Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Kdo má povinnost zajistit a nosit ochrannou pracovní přilbu / helmu?

11. 7. 2021
Zpět

Nošení ochranné přilby je na mnoha pracovištích pro bezpečnost práce životně důležité. Asi nejčastěji se s ochranou hlavy setkáte ve stavebnictví, které je právem považováno za pracoviště s největším počtem úrazů. Pokud na stavbě pracujete, nosíte ochrannou přilbu? A víte, kdo má jaké povinnosti? Provede vás tento článek.

Obsah článku:

Povinnost zaměstnavatele zajistit ochrannou přilbu

§ 104 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce ukládá zaměstnavateli v případě, že není možné odstranit nebo omezit riziko vyskytující se na pracovišti, povinnost poskytnou svým zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Rizikem může být např. staveniště nebo sklad, kde hrozí pád předmětu z výšky a není možné jiným způsobem zajistit kolektivní ochranu nebo opatření v oblasti organizace práce.

Na základě tohoto § a řádného vyhodnocení rizik je tedy zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnanci ochrannou pracovní přilbu, která ho:

Povinností zaměstnavatele je také pracovní helmu udržovat v použitelném stavu a kontrolovat její správné používání.

Mohlo by vás zajímat: Ochranné přilby a pracovní helmy. Typy, průvodce výběrem, normy a životnost

Povinnost zaměstnance nosit ochrannou přilbu

Povinností každého zaměstnavatele je zajistit bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. To znamená, že pokud na základě vyhodnocení rizik na pracovišti bude mít zavedené jako opatření používání pracovní helmy, zaměstnanec je povinen to dodržovat. Pokud toto nařízení opakovaně porušuje, může se stát nezpůsobilým k práci a může od zaměstnavatele dostat upozornění na možnost výpovědi nebo sankce v podobě srážky ze mzdy.

Mohlo by vás zajímat: Jak přimět zaměstnance k používání OOPP?

Zaměstnanec je navíc dle § 106 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce povinen dbát o bezpečnost a zdraví své i ostatních, kterých se jeho jednání dotýká. Odmítá-li zaměstnanec nosit ochranné prostředky obecně, může to pro něj být velmi problematické v případě pracovního úrazu, který se stal např. bez helmy i přesto, že její nošení je povinné.

Povinnost nosit ochrannou přilbu na staveništi

Ve stavebnictví se obecně doporučuje používat ochranné pracovní přilby, i když ne na každém je to vždy povinné. Opět to záleží na rizicích a přijatých opatřeních. Tam, kde hrozí riziko pádu předmětu z výšky, s největší pravděpodobností přilba povinná bude.

Není-li na staveništi koordinátor BOZP a pracují-li na něm zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů, platí, že jsou dle § 101 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce oba zaměstnavatelé povinni si mezi sebou vzájemně vyměnit informace o rizicích a přijatých opatřeních týkající se organizace práce a poskytování OOPP, a spolupracovat při zajištění BOZP pro všechny zaměstnance na pracovišti. V tomto směru by měla být zohledněna také povinnost nosit ochrannou pracovní helmu / přilbu.

Je-li na staveništi koordinátor BOZP, řeší problematiku nošení ochranné pracovní helmy koordinátor ve spolupráci se zhotovitelem. Zhotovitel je podle § 16 písm. a) zákona č. 309/2006 Sb. povinen nejdéle do 8 dnů před zahájením stavebních prací písemně informovat koordinátora o tom, jaké budou zvoleny technologické a pracovní postupy a jak jsou řešena rizika vznikající při těchto postupech, a to včetně přijatých opatření k jejich odstranění. Bude-li jedním z rizik např. pád předmětu z výšky, musí takovou informaci předat zhotovitel koordinátorovi BOZP. Pokud dojde k tomu, že na stavbě, kde hrozí pád předmětu z výšky, neplatí povinnost nošení ochranné přilby, může to nařídit sám koordinátor na základě svého zjištění. Zaměstnavatel je povinen to bezodkladně napravit a koordinátor zase tuto skutečnost kontrolovat, případně opět požadovat nápravu.

Je-li pro stavbu zpracován plán BOZP, mohou být požadavky týkající se používání OOPP, konkrétně ochranných přileb, řešeny přímo v něm. Plán může např. zmiňovat, že není možné dosáhnout bezpečnosti a ochrany pracovníků před pádem předmětu kolektivním způsobem, a proto je povinné nosit ochrannou pracovní přilbu. Zhotovitel stavby se musí podmínkami plánu řídit a dodržovat je, koordinátor je pak kontroluje a případně připomínkuje a požaduje nápravu.

Mohlo by vás zajímat: Jak seznámit a proškolit zaměstnance pro používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP)

Kdo má povinnost zajistit a nosit ochrannou pracovní přilbu / helmu?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference