Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Vysoké teploty na staveništi. Rizika tepelné zátěže + 5 tipů ochlazení

19. 5. 2020
Zpět

Staveniště jsou plné viditelných rizik. Od těžkého vybavení přes výkonné ruční nářadí až po stavební materiály. Průměrné staveniště vystavuje pracovníky celé řadě rizik, ale jedno z nejzákeřnějších nebezpečí na venkovních pracovištích je extrémní teplo. Horko se obvykle na pracovišti stává problémem kvůli teplému počasí, ale může se také stát problémem kvůli provozním teplotám zařízení nebo procesů, které se dějí v blízkosti prováděných prací. V tomto článku se dočtete, jaká mohou být rizika a následky přehřátí organismu, jaké jsou strategie obrany proti teplu a 5 tipů, jak se mohou vaši stavební dělníci ochladit v horkém počasí.

Obsah článku:

Je teplo na stavbě skutečné nebezpečí?

Většina lidí bojuje s teplem a vlhkostí, ale dívá se na to jen jako na nevyhnutelnou nepříjemnost letního počasí. Abychom se ochladili, obracíme se na snadno dostupná řešení, jako jsou klimatizace, ventilátory, stín a voda.

Na pracovištích může být nepříjemné teplo a vlhkost. Tělo je dobře konstruovaný stroj, který za normálních okolností odvádí vynikající práci při udržování stabilní teploty 37 °C. Když tělo cítí potřebu se ochladit, začne se potit. Pokud se ale příliš zahřeje, samotné pocení nestačí k dostatečnému ochlazení. V takovém případě může dojít k řadě tepelných nemocí, z nichž každá přináší relativně velké nebezpečí.

Tepelná vyrážka

Tepelná vyrážka je často první známkou problémů. Spouští se pocením a výsledkem jsou shluky toho, co se jeví jako malé pupínky nebo puchýře, obvykle ve zpocených oblastech, jako je krk, třísla, hruď a lokty. Vyrážku lze snížit přesunem do chladnějšího a/nebo méně vlhkého prostředí, případně aplikací suchého zásypu. Pozor na vlhké materiály, jako jsou krémy, mohou totiž vyrážku ještě zhoršit.

Tepelné křeče

Tepelné křeče jsou známkou toho, že tělo je přehřáté a dehydratované. Křeče se obvykle vyskytují v břišních svalech nebo na nohou a obvykle se objevují náhle. Léčba zahrnuje přesun do chladnější oblasti a pití tekutin, nejlépe vody nebo sportovních nápojů. Úlevu vám může poskytnout také protažení svírajících se svalů.

Tepelné nemoci

Tepelné nemoci jsou vážnějším vyčerpáním z tepla projevující se řadou příznaků, které mohou zahrnovat žízeň, silné pocení, bolest hlavy, nevolnost, závratě, slabost, podrážděnost a zmatenost. Teplota těla se může vyšplhat nad 38 °C. Vyčerpání z tepla je vážný stav, a pokud člověk okamžitě nevyhledá první pomoc, může jeho stav velmi rychle vést až k úpalu. Pracovník, který podle všeho trpí vyčerpáním z tepla, by měl být přemístěn do chladnějšího stinného prostoru a měl by být povzbuzován k pití vody a sportovních nápojů. Mokré ručníky lze použít na obličej, krk a hlavu ke snížení tělesné teploty a poskytnutí určité úlevy. Jako preventivní opatření je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se příznaky zhorší nebo nereagují na základní léčbu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Úpal

Úpal, nejtěžší nemoc z horka, může být ve skutečnosti smrtelný. Vzhledem k tomu, že teplo zvyšuje teplotu těla na nebezpečnou úroveň, může dojít k poškození mozku a dalších orgánů. Pokud není léčba zahájena okamžitě, úpal může vést ke kómatu. Jak poznáte, že se jedná o úpal? Jedním z příznaků je, že pokožka je na dotek velmi horká, i když se pracovník pravděpodobně přestal potit. Další je zmatek a dezorientace. V závažných případech může být pracovník agresivní nebo může dostat záchvat.

Pokud máte podezření na možnost úpalu, neváhejte a ihned volejte lékaře. Během čekání na lékařskou pomoc přesuňte pracovníka do stinné oblasti. Ke snížení teploty pracovníka použijte studené, mokré ručníky, led nebo studenou vodu. Každá minuta a každý stupeň se počítá.

Kteří pracovníci jsou na stavbě ohroženi teplem?

I když byste očekávali, že lidé, kteří pracují venku v horkém a vlhkém počasí, budou jediní, kteří jsou vystaveni riziku onemocnění související s teplem, není tomu tak. Ohrožení mohou být také pracovníci provádějící fyzické úkoly, např. když nosí těžké ochranné prostředky nebo speciální oděvy. Lidé, kteří mají problémy se srdcem nebo oběhovým onemocněním, se mohou snáze přehřát, stejně jako ti, kteří užívají léky, které narušují pot nebo jiné přirozené tělesné funkce. Pracovníci, kteří užívají návykové látky, mohou mít nižší práh odolnosti proti teplu.

Nejlepší strategie obrany proti teplu je prevence

Stejně jako u mnoha jiných aspektů bezpečnosti na pracovišti je nejlepším způsobem, jak předcházet onemocněním spojeným s teplem, opatření, která jim zabrání. Existují tři hlavní strategie prevence:

  1. dostatek vody,
  2. odpočinek,
  3. stinné místo.

Všichni pracovníci by měli mít přístup k dostatečnému množství vody. Pouhé poskytnutí vody ale nestačí. Vedoucí by se měli snažit povzbuzovat pracovníky, aby pili vodu po celý den. Voda je nejlepším nápojem, který brání hydrataci, následovaný sportovními nápoji. Kofeinové nápoje mohou ve skutečnosti přispívat k dehydrataci. Je-li pracovník správně hydratován, bude jeho moč obecně čirá nebo slabě zbarvená.

Přestávky na odpočinek by měly být naplánovány na celý pracovní den a pracovníci by měli mít místo, které jim poskytne stín a větrání. Výbornou volbou je klimatizovaný přívěs nebo stavební buňka.

Další účinnou strategií pro práci v horkém počasí je pomáhat pracovníkům budovat toleranci vůči teplu. Lidské tělo je velmi přizpůsobivé a může si zvyknout na práci ve velmi horkých a vlhkých podmínkách, ale vyžaduje to čas. Umožnění postupné aklimatizace pracovníků na tyto podmínky sníží riziko problémů.

Snižování rizik expozice teplem

Jedním z nejlepších způsobů, jak vyřešit jakýkoliv problém, je odstranit nebezpečí z pracoviště. Existují také způsoby, jak toho dosáhnout v souvislosti s teplem na pracovišti.

Správné plánování je jedním z nejúčinnějších opatření. Vedoucí mohou provést opatření tak, aby se těžká práce neprováděla, když je slunce v nejvyšším bodě oblohy, obvykle od 10:00 do 14:00 hod. Kromě toho lze naplánovat také to, aby zaměstnanci mohli začít pracovat v brzkých ranních hodinách, kdy není ještě tolik vedro.

Mezi další technické opatření patří zajištění ventilace nebo přenosné klimatizace, použití štítů k odrážení zdrojů sálavého tepla a zajištění toho, aby neexistovaly žádné nechtěné zdroje tepla (například netěsné parní potrubí), které by přispěly k problému.

Osobní ochranné pracovní prostředky mohou také přispívat k teplu. Speciální oděvy, jako je oblečení k ochraně před elektrickým obloukem, mohou ovlivnit normální chladicí aktivity těla. V těchto situacích převažují bezpečnostní výhody poskytované OOPP nad riziky, ale pracovníci dohledu musí být obzvláště opatrní, pokud jde o možnost vyčerpání teplem. Mohou být vhodné častější přestávky na pitný režim a ochlazování.

Vedoucí stavby také musí sledovat pracovníky, aby zajistil, že nesnižují bezpečnostní ochranu ve snaze zlepšit osobní pohodlí. Běžným příkladem jsou pracovníci, kteří si uvolňují popruhy na ochranných postrojích proti pádu, aby se snížilo nepohodlí způsobené pocením a odíráním.

5 tipů, jak ochladit stavební dělníky v horkém počasí

Vaši dělníci by vám z hlediska zátěže vysokými teplotami neměli být lhostejní. Pokud vám většina onemocní v souvislosti s přehřátím, bude to s velkou pravděpodobností vaše zodpovědnost. Zastavení stavby může mít vážné dopady také na ekonomiku vaší firmy. Věnujte proto pozornost následujícím tipům, jak ochladit stavební dělníky v extrémně horkém počasí.

1. Hydratace je klíčový nástroj k potlačení tepla

Pijte vodu každých 15-20 minut, i když nemáte žízeň. Je také důležité vyhnout se kofeinu a alkoholu, protože by mohly zvýšit potenciál tepelného stresu. Pokud dlouhodobé pocení trvá několik hodin, jsou dobrou volbou sportovní nápoje obsahující vyvážené elektrolyty, které regulují vodní rovnováhu.

A nezapomeňte, že správná hydratace začíná doma. Zatímco pití tekutin v práci určitě pomáhá, pravděpodobně to nebude k vyrovnání tepla stačit. Začněte dodržovánímsprávných návyků hydratace po celý den.

2. Připravte si plán řešení vysokých teplot

Plán pro řešení vysokých teplot na pracovišti a ochrana pracovníků před zátěží teplem je nezbytný pro každou stavební společnost. Zaměstnavatel by měl vědět, jaké teploty na pracovišti jsou limitní pro to, aby umožnil dělníkům častější přestávky, nebo dokonce, kdy by mělo být staveniště úplně odstaveno. Pamatujte si, že práce není důležitější než zdraví a bezpečnost lidí. Nedopusťte, aby vaši stavební dělníci trpěli přehřátím. Nezapomeňte s nouzovými plány dobře seznámit všechny dotčené osoby. Jen tak docílíte toho, aby bylo možné v případě tepelné zátěže přijmout vhodná opatření.

3. Přestaňte ignorovat příznaky a všímejte si

Přehřátí lidského organismu následkem extrémních teplot vykazuje několik příznaků, které by nikdy neměly být ignorovány! Pokud si na pracovišti všimnete osoby, která vykazuje některý z níže uvedených příznaků, měla by být okamžitě přijata opatření k jejímu ochlazení a v případě potřeby by měl být kontaktován pohotovostní personál.

Vyčerpání z tepla Úpal
závrať zarudlá, teplá a suchá kůže
bolest hlavy vysoká tělesná teplota
zpocená kůže zmatečnost
slabost křeče
křeče mdloby
nevolnost, zvracení
rychlý srdeční puls

4. Zajistěte dělníkům chladné a stinné místo pro odpočinek

Pamatujte, že práce na přímém slunci může zvýšit hodnoty indexu tepla. Pro správné ochlazení je důležité odpočívat ve stínu. Klimatizované oblasti jsou dostatečné, ale dokonce i něco tak jednoduchého, jako je stan mimo přímé sluneční paprsky, je pro bezpečnou práci ve vysokých teplotách zásadní. Myslete na své dělníky a jejich zdraví a připravte jim komfortní chladné zázemí pro odpočinek.

5. Upravte plánování práce a sledujte počasí

Zkuste naplánovat tu nejnáročnější práci na chladnější části dne, tedy na brzké ráno. Pokud je to možné, zvažte plánování údržby během chladnějších měsíců. Je také důležité podporovat aklimatizaci zaměstnanců na vysoké teploty, a to ideálně zahájením práce v kratších intervalech s postupným zvyšováním pracovní doby každým dnem, dokud si nezvyknou na teplé počasí.

Manažer stavby by měl na základě vyhodnocení rizik koordinátora BOZP pečlivě sledovat počasí a povětrnostní podmínky. Těm pak přizpůsobit plánování práce.

Mohlo by vás zajímat:

Vysoké teploty na staveništi. Rizika tepelné zátěže + 5 tipů ochlazení
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference