektronické zabezpečovací systémy
5. Ostraha objektu

1. Neprůchozí oplocení

Naprostým základem proti vniknutí nepovolaných osob na stavbu je neprůchozí oplocení. To by mělo být vysoké minimálně 1,8 m v zastavěném území. Krátkodobé liniové stavby je možné ohradit pomocí zábradlí o výšce minimálně 1,1 m.

Související článek: Zákonné požadavky na zajištění staveniště z hlediska BOZP

2. Zabezpečení prohlubní

Pokud jsou na stavbě jámy, prohlubně, otvory a jiné propadliny, do kterých hrozí nebezpečí pádu, zabezpečte je zakrytím nebo ohrazením tak, aby nebylo možné se do nich i nevědomky dostat.

3. Bezpečnostní cedule

Tam, kde hrozí nebezpečí pádu, ale také na oplocení, umístěte bezpečnostní cedule, které budou informovat o rizicích. Cedule by měly být vždy na viditelném místě a ideálně také nasvícené, aby bylo možné je zpozorovat i v nočních hodinách. Nezapomeňte také na děti, které ještě neumí číst, a použijte jednoduché piktogramy.

Mohlo by vás zajímat: Jak udržet bezpečnost dětí kolem staveniště a snížit riziko jejich proniknutí na stavbu

4. Kamerové a elektronické zabezpečovací systémy

Velké riziko představují také zloději. Nejenže se mohou zranit, ale mohou vám také způsobit finanční škodu. Zde se tedy nebavíme jen o bezpečnosti na staveništi pro veřejnost, ale také o odcizení majetku. Jako velmi efektivní se osvědčily kamerové systémy v kombinaci s elektronickými zabezpečovacími systémy, ke kterým můžete mít přístup online přes internet.

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) obsahují čidla a detektory, jejichž cílem je monitorovat osoby pohybující se na pracovišti během stavby, ale také v době, kdy je stavba uzavřena. Sofistikované kamerové systémy umí dokonce rozpoznat osoby, které na stavbě nemají co dělat. Dokáží identifikovat člověka například podle oblečení. V nočních hodinách pak zaregistrují pohyb a upozorní vás na neobvyklou aktivitu.

Mohlo by vás také zajímat: Jak lze pomocí kamerového systému zvýšit bezpečnost práce

5. Ostraha objektu

Fyzická ostraha objektu úzce souvisí s kamerovými a elektronickými zabezpečovacími systémy. Používá se zejména u větších stavebních projektů. Pro tento typ zabezpečení stavby můžete využít dvě varianty: buď se na stavbě non-stop vyskytuje pracovník, který objekt hlídá, nebo jsou kamery napojeny na tzv. pult centrální ochrany (PCO) a v případě pohybu upozorní bezpečnostní agenturu na pohyb na staveništi. Ta pak vyšle na místo svůj zásahový tým, případně rovnou zavolá policii.

5 tipů, jak zabezpečit staveniště proti vstupu nepovolaným osobám
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference