Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hluk na staveništi. Rizika, odpovědnost, snižování a ochrana sluchu

10. 2. 2020
Zpět

Staveniště představuje jedno z nejrizikovějších odvětví z hlediska BOZP. Je zde přítomna celá řada rizik od uklouznutí přes vibrace, pád předmětu, poletující prach až po nebezpečně vysoký hluk způsobený stavebními stroji, ale také boucháním, mlácením, sbíjením, manipulací materiálů apod. Hluk na staveništi je podle nás čtvrtým největším rizikem na staveništi. V tomto článku se dozvíte, jaký hluk vydává stavební činnost, jaká jsou rizika, kdo je za míru hluku odpovědný, jak hluk snížit a jak se před jeho expozicí chránit.

Obsah článku:

Míra hluku v decibelech (dBA)

Decibely (dBA) jsou jednotky používané k měření a hodnocení intenzity zvuku. Zatímco lidé vnímají zvuky nad 140 decibelů, nedoporučuje se vystavení hluku nad 85 decibelů. Do hry vstupuje také doba expozice - čím déle jsou vaše uši vystaveny škodlivé hladině hluku, tím více se zvyšuje pravděpodobnost poškození sluchu nebo dokonce trvalé ztráty sluchu.

Hlavním rizikem jsou hlasité zvuky, které poškozují sluch. Stavební dělníci totiž často obsluhují zařízení a stroje, které vydávají hluk nad úroveň 85 dBA. I když taková hladina hluku v krátkém čase sluch nepoškodí, z dlouhodobého hlediska může. Je třeba si uvědomit, že dělník je na stavbě vystaven hluku každý pracovní den po dobu několika let.

Abychom uvedli rizika hluku na staveništi na pravou míru, připravili jsme pro vás informační tabulku, která porovnává škálu běžného stavebního hluku ve srovnání s každodenními zvuky.

Zvuk v reálném životě Hladina hluku v decibelech
Start raketoplánu 180
Ohňostroj 170
Výstřel ze zbraně 160
Hluk lidí na plném stadionu 130
Příklepová vrtačka 120
Pneumatické kladivo 100
Broušení 100
Vysokozdvižný vozík nebo jeřáb 90
Svařování 90
Hlasitý hovor 60
Tichý hovor 40
Šeptání 30
Šum listí 20

Rizika hluku na stavbách

Nulové decibely (0 dB) jsou nejtišší zvuk slyšitelný pro zdravé lidské ucho. Každé zvýšení o 3 dB představuje zdvojnásobení intenzity hluku. Například hluk měřený při 88 dB (A) je dvojnásobná intenzita hluku měřeného při 85 dB (A). Riziko poškození následkem ztráty sluchu se zvyšuje s prodlouženým nebo dodatečným vystavením hluku.

Poškození sluchu hrozí těm, kteří používají:

Mezi další pracovníky, kteří mohou být exponováni hlukem, patří:

Mohlo by vás zajímat: 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví. Chraňte zaměstnance před úrazy na stavbě

Kdo je odpovědný za kontrolu hluku na staveništi

Odpovědnost týkající se hluku na pracovišti je na straně zaměstnavatele. Právě jeho povinností je zajistit bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Zároveň je povinen posoudit rizika na pracovišti z hlediska hlučnosti. Na základě vyhodnocení rizik pak musí přijmout a zavést opatření ke snížení hluku a předcházet pracovním úrazům a úrazům z povolání.

Jak zpracovat hodnocení rizika hlučnosti na staveništi?

Hodnocení hlukových rizik na staveništi je možné provést podle základní jednoduché pětibodové metody. Hlavním cílem by měla být:

Hodnotitele hlukových rizik by měla zajímat především:

Jaký je nejlepší způsob snížení hluku na staveništi?

Nejlepší způsob řešení hluku na staveništi je eliminace hlučných procesů nebo jejich nahrazení méně hlučnými technologiemi. Pokud to není možné, může být efektivní vyřazení lidí z hlučné oblasti a volba tiššího vybavení. Jako poslední možnost může být vhodná ochrana sluchu pomocí ochranných pomůcek - sluchátek a špuntů do uší.

Zde je několik příkladů, jak můžete snížit hluk:

Mohu se při hlučné práci spolehnout na ochranné prostředky sluchu?

I přesto, že sluchátka, chrániče sluchu a jiné ochranné prostředky jsou velmi důležité, na 100 % se na ně nespoléhejte. Měly by být použity pouze tehdy, když je nutná další ochrana nad rámec toho, co bylo zjištěno kontrolou hluku - eliminace hlučných činností, nahrazení hlučných procesů tišší technologií, přesun osob z hlučné oblasti a výběr tichého vybavení.

Pokud je i po přijetí předchozích opatření nutná ochrana sluchu:

Je nutné měřit hladinu hluku na staveništi?

V mnoha případech lze provést posouzení rizika hluku na staveništi bez použití zařízení k měření hladiny hluku. Hodnocení však musí vycházet ze spolehlivých informací a mělo by zahrnovat reálný odhad expozice hlukem na zaměstnance.

Odhad expozice hlukem během směny můžete provést sledováním pracovní činnosti na stavbě a změřením expozičního času během dne. Je-li zaměstnanec během standardního dne vystaven hluku z více než jednoho nástroje nebo pracovního procesu, budete muset shromáždit informace o pravděpodobné úrovni či úrovních hluku a době expozice pro každý zdroj.

Informace od výrobců nebo dodavatelů o hladinách hluku produkovaných zařízením lze použít k výpočtu denní expozice. To je však možné provést pouze v případě, není-li důvod se domnívat, že expozice je nepřesná - například pokud je nástroj používán způsobem, který není stanoven výrobcem, nebo za jiných okolností, kdy může dojít ke zvýšení expozice hluku, který by ovlivnil měření.

Mohlo by vás zajímat: Hluk na pracovišti ve vztahu k BOZP. Kdo a jak provádí měření, a jak hluk snížit?

Hluk na staveništi. Rizika, odpovědnost, snižování a ochrana sluchu
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference