Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak vybrat správné ochranné pracovní rukavice

12. 4. 2020
Zpět

Ochranné rukavice snižují riziko pracovního úrazu až o 70 %. Aby byla ochrana rukou co nejvyšší, je bezpodmínečně nutné dbát na správný výběr dle toho, pro jaký účel mají sloužit. V tomto článku se dočtete, podle jakých kritérií vybírat ochranné pracovní rukavice, aby byly opravdu účinné a dosáhli jste maximální možné ochrany rukou vašich zaměstnanců. Pojďme na to!

Obsah článku:

Druhy pracovních rukavic

Při výběru správných pracovních rukavic zohledněte nejdůležitější klíčové faktory, kterými jsou účel ochrany a jejich velikost. Vybírejte tedy podle jejich vlastností a podle toho, jaký druh ochrany vám mohou poskytnout. Nejčastěji se můžete setkat s

Rukavice podle materiálu Rukavice podle profese / vlastností
bavlněné jednorázové
textilní antivibrační
kožené dielektrické
kovové chemické
povrstvené svářecí
gumové - nitrilové, vinylové, latexové tepelně odolné
speciální chladuodolné
protipořezové a kevlarové

Kritéria při výběru pracovních rukavic

Při výběru vhodných pracovních rukavic, které mají zajistit co nejlepší ochranu, vždy zvažte potenciální rizika a nebezpečí, kterým každý den čelíte. Tato nebezpečí by měla určovat, z jakého materiálu budou rukavice vyrobeny. Mezi běžná nebezpečí, při kterých hrozí pracovní úraz na pracovišti, patří např.:

Rukavice proti pořezání a propíchnutí

Pokud vaše práce zahrnuje manipulaci s ostrými stavebními materiály a elektrickým nářadím, musíte si pořídit rukavice odolné proti proříznutí nebo propíchnutí. Tím snížíte výskyt ostrých, ale i tupých defektů. Vyberte si rukavice z kevlaru nebo z lehkého materiálu, protože tyto materiály jsou známé svou vysokou pevností v tahu. To znamená, že i když je nelze snadno propíchnout hřebíky, sklem a jinými předměty, vaše rukavice zůstanou odolné a pružné.

Rukavice proti pořezání a propíchnutí

Rukavice proti vodě a chemikáliím

Stavební práce vás mohou vystavit nebezpečným kapalinám. Dlouhé neoprenové nebo latexové rukavice, které zakrývají ruku včetně předloktí, jsou ideální při práci s oleji, kyselinami a různými rozpouštědly. Podobně je tomu také při venkovních stavebních pracích, při kterých dochází k manipulaci s betonem, maltou či dehtem. Takové situace vyžadují rukavice se speciálními gumovými povlaky, které chrání vaše ruce před těmito škodlivými materiály.

Rukavice proti vodě a chemikáliím

Rukavice proti modřinám a puchýřům

Silné nárazuvzdorné rukavice s extra polstrováním jsou skvělou volbou pro většinu těžkých stavebních prací. Vyberte si rukavice se zesílenými dlaněmi, chrániči kloubů nebo polstrovanými prsty. Tyto funkce ochrání vaše ruce tím, že absorbují pohyb vibrujícího elektrického nářadí, silné údery a opakující se pohyby, což vám pomůže se vyhnout pohmožděninám, odřeninám a puchýřům.

Rukavice proti modřinám a puchýřům

Rukavice proti elektrickému napětí

Pokud pracujete s vodiči pod napětím, potřebujete co největší ochranu před úrazem elektrickým proudem. Gumové a kožené rukavice bývají ideální pro poskytnutí potřebné ochrany. Vyvarujte se všeho, co je vyrobeno z kovových materiálů, a před použitím zkontrolujte, zda jsou vaše rukavice vodivé.

Rukavice proti elektrickému napětí

Rukavice proti teplu a zimě

Při práci v extrémních podmínkách potřebujete dostatečnou ochranu před teplem a chladem. Většina rukavic odolných proti chladu kombinuje kůži nebo nepromokavou vnější vrstvu s vnitřní izolací, což pomáhá zachytit teplo a udržet vaše ruce v suchu. Naproti tomu žáruvzdorné rukavice bývají vyrobeny z ohnivzdorných materiálů, jako je kůže, aby se zabránilo jejich vznícení.

Rukavice proti teplu a zimě

Ochranné pracovní rukavice dle norem

Existují normy, které udávají přesné vlastnosti, charakter a stupeň ochrany pracovních rukavic. Pro správný výběr se proto můžete držet i těchto norem:

Ujistěte se, že rukavice mají správnou velikost a sedí

Velikost a přizpůsobení určí, jak pohodlně se vám budou rukavice nosit. Vzhledem k tomu, že byste mohli své rukavice používat celé hodiny, nemělo by nikdy dojít ke kompromisu v pohodlí. Špatně přiléhající rukavice by ve skutečnosti mohly omezit váš pohyb a snadno způsobit zranění, jako jsou svalové křeče a puchýře. Než si koupíte rukavice, nezapomeňte si otestovat, jak pohodlně sedí na ruce. Měli byste také vzít v úvahu, že rukavice

Funkce a doplňky rukavic

Některé rukavice přicházejí s funkcemi, které jsou jednoznačně zaměřeny na konkrétní situace. Mezi tyto funkce patří:

Jak vybrat správné ochranné pracovní rukavice
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference