Novinky Zpět

Záchranný plán a postupy při práci v uzavřených prostorech

21. 5. 2019
Zpět

Práce v uzavřeném, stísněném nebo jinak omezeném prostoru představuje mnoho závažných rizik, které mohou vést k těžkým pracovním úrazům nebo dokonce smrti. Připravili jsme pro vás proto návod, jak zpracovat záchranný plán při práci v uzavřených prostorech a jaké do něj zahrnout postupy.

Co je uzavřený pracovní prostor

Uzavřený pracovní prostor lze definovat, jako místo, které je zcela nebo částečně uzavřené, vstup do něj je omezen a za normálních okolností není osobám přístupný. V uzavřeném prostoru se mohou vyskytovat nebezpečné látky, výpary a obecně škodlivá atmosféra.

Práce v uzavřeném prostoru představuje riziko udušení, utopení nebo uvěznění. Ohrožuje zdraví a bezpečnost pracovníků v důsledku nebezpečí požáru, výbuchu, asfyxie, utonutí nebo ztráty vědomí.

Nejčastější uzavřené pracovní prostory

Základní předpoklady záchranného plánu

Vzhledem k povaze práce ve stísněných nebo uzavřených prostorech je nezbytné zajistit, abyste měli k dispozici nouzové postupy a záchranný plán. Před zhotovením záchranného plánu byste měli vědět, že:

Co zahrnout do záchranného plánu

1. Komunikace
2. Záchranné a resuscitační zařízení
3. Schopnosti záchranářů
4. Zastavení všech prací
5. Postupy požární bezpečnosti
6. Postupy první pomoci
7. Nouzové služby
8. Školení

1. Komunikace

2. Záchranné a resuscitační zařízení

3. Schopnosti záchranářů

4. Zastavení všech prací

5. Postupy požární bezpečnosti

6. Postupy první pomoci

7. Nouzové služby

8. Školení

Víme, že osoby zapojené do záchranných prací musí být řádně proškoleny. Nestačí však jedno školení. Je nutné, aby se školení opakovalo ideálně jednou ročně. Školení záchranných postupů při práci v uzavřeném prostoru by mělo zahrnovat:

Systému bezpečné práce

Obecná pravidla bezpečnosti práce v uzavřených, stísněných nebo jinak omezených prostorech také uvádějí, že musí být zpracován a zaveden systém bezpečné práce. Ten slouží, jako formální dokument, který zváží a identifikuje všechna nebezpečí a rizika. Systém bezpečné práce by měl brát v úvahu všechna vhodná opatření v jejich správném pořadí.

Při zpracování systému bezpečné práce v uzavřených prostorech je potřeba:

Rizika při práci v uzavřeném prostoru

Problematika práce v uzavřených prostorech je z hlediska bezpečnosti práce velmi komplikovaná disciplína. Vzhledem k různorodým pracovním činnostem, které se v uzavřeném prostoru mohou vykonávat, s sebou totiž nese celou řadu úskalí. Také hodnocení rizik není v tomto případě zrovna jednoduchá záležitost. Mnohé firmy tak používají jen obecně známá pravidla a hloubkovou analýzu rizik už neřeší. Přečtete si proto také článek Rizika při práci v uzavřeném prostoru.

Záchranný plán a postupy při práci v uzavřených prostorech
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference