Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jaké požadavky by měl splňovat kvalitní koordinátor BOZP?

21. 2. 2017
Zpět

Máte na stavbě problémy se svým koordinátorem BOZP nebo jen hledáte, jaké požadavky by měl splňovat kvalitní koordinátor? V následujícím článku vám přiblížíme, jaké jsou zákonné požadavky na kvalifikaci koordinátorů BOZP na staveništi, ale také podle jakých kritérií koordinátora vybírat, abyste si byli jisti, že budete mít vše v naprostém pořádku, a že se o vás postará, jako o vlastní dítě.

Pozor na nové kvalifikační požadavky

Než vám začneme radit, jak vybrat správného, poctivého a kvalitního koordinátora BOZP na staveništi, nejdříve si ujasníme, jaké jsou na jeho pozici ze zákona kvalifikační požadavky. Je nutné vědět, že od 31. 3. 2016 s platností od 1. 5. 2016 se požadavky na kvalifikaci koordinátorů, změnily, respektive zvýšily, a to protože často docházelo ke zjištění, že koordinátoři nemají dostatek vědomostí ani zkušeností. Jaké jsou tedy požadavky na koordinátora BOZP na staveništi?

Pokud se chce někdo stát koordinátorem BOZP na staveništi k zajišťování úkolů v prevenci rizik, musí:

nebo

Více informací o kvalifikačních požadavcích se dozvíte v článku Zvýšily se požadavky na kvalifikaci OZO a koordinátora BOZP. Jak konkrétně?

„Kvalifikační požadavky ale nejsou vše. Podle nich nepoznáte, zda je váš koordinátor zodpovědný, kvalitní a spolehlivý.“

Podle čeho tedy vybrat koordinátora BOZP na stavbě?

K tomu, abyste rozpoznali, zda váš potenciální, ale i stávající koordinátor BOZP, má kvalitativní předpoklady, ujistěte se, že splňuje pět níže uvedených kritérií.

1. Má zkoušku z odborné způsobilosti a platné osvědčení
2. Má dostatečně dlouhou praxi, kterou je schopen doložit
3. Má reálné reference, které je možné osobně ověřit
4. Má zkušenosti v oboru ze zahraničních staveb
5. Komunikuje s vámi a je vám stále na blízku

1. Má zkoušku z odborné způsobilosti a platné osvědčení

Aby mohl koordinátor vůbec vykonávat svou činnost bezpečnosti práce ve stavebnictví, musí mít následující dvě osvědčení:

Je nutné dodat, že osvědčení dostane osoba za předpokladu, že:

2. Má dostatečně dlouhou praxi, kterou je schopen doložit

Délka praxe hraje v oblasti BOZP opravdu velkou roli. Pokud koordinátor nemá dostatečně dlouhou praxi ani zkušenosti, protože se s řadou situací neměl šanci setkat. Pokud se tedy rozhodnete pro samostatného koordinátora BOZP, který pracuje jako OSVČ, a nikoliv pro firmu, která koordinátory BOZP disponuje a dokáže jim předat své zkušenosti, vždy se ptejte a chtějte samozřejmě doložit, jak dlouhou má praxi v oboru a na jakých konkrétních projektech pracoval.

Tip: Doporučujeme, aby praxe samostatného koordinátora BOZP na staveništi byla minimálně 5 let. Ideální je, když koordinátor několik let pracoval pro specializovanou firmu, ve které získal dostatek zkušeností. Délku praxe zjistíte tak, že vám koordinátor předloží všechny své archivované certifikáty způsobilosti a nechá vás nahlédnou do dokumentace projektů, na kterých pracoval. Nebojte se o tyto informace říct. Kvalitní koordinátor vám je rád ukáže.

3. Má reálné reference, které je možné osobně ověřit

Pozor na reference, reálné reference! V dnešní digitální době se s nimi velmi dobře fixluje. Na webových stránkách v sekci reference sice můžete vidět desítky spokojených stavebních firem včetně těch velkých nadnárodních, pro které dotyčný koordinátor údajně pracoval, ale abyste si tím mohli být 100 % jisti, ověřte si je. Jak? Chtějte nahlédnout do smluv, což ale může být problém, protože ne každý je toho ochoten. Existuje ale i další možnost. Zjistěte si na kýžené firmy kontakt a jednoduše do ní zavolejte nebo napište a informujte se.

Tip: Ideální je, když vám koordinátor ukáže referenční dopisy, které jsou osobně podepsané zástupci těchto firem. V takovém případě si málo kdo dovolí falšovat podpis. Pokud na webu koordinátor zveřejňuje jen názory svých klientů, opět je dobré si je prověřit osobně, telefonicky nebo alespoň emailem.

4. Má zkušenosti v oboru ze zahraničních staveb

Mít zkušenosti ze zahraničních staveb je takové velké plus, které moc koordinátorů BOZP na staveništi nemá. Není divu, protože v některých zemích jsou bezpečnostní pravidla tvrdší a zadavatelé staveb mají kolikrát podstatně složitější výběrová řízení na tuto pozici. Pokud ale na takového koordinátora narazíte a bude schopen vám doložit své zkušenosti ze zahraničí, je to pro vás jasné znamení, že se bude jednat o někoho s opravdu velkými zkušenostmi.

5. Komunikuje s vámi a je vám stále na blízku

Není nic horšího než když s vámi koordinátor nekomunikuje nebo vám neposkytuje dostatek informací. Takové služby koordinátora BOZP jsou nepřípustné. Pamatujte, že komunikace je základ kvalitní spolupráce, ať už se jedná o jakýkoliv obor. Pokud koordinátor nekomunikuje nebo jen občasně či sporadicky, je čas se zamyslet nad jeho výměnou.

Kvalitního koordinátora poznáte také podle toho, že když se stane nějaká náhlá situace, například závažný pracovní úraz nebo dokonce havárie, bude vám vždy na blízku, tzn., že přijede na místo činu ihned po telefonátu s vámi a poskytne vám okamžité poradenství a řešení celé situace. A je jedno, zda je odpoledne nebo noc. Koordinátor nikdy nespí!

Jaké požadavky by měl splňovat kvalitní koordinátor BOZP?
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference