Požárně bezpečnostní řešení, zkráceně PBŘ, je nedílnou součástí každé projektové dokumentace stavby, u které to stanoví stavební zákon. Jedná se o velmi rozsáhlý dokument, ve kterém jsou podrobně popsány preventivní proti-požární opatření, jako jsou únikové východy, stanovení a rozsah požární techniky, odolnost stavebních konstrukcí a další řada odborných bezpečnostních a technicky zaměřených informací. V tomto článku se dočtete zákony týkající se PBŘ, dále pak informace o tom, kdo je oprávněn ho zpracovávat a co vše musí obsahovat.
Požárně bezpečnostní řešení stavby se zpracovává na základě § 41 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci, a to v souladu s technickými podmínkami, které jsou uvedeny ve Vyhlášce č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.
Požárně bezpečnostní řešení stavby může zpracovávat pouze osoba, která k tomu má patřičné odborné oprávnění, a to dle Zákona č. 360/1992 Sb. České národní rady o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Dokument PBŘ musí být jeho zpracovatelem vlastnoručně podepsán a opatřen razítkem se státním znakem České republiky.
Obsah požárně bezpečnostního opatření stavby může být individuálně přiměřeně rozšířen nebo omezen, a to v závislosti na velikosti a rozsahu stavby, ale také druhu předkládané projektové dokumentace. Níže je uveden seznam základních požadavků.
Seznam podkladů a dalších informací, které jsou použity pro zpracování návrhu požárně bezpečnostního řešení stavby.
Popis, který stručně charakterizuje stavbu z hlediska její konstrukce, výšky, účelu použití a umístění s přihlédnutím k zástavbě a okolnímu prostředí.
Rozdělení stavby na požární úseky, které oddělují požárně dělícími konstrukcemi a požárně bezpečnostními zařízeními požární úseky od ostatních částí objektu a to včetně sousedních objektů.
Určení požárního, případně i ekonomického rizika, ale také určení stupně požární bezpečnosti včetně posouzení velikosti požárních úseků.
Analýza a vyhodnocení konstrukcí stavebního projektu a požárních uzávěrů z hlediska odolnosti proti požáru.
Vyhodnocení stavebních materiálů a hmot, které jsou na stavbě použity - například jejich hořlavost, toxicita, odkapávání, reakce na oheň apod.
Vyhodnocení možnosti realizace požárního zásahu, evakuování osob, zvířat a majetku, ale také stanovení množství únikových cest a to včetně technologického provedení, kapacity a vybavení.
Určení bezpečných odstupových vzdáleností a vymezení požárně nebezpečného prostoru včetně stanovení bezpečných vzdáleností od okolních staveb, pozemků, skladů apod.
Vymezení toho, jakým způsobem bude pro stavbu zabezpečen přívod požární vody včetně umístění odběrných míst uvnitř i venku, nebo vymezení jiného způsobu hašení v případě, že není možné použít vodu.
Definování cest a technického vybavení pro případ požárního zásahu, dále pak opatření, která zajistí bezpečnost osob, hašení požáru a práci záchranářů, ale také vyhodnocení příjezdových komunikací nebo nástupních ploch pro požární techniku.
Určení typu, počtu a konkrétního rozmístění hasicích přístrojů, požární techniky a jiných prostředků pro požární ochranu.
Analýza technických a technologických zařízení stavby (vytápění, kanalizace, potrubí, vzduchotechnika aj.) ve vztahu k požadavkům požární ochrany a bezpečnosti.
Vytyčení speciálních požadavků, které povedou ke zvýšení požární odolnosti stavebních konstrukcí nebo ke snížení míry hořlavosti stavebních materiálů.
Analýza požadavků na zajištění bezpečnosti prostřednictvím požárních zařízení a následné definování toho, za jakých podmínek budou tato zařízení rozmístěna a zabudována do stavby.
Definování rozsahu a způsobu, jakým budou rozmístěny bezpečnostní značky a tabulky, ale také zvážení, zda je zapotřebí označit místa, na kterých jsou požární zařízení a jiné prostředky požární ochrany.
Nezapomeňte, že pokud se jedná o stavbu většího rozsahu, nebo bude-li to po vás orgán státního požárního dozoru požadovat, musí být nedílnou součástí PBŘ také výkresy požární bezpečnosti zpracované dle požadavků závazných norem.