Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Cena za služby koordinátora BOZP na staveništi. Je rozhodujícím faktorem? A podle čeho vybírat?

21. 12. 2016
Zpět

Jak už bývá tradičním českým zvykem, pro většinu z nás je nejdůležitějším faktorem při výběru zboží nebo služeb cena. Je zcela pochopitelné, že chceme ušetřit, ale pozor, v některých oborech a odvětvích nemusí být nejnižší cena tím nejšťastnějším řešením. U zboží, například u potravin nebo elektroniky, už někteří lidé vědí, že se nízká cena odrazí na kvalitě, respektive na tom, z jakých surovin nebo materiálů je produkt vyroben. Jenže u mnohých služeb lidé stále spoléhají na to, že nízká cena kvalitu ohrozit nemůže, protože je dána tím, že prodejce si jí může dovolit na základě rozsahu své produkce, respektive na základě množstevní slevy. Jak je to ale s nízkou cenou za služby koordinátora BOZP na staveništi?

Veřejné zakázky byly dlouho typickým příkladem nejnižší ceny a mnohdy na úkor kvality

Nejnižší cena, zejména pak v případě architektů, stavařů nebo koordinátorů BOZP, je nechvalně známá zejména v případě zadávání veřejných zakázek. Zde hrála cena bohužel dlouhou dobu nejvýznamnější kritérium. Takový systém veřejných zakázek nám ukázal, že není zcela optimální. Vzpomeňme si například na justiční areály v Praze a Brně, Národní centrum duševního zdraví v Klecanech nebo most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Všechny tyto stavby byly realizované na základě veřejné zakázky, přičemž o kvalitě lze jen spekulovat.

Naději na zlepšení veřejných zakázek by měl přinést nový Zákon č. 134/2016 Sb. Zákon o zadávání veřejných zakázek, který požaduje, aby nabídky byly posuzovány nejen na základě ekonomicky nejvýhodnější ceny, ale také na základě kvality. To by snad mohlo lidi naučit, že cena není vždy rozhodujícím faktorem a už vůbec ne v oblasti stavebnictví, kde může mít obrovský vliv nejen na samotnou kvalitu, ale také na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Cena ve vztahu k evidenci smluv koordinátorů

Už jste slyšeli o evidenci smluvních vztahů OZO a koordinátorů BOZP? Jedná se o velmi pozitivní legislativní změnu, které se dočkali všichni poctiví a kvalitní koordinátoři. Jedná se o novelu, která je platná od 1. 5. 2016 a mimo koordinátorů a OZO se dotýká také zadavatelů a investorů staveb. Jejím primárním cílem je zvýšení kvality a nároků na bezpečnost práce. O co konkrétně jde a jaký to má vliv na ceny koordinátorů BOZP na staveništi?

“Koordinátoři BOZP a OZO musí písemně evidovat chronologický seznam všech smluvních vztahů, které se týkají jejich práce.”

Důvodem zavedení této povinnosti bylo, že někteří koordinátoři a OZO neodváděli svou práci kvalitně, protože se kapacitně uvázali k velkému množství zakázek. K těmto zakázkám se navíc s velkou pravděpodobností dostali právě na základě ekonomicky extrémně výhodných nabídek, které ani nebyly konkurence schopné. Nabrali si velké množství zakázek, na které neměli tolik času a protože to bylo na úkor bezpečnosti práce, potažmo kvality, zákonodárci se rozhodli to změnit. Díky evidenci smluv mohou úřady lépe kontrolovat, zda dotyčný koordinátor nebo OZO nepracuje v daném období na příliš velkém množství projektů, kterým není schopen věnovat dostatek času, což by mohlo opět zapříčinit snížení kvality. Více informací o evidenci smluv se dočtete v článku OZO a koordinátoři BOZP musí od roku 2016 vést všechny smluvní vztahy. Proč a jak?

Jaké jsou jiné faktory pro výběr koordinátora BOZP, když ne cena?

Nevybírejte koordinátora BOZP jen podle ceny. Může to být velmi krátkozraké. Ušetříte řádově několik tisíc korun, ale pokud dojde k havárii, která bude průkazně způsobena nekvalitní prací koordinátora, zaděláte si zbytečně na velké starosti a komplikace. Soustřeďte se raději na jiné kritéria než jen na cenu. Mnohem důležitější je odborná způsobilost, reference nebo třeba délka praxe koordinátora.

Odborná způsobilost vs. reference

Koordinátor stavby musí být neprodleně odborně způsobilý, tzn., že musí mít platný certifikát, jehož platnost je 5 let. Dejte ale pozor, protože koordinátor může mít certifikát sice platný, nicméně se touto činností může zabývat jen okrajově, například kvůli přivýdělku, a jeho znalosti a dovednosti tak mohou být částečně omezené. Zeptejte se proto, na jakých předchozích projektech pracoval a chtějte doložit také kdy konkrétně došlo k realizaci.

Reference vs. realita

Pozor také na to, aby reference byly opravdu reálné. V dnešní době není problém si na webové stránky napsat téměř cokoliv. Drzost některých “odborníků”, a to nejen v tomto odvětví, je někdy opravdu až neuvěřitelná. Většinou se s takovým jednáním setkáte u malých živnostníků, ale na pozoru buďte i u velkých firem. Nestačí se jen podívat na stránku reference. Ověřte si je osobně - najděte si kontakt, zavolejte a zeptejte se na kvalitu poskytovaných služeb přímo odběratele. Ověřte ale více než jednu referenci. Jen tak zjistíte, s kým budete mít v budoucnu tu čest.

Kvalifikace vs. délka praxe

I přesto, že kvalifikační požadavky se pro OZO a koordinátory BOZP od příchodu novely, která platí od 1. 5. 2016, zvýšily, důrazně doporučujeme, abyste při výběru osoby do této nelehké a vysoce odpovědné funkce zvážili také délku praxe v oboru. Nechte si proto doložit, jak dlouho vykonává váš potenciální koordinátor svou funkci.

Konzervativní řešení vs. moderní technologie

Někteří koordinátoři preferují konzervativní řešení práce, ale my osobně jsme zastánci nových otevřených a efektivních technologiích, které nejen nám, ale i ostatním členům stavebního týmu, přináší podstatné zjednodušení. Konzervativním řešením je myšlena stará dobrá papírová forma reportů a zápisů, a moderními technologiemi nová a ještě lepší elektronická forma, jejíž výstupy lze samozřejmě převést také do tištěné podoby.

Nejen nám, ale i investorům, stavebníkům a dokonce i našim konkurentům, kterým náš vlastní informační systém pro koordinátory BOZP pronajímáme, přináší podstatné zjednodušení komunikace a celkově mnohem efektivnější práci. Více informací se dočtete na stránce REPORT-SYSTEM.

Přejeme šťastnou ruku při výběru.

Cena za služby koordinátora BOZP na staveništi. Je rozhodujícím faktorem? A podle čeho vybírat?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference