Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak se dělá hodnocení rizika azbestu + šablona ke stažení zdarma

16. 8. 2019
Zpět

Je-li pravděpodobné, že vaši práci narušuje materiál obsahující azbest, musí zaměstnavatel nebo osoba odpovědná za prostory zajistit, aby bylo provedeno posouzení rizika azbestu. To znamená prozkoumat možná rizika pro zdraví a určit, která opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti práce. V tomto článku nabízíme návod, jak přesně hodnocení rizika azbestu provést, a to včetně šablony ke stažení zdarma.

Kdo může provést hodnocení rizika azbestu?

Ve firmě do 25 zaměstnanců může hodnocení rizik provádět sám zaměstnavatel, musí být ale odborně způsobilý a dobře znát všechny aspekty pracovní činnosti. Ve firmě do 500 zaměstnanců může hodnocení rizik provádět opět sám zaměstnavatel, má-li k tomu odborné znalosti, případně jedna či více odborně způsobilých osob. U firmy nad 500 zaměstnanců může hodnocení provádět pouze odborně způsobilá osoba.

Posuzovatel rizika musí rozumět rizikům vyplývajícím z azbestu, vědět, jak tato rizika mohou ovlivnit lidi, uvědomit si požadavek kontroly předpisů o azbestu a pochopit, která opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti pracoviště.

Je také nezbytné, aby osoba, která byla vybrána k provádění posouzení rizik, byla dobře seznámena a vhodně vyškolena o nebezpečích azbestu a příslušných metodách prevence rizik.

Přečtěte si také: Bezpečnost práce s azbestem. Škodlivost, výskyt a povinnosti zaměstnavatele z hlediska BOZP

Azbest a legislativa - zákony, vyhlášky a nařízení vlády

Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Stáhněte si šablonu hodnocení rizik azbestu

Hlavní kroky pro hodnocení rizika azbestu

Všechna hodnocení rizik jsou založena na pěti klíčových krocích:

1. Identifikujte rizika pro zdraví.
2. Identifikujte, kdo může být ohrožen riziky.
3. Identifikujte opatření nezbytná k odstranění nebo snížení rizik.
4. Zaznamenejte nálezy a bezpečnostní opatření a realizujte je.
5. V případě potřeby přezkoumejte a aktualizujte posouzení rizika.

1. Identifikace rizik pro zdraví

Osoba, která bude provádět hodnocení rizika azbestu musí nejprve zjistit, jaká jsou rizika pro zdraví lidí, případně zvířat. To zahrnuje identifikaci obecných rizik na pracovišti, jako je práce ve výškách, ruční manipulace, používání brusných kotoučů nebo používání nebezpečných látek, které by mohly někoho potenciálně poškodit.

Posuzovatele by měl navštívit pracoviště a vizuálně identifikovat rizika azbestu, promluvit si se zaměstnanci a majitelem objektu nebo zaměstnavatelem, zkontrolovat všechny předešlé záznamy o budově a konzultovat veškeré průzkumy nebo testy na azbest, které byly v minulosti již provedeny.

Pokud jde o azbest, určením rizik se rozumí:

2. Identifikujte, kdo může být poškozen

Posuzovatel musí následně rozhodnout, kdo je s největší pravděpodobností ohrožen identifikovanými riziky. Může se jednat o konkrétní zaměstnance, kteří pracují s azbestem přímo nebo v jeho blízkosti, případně to může být široká veřejnost, návštěvníci nebo zákazníci, kteří jsou v době, kdy je práce prováděna, v areálu.

Příslušná osoba bude muset zjistit očekávanou úroveň expozice azbestových vláken v každé oblasti areálu, a to proto, aby mohla určit, kdo je s největší pravděpodobností tomuto riziku vystaven.

3. Identifikujte potřebná preventivní opatření

Příslušná osoba, která provádí hodnocení rizika azbestu, má rovněž odpovědnost za výběr kontrol, které jsou nezbytné k odstranění rizik nebo, pokud to není rozumně proveditelné, ke snížení rizika na co nejnižší úroveň. Rizika vyplývající z azbestu nelze často zcela odstranit, zejména pokud práce, která se provádí, vyžadují, aby zaměstnanci pracovali přímo s azbestem. Existují však opatření, která mohou být přijata ke snížení expozice.

Příklady preventivních opatření zahrnují:

Preventivních opatření je samozřejmě mnohem více. Budeme se jim věnovat v některém z dalších našich článků.

4. Posouzení záznamů a implementace preventivních opatření

Osoba, která provádí hodnocení rizika azbestu, by měla zajistit, aby byly všechny kroky posouzení rizika zaznamenány buď ručně na papíře nebo elektronicky na počítači. To zahrnuje zaznamenání všech zjištěných nebezpečí, která mohou být ovlivněna, a kontrolních opatření, která byla zvolena s cílem snížit riziko. Je třeba také zaznamenat:

Tip: Když budete provádět kontrolní opatření, je důležité to sdělit nejen všem zaměstnancům, ale také ostatním osobám, které byly identifikovány, že jsou v ohrožení.

Každý, kdo může být azbestem poškozen, musí pochopit:

Tyto informace by měly být k dispozici všem zaměstnancům. Ti by měli mít také možnost všechny dostupné informace konzultovat s nadřízeným nebo s osobou, která provádí hodnocení rizika.

Nouzové postupy zahrnují podrobnosti o tom, jak evakuovat prostory, jak nakládat s jakýmkoli azbestovým odpadem, jak dekontaminovat všechna zařízení, nástroje nebo oblečení, které jsou ovlivněny azbestovými vlákny, a co dělat po neúmyslném vystavení azbestu.

5. Zkontrolujte a aktualizujte hodnocení rizik

Posouzení rizika zůstává v platnosti, dokud se něco v areálu nezmění. Pokud dojde ke změně, musí příslušná osoba, která provádí hodnocení rizika azbestu zajistit, aby bylo posouzení rizik podle potřeby přezkoumáno a aktualizováno.

Změny, které by vedly k přezkoumání rizika azbestu, jsou například:

Šablona pro hodnocení rizika azbestu

Abychom vám pomohli s hodnocením rizika azbestu, vytvořili jsme pro vás šablonu, kterou si můžete stáhnout zcela zdarma. Můžete ji vyplnit na počítači a vytisknout podle potřeby!

Stáhněte si šablonu hodnocení rizik azbestu

Jak se dělá hodnocení rizika azbestu + šablona ke stažení zdarma
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference