Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Tipy, jak vytvořit robustní bezpečnostní program pro BOZP na staveništi

23. 9. 2021
Zpět

Bezpečnostní program, nebo také program BOZP, představuje akční složku, firemní plán nebo politiku týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zahrnuje např. bezpečnostní pokyny, pracovní a technologické postupy, tipy pro bezpečnou práci nebo kontrolní seznamy zaměřené na rizika. Jeho cílem je zlepšení celkového zdraví a bezpečnosti na pracovišti v rámci organizace.

Zeptejte se jakéhokoliv vlastníka stavební firmy, bez ohledu na velikost podniku a počet zaměstnanců, jaká je jeho nejvyšší priorita. Je-li to člověk zodpovědný a záleží-li mu na svých zaměstnancích a pověsti své firmy, jednoznačně vám odpoví: „Bezpečnost dělníků“. Zeptejte se ho také, zda je jeho bezpečnostní program natolik robustní a propracovaný, že dokáže splnit závazek chránit nejen své zaměstnance, ale i ostatní osoby, kterých se bezpečnost může také týkat (např. dodavatelé, návštěvy, veřejnost apod.). Odpovědi se s velkou pravděpodobností vyhne nebo bude neurčitá.

Vytvoření efektivního bezpečnostního programu a podpora kultury bezpečnosti v celé vaší organizaci vám může pomoci dosáhnout primárního cíle BOZP, kterým je nulový počet nehod, nulová zranění a nulová úmrtí na každém projektu, který dokončíte. Jako inspiraci pro dosažení tohoto cíle jsme pro vás sestavili několik tipů, které vám pomohou vybudovat účinný bezpečnostní program aplikovatelný na jakémkoliv staveništi. Věnujte pozornost těmto bodům:

Závazek BOZP začíná v nejvyšším patře

Zapojení zaměstnanců do vašeho bezpečnostního programu začíná v nejvyšších patrech, tedy u managementu a vašeho vedoucího týmu. Základním předpokladem je, že pravidla BOZP budou dodržovat všichni, tzn. vedoucí i řadoví zaměstnanci. Aby si zaměstnanci uvědomili důležitost dodržování bezpečnosti práce, musí být nadřízený jejich autoritou a vzorem. Proč by měl zaměstnanec na stavbě nosit ochrannou pracovní přilbu, když jí nenosí stavbyvedoucí? Proč by měl dělat školení bezpečnosti práce, když ho nadřízený dělat nemusí? Zaměstnanec to může brát jako vzorové chování. Tomu se vyhněte a raději:

Mějte pro každý stavební projekt plán BOZP

Neexistuje nic jako univerzální plán BOZP na staveništi. Každý projekt je jiný a každé pracoviště je vzhledem k prováděným činnostem a technologiím jedinečné.

Mohlo by vás zajímat:

Školte BOZP pravidelně, nikoliv jen jednou

Všem novým zaměstnancům by mělo být poskytnuto důkladné vstupní školení o rizicích, bezpečných pracovních postupech a všech příslušných povinnostech, normách a předpisech týkající se BOZP.

Nápravná opatření, jako je rekvalifikace, by měla být součástí jakýchkoliv disciplinárních opatření, která se provádějí, když je někdo přistižen při nedodržování pravidel nebo kvůli nebezpečnému či lehkomyslnému chování. Před vynesením trestu je vždy dobré udělat malý průzkum, který dokáže odpovědět na otázku: „Bylo toto chování důsledkem zjevného nerespektování pravidel nebo zaměstnanec neabsolvoval řádné školení?“

Váš vzdělávací program by měl být pravidelně vyhodnocován a podle potřeby by měl být upraven tak, aby se zajistilo, že vaši zaměstnanci dostanou nejlepší možné instrukce.

Držte se stále na špici pravidel

Legislativa týkající se bezpečnosti práce a souvisejících témat je velmi rozsáhlá a složitá. Jednou za čas dojde k úpravě zákonů, předpisů, norem nebo případně interních směrnic. Tyto úpravy představují většinou přitvrzení stávajících pravidel za účelem zlepšení pracovních podmínek včetně BOZP. Také Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) často vydává doporučení a změny pravidel s cílem pomoci majitelům firem zajistit co nejbezpečnější pracovní prostředí.

Hlídače legislativních změn v BOZP:

Jděte nad rámec standardů

Abyste udrželi bezpečnost práce ve vaší organizaci na nejvyšší možné úrovni, standardy a doporučení vydané Ministerstvem práce a sociálních věcí, Evropskou agenturou pro BOZP nebo třeba osvětovým portálem BezpečnostPráce.info berte jako minimum. Chcete-li mít skutečně účinný bezpečnostní program, měli byste jít nad rámec stanovených pravidel. To neznamená, že musíte ve svém stávajícím bezpečnostním programu nebo zásadách provést zásadní změny.

Naučte své zaměstnance odpovědnosti za BOZP

Za bezpečnost na pracovišti odpovídají nejen vedoucí pracovníci, ale úplně všichni zaměstnanci. Jak bylo řečeno na začátku tohoto článku, bezpečnost práce začíná v nejvyšších patrech vedení firmy a končí u řadových zaměstnanců.

Provádějte pravidelné inspekce a vytvářejte kulturu BOZP

Pro zajištění účinnosti vašeho bezpečnostního plánu a programu jsou zásadní časté a pravidelné kontroly na staveništi. Vytvořte si kontrolní seznam bezpečnostního auditu pro každou úlohu a při provádění kontroly si dělejte poznámky. Věnujte nějaký čas pozorování pracovníků, abyste se ujistili, že pracují bezpečně a produktivně.

Nikdy se nepřestávejte zlepšovat

Vaše společnost může mít zavedený špičkový bezpečnostní program, ale pamatujte si, že vždy je co zlepšovat. První rok je ideální čas na zhodnocení aktuálního programu. Udělejte si přehled o tom, co funguje dobře a co ne, ale také o oblastech, které mohou vyžadovat revizi. Nezapomeňte do tohoto procesu zapojit všechny své zaměstnance. Jsou den co den na pracovišti a právě oni jsou ti, kteří vám pomohou identifikovat nedostatky ve vašem bezpečnostním programu a nabídnout návrhy na zlepšení.

Tipy, jak vytvořit robustní bezpečnostní program pro BOZP na staveništi
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference