Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

10 tipů, jak udržet tělesnou teplotu při práci v zimě, chladném či mrazivém počasí

22. 11. 2022
Zpět

Práce venku v zimě je často velmi náročná. Chladné či dokonce mrazivé počasí je náročné nejen proto, že je zima, ale také vítr, déšť, sníh či ledovka. Kombinace těchto přírodních vlivů umí být velmi nekompromisní. Pokud celý den pracujete v takových podmínkách, například na stavbě, měli byste najít způsob, jak udržet své tělo v teple. Jakmile ucítíte chlad, jak se říká až do morku kostí, začne to výrazně ovlivňovat nejen váš aktuální zdravotní stav (bolesti kloubů, nachlazení, fyzické i psychické vyčerpání), ale také produktivitu práce (únava, zhoršené vnímání, zpomalení). Věnujte deset minut času tomuto článku a přečtěte si tipy, jak udržet dobrou tělesnou teplotu při práci v chladném či mrazivém počasí. Pojďme na to!

Obsah článku:

1. Začněte den tepelnou akumulací

Abyste si udrželi celou pracovní směnu dobrou tělesnou teplotu a nebyla vám zima, musíte začít den v teple a co nejvíce ho ve svém těle akumulovat. Je to velice jednoduché:

Pamatujte si však, že zahřát se neznamená být spocený! Pot a vlhkost obecně mohou zásadním způsobem zhoršit tělesnou teplotu a způsobit chlad. Více informací se dočtete v odstavci zůstaňte v suchu.

Udržte si tělesnou teplotu také při cestě do práce. Teple se oblečte - noste čepici a rukavice. Pokud jedete do práce autem, zatopte si. Opět je dobré se nepřehřát, aby nedošlo k pocení.

2. Noste více vrstev a termo oblečení

Při práci v chladném počasí potřebujete více vrstev oblečení. V nejchladnějších dnech je dobré mít alespoň tři vrstvy, které chrání vaše tělo a životně důležité orgány před chladem. Více vrstev vás nejen zahřeje, ale umožní také regulovat tělesnou teplotu a s tím související pot, který je nežádoucí. Máte-li např. čtyři vrstvy a potíte se, můžete si jednu sundat. Je-li vám zima, jednu přidáte.

Základní třívrstvé pracovní oblečení zahrnuje:

Vrstvení oblečení se hodí nejen při sportování, ale také při práci. V závislosti na povětrnostních podmínkách a fyzické náročnosti můžete přidávat a odebírat vrstvy. Začíná sněžit? Přidejte voděodolnou vnější vrstvu. Potíte se? Sundejte vrstvu.

Vyhněte se bavlně, zejména v základní a vnější vrstvě. Bavlna absorbuje vodu (pot, déšť, sníh) a rychle prochladnete.

Používejte raději funkční termo oblečení. Termo oblečení je druh základní vrstvy zaměřené na udržení tepla, proto se používá v chladných či mrazivých klimatických podmínkách. Pro ty, kteří pracují venku a potřebují se zahřát, je termo oblečení tím nejlepším způsobem, jak začít vrstvit oblečení.

Pořídit si můžete také spodní termoprádlo. Pokud však intenzivně fyzicky pracujete v chladných podmíkách, budete potřebovat kvalitnější termo oblečení, které má obě tyto funkce:

Nechcete, aby se vám pot zadržel na těle, protože vás ochlazuje a to může být v zimě nebezpečné.

3. Udržujte tělo zakryté

Jakékoliv odhalené místo na těle způsobuje přístup chladu a únik tepla. S více vrstvami oblečení se můžete pohybovat a pracovat, aniž byste své tělo vystavovali zimnímu chladu.

Spodní vrstvu si můžete zastrčit do ponožek. Noste šálu nebo nákrčník a čepici nebo chrániče uší (pokud je to bezpečné).

4. Noste obuv s izolací proti chladu

Studené a necitlivé nohy jsou při práci v zimě běžnou stížností mezi pracovníky. Země je zmrzlá, často pokrytá sněhem nebo ledem a vaše nohy mohou být s tímto povrchem po většinu dne v kontaktu. Jak tedy v zimě udržet nohy v teple? Jednoduše začněte tím, že si vezmete jeden pár ponožek navíc. Pamatujete si, co jsme si řekli o vrstvení oblečení? Platí to i pro nohy!

Ponožky ale nejsou vaší jedinou zbraní proti studeným nohám. Výraznější rozdíl pocítíte, když přejdete na vhodnou pracovní obuv s dobrými tepelnými vlastnostmi. Pokud v zimě často pracujete venku, zimní boty se zateplenou podšívkou vám pomohou udržet nohy po celý den v teple. Myslete na to, že možná budete potřebovat boty o něco větší, aby se vám do nich vešla noha se zimní ponožkou. Možná budete muset velikost zvětšit, abyste měli prostor pro další ponožky. Nepromokavé zimní boty vám pomohou udržet suché i ponožky.

Pořiďte si bezpečnostní ochrannou obuv s izolací proti chladu (označení CI), jejíž standardní úroveň ochrany je do -17 °C.

5. Zahřejte si ruce

To je jasný tip, ale přesto stojí za zmínku. Noste teplé pracovní rukavice určené pro váš typ práce. Pokud vám prochladnou ruce, nebudou fungovat. Bude pro vás obtížné uchopit, cítit a dělat věci prsty. Kvalitní zimních rukavice ochrání vaše ruce zvenčí a udrží teplo uvnitř.

6. Zůstaňte v suchu

Jedno ze základních pravidel, aby vám nebyla zima, je zůstat v suchu. Vlhkost vaše tělo totiž velmi rychle ochladí. O tom, že vás ochlazuje pot, jsme už mluvili, ale co voda zvenčí? Sníh, mlha, déšť a mráz. Do toho všeho ještě bahno. Pro takové kombinace potřebujete špičkovou ochranu. Začněte s kvalitní nepromokavou svrchní vrstvou (bunda, kalhoty, rukavice a boty). Jedině tak se zůstanete v suchu. Ale pamatujte, že voda si dokáže najít cestu přes většinu překážek. Je to jen otázka času, takže i nepromokavá bunda jednou promokne. V takovém případě se okamžitě převlékněte.

Existuje-li byť jen sebemenší šance, že byste mohli být do oběda mokří, neodkládejte převlečení do suchého. Pokud zmoknete, mít druhé oblečení na převlečení může znamenat rozdíl mezi mizerným a dobrým pracovním dnem. Vždy mějte k dispozici alespoň ponožky a rukavice na výměnu.

7. Nezastavujte se

Vzpomeňte si na chvíle, kdy vám byla venku zima. Bylo to, když jste na někoho čekali, mluvili s někým nebo delší dobu postávali nehybně na místě. Když tvrdě pracujete, pohybujete se a vaše tělo spaluje energii, takže produkuje celkem velké množství tepla. Za slunečného zimního dne to může být osvěžující a příjemné. Když ale stojíte na místě, vychladnete a začne vám být zima.

Když jste v zimě venku, nejlepší způsob, jak zůstat v teple, je neustále se pohybovat. Pokud máte prostoj nebo na někoho či něco čekáte, přesuňte se do vytápěného prostředí, je-li to možné.

8. Odpočiňte si od chladu

Více přestávek na odpočinek by mohlo evokovat sníženou produktivitu, ale při práci v extrémně chladných podmínkách a mrazu je tomu přesně naopak. Pokud je vám zima a je vám mizerně, vaše pracovní tempo výrazně klesne. Přestávka, abyste se zahřáli, je nejlepší způsob, jak dát své tělo zpět do funkčního stavu.

V ideálním případě byste měli mít vyhřívanou zónu, kde si můžete odpočinout. Pokud to není možné, měli byste mít alespoň možnost jít někam do úkrytu, abyste si odpočinuli od nepříznivého počasí.

V opravdu chladných dnech, zejména za špatného počasí, budete potřebovat častější přestávky na odpočinek, abyste se mohli zahřát, uschnout, vyměnit mokré oblečení za suché a doplnit energii teplým jídlem a nápojem.

9. Jezte teplá jídla a svačiny

Práce venku na stavbě v chladném či mrazivém počasí vyžaduje hodně energie. Stavební dělník potřebuje udělat hodně práce a potřebuje se zahřát. Teplá svačina nebo jídlo vám může dodat energii a tolik potřebné teplo. Takže pokud pracujete v zimě venku, můžete jíst o něco více než obvykle.

Když držíte horkou misku nebo talíř, případně teplý nápoj, zahřejete si tím i ruce. Pokud pracujete na dočasném pracovišti, jako je staveniště nebo odlehlé místo, možná nebudete mít přístup k elektřině nebo kuchyňským zařízením k ohřívání jídla. Ohřejte si ho doma a použijte izolovaný obědový box, aby vaše jídlo zůstalo teplé až do oběda. Pro horké nápoje doporučujeme používat kvalitní termosku s izolací, která udrží váš nápoj horký až 12 hodin.

10. Zakončete den v teple

Doufáme, že podle našich tipů se v práci udržíte v teple i když jste venku. Stejně jako jste začali den teplem, je nyní čas ho také teplem ukončit. Po dlouhém a mrazivém pracovním dnu venku je důležité se zahřát, takže byste se měli dostat někam do tepla, převléknout se do teplého a suchého oblečení a užít si teplé jídlo a pití. Dopřejte svému tělu čas, aby se zahřálo, udržujte nohy v teple pomocí pantoflí. Pokud potřebujete dodatečný tepelný impuls, dejte si teplou koupel nebo sprchu.

Mohlo by vás zajímat:

10 tipů, jak udržet tělesnou teplotu při práci v zimě, chladném či mrazivém počasí
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference