Pracovní helma, nebo také bezpečnostní ochranná přilba, je považována za jeden z nejdůležitějších ochranných prvků člověka při práci. Zlámané ruce a nohy se dají přežít a v mnoha případech je lze rehabilitovat. Poranění hlavy je však mnohem závažnější a rekonvalescence už nebývá tak úspěšná. Používejte nebo zajistěte proto svým zaměstnancům kvalitní ochrannou přilbu tam, kde je to vyžadováno. Dáme vám několik tipů a doporučení, podle jakých kritérií pracovní helmu vybírat, ale také, jaká je její životnost.
Obsah článku:
Pracovní helma, nebo lépe řečeno průmyslová ochranná přilba, je osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP), jehož cílem je chránit člověka před úderem do hlavy, který může způsobit velmi vážné a nevratné poranění mozku. Ochranná přilba je tak považována za nejdůležitější bezpečnostní prvek pro ochranu hlavy.
Na trhu se můžete setkat s celou řadou ochranných přileb podle použití v konkrétním pracovním prostředí. Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy:
Přilby jsou navrženy tak, aby odolávaly perforaci (proděravění), vodě a ohni. Pohlcují nárazovou energii. Jsou nastavitelné a musí dokonale sedět na hlavě pracovníka, aby byla zajištěna nejlepší možná ochrana, ale i ergonomie. Ochranné přilby jsou k dispozici v různých materiálech, jako jsou plasty nebo lehké kovy (hliník).
Ze všech pracovníků, kterým hrozí vysoké riziko poranění hlavy a nezvratné poškození mozku, jsou to pravděpodobně stavební dělníci. Tráví celé dny na vysoce rizikových místech. Nejčastější způsob, jak si mohou poranit hlavu, je zasažení předmětem, náhodný náraz o vyčnívající předmět a zranění související s projektily, které jsou důsledkem kývajících se předmětů.
Při výběru kvalitní ochranné přilby, která má zvýšit bezpečnost při práci, je vždy důležité zvážit několik faktorů. Mezi ně patří zejména:
Ochranné přilby chrání pracovníky nejen před zraněním padajícími předměty, ale také před mnoha dalšími nehodami. V závislosti na typu prostředí, do kterého je pracovník zapojen, se tedy musí ujistit, že jeho ochranná přilba je dobře vybavena tak, aby poskytovala další vrstvu ochrany specifické pro dané prostředí.
Například osoba pracující na staveništi se musí ujistit, že jeho ochranná přilba může poskytnout stejnou odolnost také proti bočním nárazům. Osoba, která pracuje s živými elektrickými dráty, se musí ujistit, že jeho helma poskytuje dostatečnou odolnost proti elektrickým otřesům. Osoba pracující při teplotách pod nulou se zase musí ujistit, že je jeho helma odolná proti mrazu.
Typ helmy a její vestavba má také velký význam. Ať už se jedná o tvrdou helmu, helmu s baterkou nebo větranou tvrdou helmu, musí být volba provedena individuálně a v souladu s okolním prostředím.
Přilba se štítem, který chrání oči před přímým slunečním zářením, má mimořádný význam pro osoby pracující ve venkovním prostředí - umožňuje správné vidění a chrání před slunečním zářením. Přilba s kšiltem ve stylu čepice vytváří prostor pro připojení dalších doplňků, jako jsou chrániče sluchu, obličejové štíty nebo svítilny.
Barva ochranné helmy se může zdát pro mnoho lidí jako zbytečnost, ale ve skutečnosti hraje velmi důležitou roli v aktuálním nastavení pracoviště. Světlá přilba, zejména bílá, lépe odráží teplo, než helma tmavé barvy. Kromě toho je další výhodou použití světle zbarvené přilby to, že usnadňuje pozorování spolupracovníka v podmínkách, které nejsou tak dobře osvětlené.
Mnoho ochranných přileb má možnost připnutí reflexní pásky, která dobře odráží světlo v tmavém prostředí. Ještě předtím, než takovou pásku na helmu připevníte, doporučujeme nahlédnout do návodu výrobce, abyste se ujistili, že tím nebude snížena kvalita materiálu pláště přilby.
Jedním z dalších důležitých kritérií kvalitní průmyslové přilby, která má člověka při práci ochránit s nejvyšší prioritou, jsou technické normy. Ty nastavují standardy, podmínky a požadavky na bezpečnost. Pokud tedy chcete maximální ochranu hlavy, doporučujeme, aby helma splňovala technické normy. To se týká zejména průmyslových přileb, které jsou určeny pro bezpečnou práci. Nejdůležitější normy jsou uvedeny v odstavci “Normy pro ochranné průmyslové přilby”, v části “Bezpečnostní přilby”.
Komfort je klíčem k úspěšnému použití jakéhokoliv produktu tak, aby splňoval zamýšlený účel. To platí i pro ochranné přilby. Pracovníci, kteří nosí přilbu každý den po celou pracovní dobu, by měli dostat takovou, která jim bude dobře pasovat, bude pohodlá a nebude jim způsobovat komplikace při práci.
Vyberte si přilbu, která nabízí pohodlné nošení. Díky dnešním inovacím v oblasti ochrany hlavy a kompozitním materiálům nebyly tvrdé helmy nikdy pohodlnější. Měli byste také zvážit výběr přilby, která má vestavěné odpružení a vycpávky, které poskytují maximální pohodlí. Pečlivě si vyzkoušejte také to, zda je dobře nastavitelná velikost usazení helmy a pásku pod bradou.
Pracovní helma by měla být lehká a přesto pevná, aby při dlouhodobém používání nedocházelo k nadměrné zátěži krční páteře. Ideální váha se pohybuje v rozpětí 300 - 500 g.
Tip, jak vyzkoušet, zda pracovní helma sedí správně: Nikdy by neměla nositele tlačit a přitom by měla perfektně držet. Až si jí nasadíte, vyzkoušejte její stabilitu a pohodlnost tím, že zprudka zakývete hlavou ze strany na stranu, a to s otevřenou pusou. Pokud sedí a nikde netlačí, mohla by to být právě ona.
Myslete také na odvětrávání helmy. Pokud ji používáte celoročně, dbejte na regulovatelném odvětrávání. Přizpůsobíte tak klima pod helmou aktuálním klimatickým podmínkám.
Bezpečnostní přilbu vybírejte také s ohledem na připojení dalšího příslušenství, jako jsou svítilny, chrániče sluchu nebo ochranné štíty. Osobě pracující ve větrných podmínkách, kde hrozí riziko úderu, je lepší poskytnou přilbu s bradovým popruhem, který ji bezpečně zajistí na svém místě. Pokud jsou na pracovišti zhoršené světelné podmínky, myslete na to, že bude potřeba vybrat helmu, na kterou je možné připevnit svítilnu.
Nezapomínejte na to, že každá helma má svou životnost, která je omezená, a to i v případě, že se nepoužívá. Můžete ji sice nosit mnoho let, ale s velkou pravděpodobností ztratí vlivem klimatických podmínek a používáním své bezpečnostní vlastnosti. Pamatujte si také, že jakékoliv poškození přilby je důvod k okamžité výměně! Jedná se hlavně o trhliny, praskance, pokřivení apod.
Životností se zabývá ČSN EN 397+A1: Průmyslové ochranné přilby. Tato norma uvádí, že ke každé přilbě musí být přiloženy přesné a podrobné údaje v úředním jazyce země, ve které je uváděna na trh. Jedním z těchto požadavků jsou také pokyny týkající se stárnutí a doby životnosti přilby a jejích částí. Není zde však uvedena předepsaná životnost, z čehož plyne, že ji určuje výrobce. Standardně se pohybuje v rozmezí 3 - 5 let.
Platnost expirace použitelnosti, tady maximální doby, po jakou lze přilbu bezpečně používat, zjistíte přímo uvnitř helmy. Měl by na ní být uveden štítek s datem výroby viz levá část obrázku níže (výroba 9. měsíc roku 2019). V návodu od výrobce se pak dočtete, jak dlouho je bezpečné helmu používat. Tyto údaje porovnáte s datem výroby.
Ochranné přilby a pracovní helmy by měly:
Zde je výběr technických norem, které jsou známkou nejvyšší kvality a bezpečnosti.
ČSN EN 397+A1: Průmyslové ochranné přilby
ČSN EN 14052+A1: Průmyslové přilby s vysokým stupněm ochrany
ČSN EN 443: Přilby pro hašení ve stavbách a dalších prostorech
ČSN EN 812: Průmyslové přilby chránící při nárazu hlavou
ČSN EN 16471: Přilby pro hasiče - Přilby pro likvidaci požárů v otevřeném terénu
ČSN EN 16473: Přilby pro hasiče - Přilby pro technické zásahy
ČSN EN 60079-35-1: Výbušné atmosféry - Část 35-1: Přilbová svítidla pro plynující doly - Všeobecné požadavky - Konstrukce a zkoušení ve vztahu k nebezpečí výbuchu
ČSN EN 60079-35-2: Výbušné atmosféry - Část 35-2: Přilbová svítidla pro plynující doly - Funkční požadavky a požadavky týkající se bezpečnosti
ČSN EN 50365: Elektricky izolující přilby pro použití v instalacích nízkého napětí
ČSN EN 352-3: Chrániče sluchu - Všeobecné požadavky - Část 3: Mušlové chrániče sluchu na průmyslovou ochrannou přilbu
ČSN EN 12941: Ochranné prostředky dýchacích orgánů - Filtrační prostředky s pomocnou ventilací připojené k přilbě nebo ke kukle - Požadavky, zkoušení a značení
ČSN EN 14458: Osobní prostředky na ochranu očí - Zorníky s vysokou účinností určené pouze pro použití s ochrannými přilbami
ČSN EN 13087-1: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 1: Podmínky zkoušek a příprava před zkouškami (klimatizování)
ČSN EN 13087-10: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 10: Odolnost proti sálavému teplu
ČSN EN 13087-2: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 2: Tlumení nárazu
ČSN EN 13087-3: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 3: Odolnost proti průrazu (proti úderu ostrým předmětem)
ČSN EN 13087-4: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 4: Účinnost upevňovacího systému
ČSN EN 13087-5: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 5: Pevnost upevňovacího systému
ČSN EN 13087-6: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 6: Zorné pole
ČSN EN 13087-7: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 7: Odolnost proti plameni
ČSN EN 13087-8: Ochranné přilby - Zkušební metody - Část 8: Elektrické vlastnosti
ČSN EN 966+A1: Přilby pro létání a podobné sporty
ČSN EN 1077: Přilby pro sjezdové lyžování a snowboarding
ČSN EN 1078+A1: Přilby pro cyklisty a pro uživatele skateboardů a kolečkových bruslí
ČSN EN 1080: Ochranné přilby proti nárazu pro malé děti
ČSN EN 1384: Přilby pro jezdce na koních
ČSN EN 1385: Přilby pro kanoistiku a sporty na divoké vodě
ČSN EN 12492: Horolezecká výstroj - Přilby pro horolezce - Bezpečnostní požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13484: Přilby pro sáňkaře
ČSN EN 13781: Ochranné přilby pro řidiče a spolujezdce motorových saní a sportovních bobů