Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Proč nemůže být koordinátor BOZP zároveň technickým dozorem stavby

20. 10. 2015
Zpět

Velmi často se mezi objednateli staveb stává, že se ve snaze ušetřit lidské zdroje pokoušejí spojit funkci koordinátora BOZP a technický dozor stavby. Tento postup však jednoznačně nelze doporučit i přesto, že zákon tuto možnost připouští, resp. nezakazuje, nicméně je takové řešení krajně nevhodné a v kritickém případě může reálně ohrozit, jak kvalitu stavby, tak i situaci bezpečnosti práce na celé stavbě. Tyto dvě funkce by zkrátka měly zůstat oddělené, jelikož jejich sbíhání v zásadě nikomu nepomůže.

Odlišné postoje a odlišné úkoly

První a zásadní rozdíl mezi osobu koordinátora BOZP a technického dozoru investora jsou odlišné úkoly těchto dvou osob na staveništi. Zatímco technický dozor investora zastupuje zájmy objednatele stavby a dohlíží na správné technologické postupy při zhotovení stavby, dozoruje včasné předání jednotlivých etap, konzultuje a doplňuje stavební deník, ověřuje fakturace, koordinátor BOZP má na starosti zejména komunikaci s týmy jednotlivých zhotovitelů o tom, jakým způsobem koordinovat jednotlivé pracovní úkoly na stavbě tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti osob pohybujících se na stavbě. Tedy zejména to, aby se nekřížily takové práce, jejichž souběžné vykonávání by mohlo ohrozit život či zdraví jednotlivých účastníků stavby.

Zájmy zhotovitele a investora

Každý větší projekt, na kterém se podílí více účastníků či dodavatelů se potýká s většími či menšími konflikty zájmů a motivací. Pro někoho je důležité včasné dokončení stavby, pro někoho úspora nákladů a maximalizace zisku, pro jiného zejména bezpečnost práce. Už z této jednoduché úvahy vyplývá, že motivace koordinátora BOZP a technického dozoru se musí zákonitě lišit. Je určité dobré, když se na stavbě povede ušetřit část nákladů nebo stihnout dřívější termín dokončení dané etapy, bohužel se tak často děje právě na úkor bezpečnostních opatření. Zkrátka jednotlivé party řemeslníků jsou např. často povolávány dříve, než je vše z předchozí etapy bezpečně dokončeno a předáno, stejně jako se nezřídka stává, že stavební dělníci pracují přesčas či bez adekvátních přestávek, čímž neúměrně zvyšují riziko úrazu či nehody na pracovišti. I z těchto důvodů může spojení funkce koordinátora BOZP s technickým dozorem stavby způsobit nemalé komplikace.

Odlišné kompetence a odlišná zodpovědnost

Stejně jako mají koordinátor BOZP a technický dozor stavby jiné motivace, mají i odlišné kompetence a také odlišnou zodpovědnost. Zatímco koordinátor BOZP zodpovídá hlavně za dobrou vzájemnou komunikaci jednotlivých dodavatelů stavby v otázce řízení a eliminace rizik bezpečnosti práce, technický dozor je vlastně prodlouženou rukou investora, která zajišťuje, že jsou jeho peníze utracené tak, jak mají být a stavba postavena podle projektové dokumentace. Z tohoto titulu pak může technický dozor informovat o případných prohřešcích a nesrovnalostech, a tím také významně ovlivnit průběh stavby i vztahy s jednotlivými dodavateli. Naproti tomu pravomoci koordinátora BOZP jsou v tomto omezené a on sám ani nemůže zastavit stavbu. Jediné, co může udělat, pokud zjistí nesoulad např. mezi skutečným stavem věci a plánem BOZP, je, že upozorní zadavatele stavby a sepíše o tomto protokol, který v případě nehody či kontroly předloží k nahlédnutí, aby prokázal, že na daný faktor upozorňoval.

Investice do kvalitního koordinátora BOZP se vám vyplatí

I přes nesporně menší reálné kompetence není přítomnost koordinátora BOZP na stavbě zbytečná a krom zákonné povinnosti vám tato osoba, pokud vykonává správně svou funkci, může významně ušetřit náklady v podobě pozastavení stavby v případě šetření nehod či vám usnadní komunikaci s úřady při nejrůznějších kontrolách BOZP. S kvalitním koordinátorem BOZP, jaké nabízí naše společnost CRDR, máte jistotu 100% pokrytí rizik investora, důkladného dozoru a přehledného reportovacího systému, díky kterému budete přesně vědět, co se na vaší stavbě z hlediska BOZP děje. Dobrý koordinátor BOZP je zkrátka velkým přínosem pro každou stavbu, ať už jde o větší rodinný dům nebo kancelářský komplex. Součinností s koordinátorem BOZP navíc chráníte své zaměstnance a subdodavatele před často fatálními zdravotními riziky, které jsou na stavbách bohužel častější, než kdekoliv jinde.

CRDR s.r.o.

Technický dozor stavby
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference