Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Strava a pitný režim dělníka na stavbě. Co a kdy by měl jíst a pít?

22. 10. 2022
Zpět

Být dělníkem na stavbě vyžaduje v řadě případů extrémní fyzické nasazení. Tento druh pracovní činnosti totiž patří z hlediska fyzické náročnosti k těm nejtěžším. Kolik kalorií spálí průměrný dělník za jednu směnu na stavbě? Co a kdy by měl jíst a pít, aby měl dostatek síly a vyváženou stravu?

Obsah článku:

Kolik kalorií spálí dělník na stavbě?

Stavební dělníci potřebují mnohem více kalorií než většina ostatních zaměstnání. Ne vždy však mají v pracovní době přístup ke kvalitní a vyvážené stravě, která by jim měla pomoci dobře nastartovat a ukončit pracovní den. Připravili jsme pro vás několik rad a nápadů pro zdravé a vyvážené stravování a pitný režim pro dělníky na stavbě. Ať už pokládáte cihly, vozíte odpad do kontejneru nebo děláte omítky, na stavbě spalujete opravdu hodně kalorií.

Stejně jako stavební stroje a vozidla potřebují ke svému provozu palivo, potřebují ho také stavební dělníci. Kolik by měl ale takový stavební dělník za směnu sníst a vypít? Přibližně asi tak:

Nejedná se samozřejmě o přesné údaje. Ve skutečnosti jde pouze o doporučené množství, protože kolik potřebujete jíst a pít, může záviset na tom, jak jste aktivní, jaký typ práce děláte, v jakém prostředí pracujete, ale také na vašem věku.

Kolik vody by měl vypít stavební dělník?

K dehydrataci dochází, když ztratíte více tekutin, než přijmete. Průměrnému člověku se obecně doporučuje vypít přibližně 6 až 8 šálků nebo sklenic tekutin denně, což vychází na přibližně 2 litry denně. Ale stavební práce nejsou vaše průměrné zaměstnání. Pokud pracujete venku v létě a děláte skutečně těžkou práci, jako jsou ruční výkopové práce, hodně se zapotíte. Veškerý ten pot je příčinou ztráty vody v těle. Musíte pít vodu, abyste ji nahradili a vyhnuli se dehydrataci. A to může znamenat spotřebu až 1 litr vody každou hodinu!

„Při těžké práci nebo vysoké rychlosti v podmínkách tepelného stresu by zaměstnanci měli zkonzumovat přibližně 250 ml vody každých 15 minut.

To je důvod, proč se průměrnému dospělému člověku doporučuje vypít denně 2 litry a více (+). Při aktivních stavebních pracích budete pravděpodobně potřebovat více vody než průměrný člověk. Založte svůj příjem vody na úrovni fyzické aktivity, horku a na tom, jak se cítíte.

Co, kdy a jak často by měl pít dělník na stavbě?

Nejlepším nápojem nejen pro dělníka na stavbě je pitná voda! Můžete si dopřát i jiné alternativy, jako jsou nápoje bez cukru, včetně čaje a kávy.

Přestávky na čaj a kávu jsou zásadní součástí stavebního dne. Teplý nápoj může být vítaným potěšením a pomáhá zahřát v chladnějších měsících. Ale dávejte si pozor na příjem kofeinu, který vás může přimět k častějšímu běhání na toaletu. Mějte na paměti, že kofeinové nápoje mohou způsobit rychlejší produkci moče.

Sportovní a energetické nápoje mohou být užitečné, když potřebujete dodat energii - mohou totiž nahradit některé spotřebované kalorie. Mají však vysoký obsah cukru, který může přispívat např. ke vzniku zubního kazu. Pro udržení hydratace je lepší pít vodu. Vyhněte se proto příliš častému pití slazených nápojů.

Abyste zůstali hydratovaní, musíte vodu nahradit, když ji ztrácíte. Pamatujte na to, že když si na začátku směny dáte 2l láhev, nezůstanete hydratovaní až do konce dne. A určitě se nechcete přehnaně hydratovat, což může být také nebezpečné. Dojde totiž ke snížení hladiny sodíku v krvi.

„Nejlepší způsob, jak zůstat hydratovaný, je pít pravidelně po celý den, přičemž zvýšíte příjem v období vysoké aktivity nebo vysokých teplot.“

V ideálním případě byste měli mít možnost pít a mít přístup k pitné vodě po celý den. Předpisy BOZP stanovují zákonný požadavek na zajištění pitné vody na staveništích. Ale při stavebních pracích mohou nastat chvíle, kdy není možné pít. Například při nošení některých osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) nebo při práci s kontaminovanou půdou či nebezpečnými materiály. Někdy je nutné počkat na dokončení práce nebo přestávku, abyste se nejprve dekontaminovali. V těchto situacích se proto vždy napijte před zahájením práce a když si dáte pauzu.

Kolik kalorií by měl přijmout stavební dělník?

Obecně se doporučuje mužům jíst 2500 kalorií (10500 J) a ženám 2000 kalorií (8400 J) denně (v průměru). Stavební práce jsou ale různorodé. V některých dnech by vám to mohlo stačit. Jindy ale můžete k dokončení úkolu potřebovat hodně energie. Pokud nosíte těžké materiály nebo děláte namáhavou činnost, spálíte přes až 1000 kalorií za hodinu! A to je opravdu hodně. To znamená, že ve dnech, kdy jste aktivnější, možná budete muset zvýšit příjem kalorií.

Někteří profesionální sportovci díky svému aktivnímu životu přijmou více než 5000 kalorií denně. Ale pravděpodobně nejste na jejich úrovni, i když se může zdát, že jste některé dny opravdu tvrdě pracovali!

Když děláte hodně fyzicky náročnou práci, budete muset zvýšit počet kalorií, které konzumujete, abyste si udrželi hladinu energie. 4000 kalorií denně je pro manuální pracovníky v pořádku, ale to do značné míry závisí na tom, co jedí.

Jaký druh jídla by měli stavební dělníci jíst?

Je trochu stereotyp, že mnoho stavebních dělníků žije z nezdravého jídla. I když může být guláš se šesti nebo smažený řízek s hranolky a tatarkou opravdu pochoutka, rozhodně to není ten nejlepší typ jídla, který byste měli denně konzumovat. Někteří dělníci si na stavbu berou vlastní obědové balíčky, zejména pokud je staveniště poměrně vzdálené. A to může být jedna z cest na zdravý a vydatný oběd.

Zkuste si udělat svačinu a oběd zahrnující např.:

Většina těchto jídel se dá jíst za studena, ale někdy je fajn dát si teplý oběd, zvláště v zimě. Máte-li na stavbě přístup k mikrovlnné troubě, můžete si oběd ohřát a dát si něco teplého, jako je klobása, lasagne nebo třeba bramborová kaše. Jídlo lze započítat také do vašeho příjmu tekutin. Například horká polévka může poskytnout kalorie, tekutiny a teplo, což je ideální pro chladný zimní den na staveništi.

Jak pravidelně by měl stavební dělník jíst?

Je normální jíst tři jídla denně, tedy snídani, oběd a večeři. Pokud víte, že váš pracovní den bude fyzicky náročný, je pravděpodobné, že si budete muset dát alespoň dvě svačiny navíc, přibližně v polovině dopoledne a v polovině odpoledne, abyste si udrželi energetickou hladinu. Čokoláda, lupínky a sušenky mohou být rychlým řešením, ale můžete zavést i zdravější svačiny, jako například:

Měl by stavební dělník snídat a může vynechat jídlo?

Rozhodně ano. Vynechat snídani a začít pracovní den na stavbě s prázdným žaludkem není dobrý nápad. Stavební práce jsou fyzicky náročné a nebezpečné a vy se musíte soustředit na práci, nikoliv na kručící žaludek. Nevynechávejte proto snídani, než se vydáte do práce! Snídaně by měla být vydatná, abyste vydrželi minimálně do dopoledních hodin na svačinu.

Určitě někoho napadne, zda může dělník jídlo úplně vynechat. Není to dobrý nápad stejně, jako vynechat snídani. Zvláště, když je vaše práce fyzicky náročná. Jídlo je palivo, které potřebujete, abyste zvládli náročný pracovní den. Jídlo, které jíte, vám může pomoci udržet si produktivitu, bdělost a dokonce i teplo. A pokud pracujete v chladných podmínkách a snažíte se přežít zimu, potřebujete palivo. Snažte se jíst každých pár hodin. Dostatek energie vám pomůže zůstat produktivní, bdělí a v bezpečí.

Strava a pitný režim dělníka na stavbě. Co a kdy by měl jíst a pít?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference