Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Budování týmových vztahů a tvorba strategie spolupráce ve stavebnictví

13. 2. 2023
Zpět

Jak vytvořit efektivní stavební tým a zlepšit týmovou práci ve stavebnictví? Musíte vytvořit strategii spolupráce zahrnující dlouhodobé budování dobrých vnitropodnikových mezilidských vztahů. To vám mimojiné pomůže minimalizovat zaměstnanecké spory a zlepšit úroveň bezpečnosti práce na staveništi. Pojďme na to!

Obsah článku:

Proč budovat týmové vztahy?

Budování trvalých a smysluplných vztahů v týmech v jakémkoliv pracovním prostředí má významný dopad na pracovní spokojenost, loajalitu a psychickou pohodu všech zaměstnanců. Konkrétně ve stavebnictví to platí dvojnásob.

Dobré mezilidské vztahy na pracovišti:

Velmi často špatné vztahy vytváří špatná komunikace. Zaměstnavatel, jehož pracovní tým komunikuje neefektivně, se vystavuje riziku nejen špatných vztahů, ale také riziku zvýšení počtu pracovních úrazů a s tím související snížení úrovně bezpečnosti práce na staveništi.

Jak ale budovat týmové vztahy? Musíte vytvořit strategii spolupráce, která může zahrnovat níže uvedená doporučení.

Efektivní tým, klíč k úspěšné stavbě

Jedním z nejdůležitějších úkolů generálního dodavatele stavby je vytvořit efektivní pracovní tým. Efektivní týmová spolupráce ve stavebnictví funguje nejlépe, když mají všichni jednotnou vizi cílů. Díky tomu pak budou mezi sebou efektivně a včas komunikovat a zlepšovat své koordinační a zapojovací schopnosti při práci. Je třeba si uvědomit, že stavebnictví je ze své podstaty činnost založená na spolupráci a kvalitní tým je klíč k úspěchu.

Stavební projekt vyžaduje spolupráci všech členů týmu z různých oborů. Je zde investor, ale také inženýři, architekti, dělníci a samozřejmě subdodavatelé, kteří musí též spolupracovat na dosažení společného cíle. Stavební práce mají navíc velmi reálná rizika, jako jsou např. nebezpečné látky, práce ve výškách, práce s těžkými stroji, ruční manipulace s břemeny, pád předmětu z výšky nebo pád do hloubky. Bez efektivní týmové práce existuje potenciál pro zvýšení bezpečnostních rizik, což může mít negativní dopad nejen na produktivitu práce, ale také morálku zaměstnanců a pověst u zákazníků, stejně jako na zvýšenou pravděpodobnost výskytu nehod a pracovních úrazů.

Mohlo by vás zajímat: 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví

Efektivní spolupráce při výstavbě pomáhá členům týmu šetřit čas, který lze snadno ztratit, když neexistuje vzájemná důvěra, vázne komunikace nebo je špatné vedení. To často vede k nárůstu nákladů.

I když všichni členové stavebního týmu mají společný cíl, kterým je dokončení projektu, jejich metody, jak toho dosáhnout, ale i priority se mohou výrazně lišit, což může způsobit konflikt. Aby tým fungoval efektivně, musí mít zažitou kulturu vzájemného respektu, vzájemné důvěry, proaktivní vstřícnosti a v ideálním případě i smyslu pro přátelství či kamarádství.

Jak zlepšit týmovou práci ve stavebnictví?

Silná týmová práce ve stavebnictví musí být podpořena vynikající komunikací. Té můžete docílit, když se budete řídit těmito doporučeními.

1. Nastavte dobrou komunikaci

Práce pro někoho, kdo je příliš agresivní, je brzdou, která může způsobit, že celkové pracovní prostředí bude nežádoucí. Místo toho musíme pochopit, že pracujeme se členy týmu a kolegy z oboru na pozitivních dlouhodobých cílech. Pravidelné kontroly a schůzky o pokroku na formálním komunikačním řetězci nám umožňují přesně sladit naše cíle projektu. Skvělí dodavatelé jsou schopni řešit problémy pozitivním způsobem, a to je to, co může ukázat, že spolupráce s vámi je pro ně výhodná.

2. Důvěřujte a naslouchejte týmu

Jaký má smysl budovat pracovní vztah s někým, kdo nikdy nechce slyšet jiný pohled nebo názor? Uvědomte si, že členové vašeho týmu jsou odborníky ve svém oboru. Poslouchejte jejich vyjádření k projektu. Jako generální dodavatel sice dohlížíte na celý provoz, ale je zde velký prostor pro názory a návrhy týmu, které mohou vést k lepší efektivitě.

Jak již bylo řečeno, každý, s kým spolupracujete, je nebo by alespoň měl být odborníkem ve svém oboru. Představte všem členům týmu projektové plány, ale i možné změny a důvěřujte jim, že navrhnou inteligentní řešení a odvedou dobrou práci. I přesto, že jim vyjádříte důvěru, nezapomeňte pokládat relevantní dotazy na problematiku, kterou by měli umět vzhledem k odbornosti obhájit.

3. Mějte plán a postupujte podle něj

Každý projekt by měl být naplánován od začátku do konce ještě, než začne. Váš tým ocení, když děláte práci, která je důkladně naplánovaná a komunikovaná, protože to všem usnadňuje život. I když je zakázka naplánována od začátku do konce, je životně důležité mít proaktivní řešení pro nepředvídané okolnosti, což znamená, že je optimální jít do projektu se záložním plánem a také averzí k rizikům.

4. Spojujte osobnosti s dovednostmi

Každý člen týmu má jedinečné dovednosti, které mohou pomoci celému týmu pracovat podle jeho nejlepších schopností, ať už se jedná o vynikající komunikační dovednosti, pozitivní přístup nebo tvrdé dovednosti či technické schopnosti. Zkrátka každý umí něco nejlépe a toho musíte využít ku prospěchu celého týmu.

Klíčem k vytvoření efektivního týmu, který může dobře spolupracovat, je mísit a spojovat jednotlivce a vytvářet rovnováhu mezi dovednostmi, spíše než vytvářet skupinu jednotlivců s podobnými dovednostmi, kteří nemají tendenci měnit své špatné návyky nebo se zlepšovat.

5. Utužujte kolektiv

Budování důvěry je nezbytným prvkem pro zlepšení týmu. Pokud všichni důvěřují všem, je pravděpodobnější, že budou reagovat na krizové situace pozitivně a bez vytváření konfliktů. Abyste docilili týmové důvěry, musíte utužovat kolektiv. A k tomu vám dopomáhej teambuilding.

Teambuilding je fantastickým nástrojem, který spojuje týmy. Čím neformálnější je pocit z teambuildingového dne, tím více umožní vašim zaměstnancům, aby se navzájem poznali, což zlepší schopnost vašeho týmu spolupracovat.

Mohlo by vás zajímat: Firemní školení první pomoci jako zážitek a teambuilding?

Budování týmových vztahů a tvorba strategie spolupráce ve stavebnictví
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference