Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Přehřátí a dehydratace na staveništi. Rizika, příčiny, prevence a kontrola

30. 3. 2023
Zpět

Přehřátí a dehydratace představují vážná rizika pro pracovníky, kteří jsou často vystaveni extrémním teplotám, vysoké vlhkosti a silnému slunečnímu záření na staveništi. V článku se podrobně zabýváme faktory, které přispívají k těmto zdravotním problémům, a jejich důsledky pro zaměstnance i celé stavební projekty. Přečtěte si účinná preventivní opatření a kontrolní mechanismy, které mohou minimalizovat riziko přehřátí a dehydratace. Pojďme na to!

Obsah článku:

Důležitost snižování rizika přehřátím a dehydratací

Staveniště jsou místa, kde je zvýšené riziko úrazů a zranění, které mohou mít vážné následky pro zaměstnance, zaměstnavatele i celý průmysl. Prevence úrazů na staveništi je klíčová z hlediska zajištění bezpečnosti a zdraví pracovníků, snížení ekonomických ztrát spojených s pracovní neschopností a léčbou zranění, ale také udržení dobré pověsti společnosti a zvýšení produktivity.

Přehřátí a dehydratace představují jedny z nejčastějších zdravotních problémů na staveništích, zejména v letních měsících nebo v oblastech s vysokými teplotami. Řešení těchto problémů je důležité z následujících důvodů:

Rizika přehřátí a dehydratace na staveništi

Přehřátí a dehydratace mohou mít vážné následky pro pracovníky na staveništi. Je důležité pochopit příčiny a důsledky těchto stavů, aby mohla být přijata účinná opatření k jejich prevenci a řešení.

Rizika přehřátí a dehydratace na staveništi

Příčiny a důsledky přehřátí a dehydratace

Mezi faktory, které zásadním způsobem ovlivňují přehřátí a dehydrataci stavebních dělníků, patří zejména vysoké teploty, vysoká vlhkost, nadměrné sluneční záření a fyzická námaha.

Prevence proti přehřátí a dehydrataci

Nenechte vaše zaměstnance padnout vyčerpáním z přehřátí. Řádná prevence zajišťuje, že zaměstnanci mají dostatek energie a koncentrace pro bezpečné vykonávání svých povinností, což minimalizuje riziko chyb a nehod. Zaveďte do organizace práce dělníků na staveništi níže uvedená opatření.

Prevence proti přehřátí a dehydrataci

  1. Pravidelné pauzy na odpočinek a hydrataci - stanovte pravidelné přestávky na odpočinek a pití, aby se pracovníci mohli osvěžit a doplnit tekutiny. V závislosti na teplotě a vlhkosti můžete zvýšit frekvence pauz.
  2. Flexibilní pracovní doba (např. práce v chladnějších částech dne) - upravte pracovní doby tak, aby se pracovníci vyhnuli nejvyšším teplotám během dne. Venku mohou začít pracovat brzy ráno, když jsou teploty ještě nižší, odpoledne uvnitř ve stínu, a večer opět venku.
  3. Stínění staveniště a pracovních prostorů - vytvořte stinné oblastí, kde si mohou pracovníci odpočinout a zchladit se.
  4. Školení první pomoci - proškolte své zaměstnance v oblasti první pomoci, aby dokázali rozpoznat a řešit případy přehřátí a dehydratace. Zahrňte informace o tepelném stresu a jeho řešení do školení první pomoci.
  5. Informování o významu hydratace a teplotních stresů - vysvětlete dělníkům, proč je důležité se dostatečně hydratovat a přijímat tekutiny během pracovní doby, ale také, jaká jsou rizika, když to nebudou dělat.
  6. Příznaky přehřátí a dehydratace - naučte zaměstnance rozpoznávat příznaky přehřátí a dehydratace (závratě, nevolnost, slabost, bolest hlavy a suchá kůže). Informujte je, jak postupovat v krizové situaci a jak poskytnout první pomoc.
  7. Dostupnost pitné vody a ochranných nápojů - zajistěte dostupnost pitné vody a ochranných nápojů pro všechny své zaměstnance. Voda musí být snadno dostupná.
  8. Pravidelné doplňování tekutin - motivujte pracovníky, aby pravidelně doplňovali tekutiny během pracovního dne. Poskytněte jim informace o doporučeném množství tekutin, které by měli přijmout v závislosti na teplotě a úrovni fyzické námahy.
  9. Omezení konzumace alkoholu a kofeinu - zahrňte do školení BOZP také informace o negativním vlivu konzumace alkoholu a kofeinu na hydrataci a schopnost těla vyrovnávat se s teplotním stresem.
  10. Osobní ochranné pracovní prostředky - vybírejte pro své dělníky funkční pracovní oblečení a ochranné pomůcky. Oděvy by měly být ze světlých a prodyšných materiálů, které umožňují lepší odvod tepla a snižují riziko přehřátí. Dbejte při výběru také na to, aby oblečení neomezovalo pohyb. Naučte pracovníky používat ochranné krémy a pokrývku hlavy nebo nosit sluneční brýle s UV filtrem.

Implementací těchto opatření můžete významně snížit riziko úrazů a zdravotních komplikací spojených s přehřátím a dehydratací. Zároveň zlepšíte celkovou bezpečnost a kvalitu pracovního prostředí, což může vést k lepší produktivitě a spokojenosti zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat: Strava a pitný režim dělníka na stavbě. Co a kdy by měl jíst a pít?

Kontrola a hodnocení bezpečnostních opatření

Provádějte pravidelné kontroly a sledování pracovních podmínek na staveništi, abyste měli jistotu, že nehrozí zvýšené riziko přehřátí vašich stavebních dělníků.

Přehřátí a dehydratace na staveništi. Rizika, příčiny, prevence a kontrola
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference