Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nebezpečí sevření, přimáčknutí, vtažení, navinutí a rozdrcení. Rizika, příklady, prevence

28. 4. 2022
Zpět

Nebezpečí sevření je běžné na mnoha pracovištích, zejména však ve stavebnictví a výrobě. Způsobují často velmi nepříjemná a bolestivá zranění, v některých případech i smrt. Přečtěte si, jaká jsou rizika, konkrétní příklady z praxe a hlavně, jak se tomuto druhu nebezpečí vyhnout.

Obsah článku:

Bod sevření - místo přimáčknutí

Bod sevření je místo nebo prostor, ve kterém je možné zachytit nebo skřípnout část lidského těla. Může se nacházet mezi dvěma pohyblivými částmi nebo mezi pohyblivou a stacionární částí předmětu nebo stroje. Bavíme se např. o skřípnutí osoby mezi autem a nákladní rampou nebo o sevření prstů mezi dveřmi.

Zranění sevřením postihuje nejčastěji ruce, paže, chodidla a nohy. Drtivá poranění způsobená sevřením mají za následek řezné rány, modřiny, zlomeniny, ale také amputace končetin. V mnoha příkladech, na které se nyní podíváme, zranění mění život.

Body sevření mohou zahrnovat také oblasti, kde se celé tělo může zachytit mezi dvě pohyblivé části nebo pohyblivou část a nehybný předmět či stěnu. Převážná část těchto incidentů jsou bohužel smrtelná nebo způsobují invaliditu. Proto je nutné těmto rizikům věnovat zvláštní pozornost.

Protože k nebezpečí sevření dochází zejména v pracovním procesu, může být obtížné ho rozpoznat. Možná toto riziko předem vůbec neuvidíte. Podívejme se na několik příkladů, které vám pomohou snáze rozpoznat místa sevření na vašem pracovišti.

Sevření mezi dvěma pohybujícími se objekty

K sevření často dochází mezi dvěma pohybujícími se objekty nebo částmi stroje. Tyto části, jako jsou ozubená kola nebo rotující hřídele, se mohou přibližovat a oddalovat, často pod mechanickou nebo elektrickou energií, takže pokud vás chytí, je těžké zastavit zařízení a vysvobodit se.

Zaseknutý kladkový systém

K vážnému pracovnímu úrazu může dojít, když se zasekne kladkový systém a obsluha se pokusí uvolnit řetěz, zatímco operátor pokračuje ve zvedání, aby se pokusil kladku rozpohybovat. Kladka najednou povolí a pracovník uvolňující řetěz se zachytí mezi pohybující se řetěz a kolo kladky.

Preventivní opatření

Nikdy nepřistupujte k nebezpečným částem pohybujících se strojů. Aby se tomu zabránilo, měla by být zavedena odpovídající ochrana. Pokud je nutný přístup k těmto sekcím, například kvůli údržbě, nikdy by k tomu nemělo dojít za chodu stroje. Odpojte a izolujte ho, abyste odstranili riziko opětovného spuštění, když v blízkosti někdo operuje.

Prsty v zakázaném prostoru

Pracovník sáhne do stroje, aby odstranil nahromaděné odpadní materiály, které mu brání v pokračování práce. Špatně odhadne situaci a jeho prsty se zachytí mezi rotující hřídele zařízení, což může způsobit přinejmenším pořezání, někdy amputaci prstů nebo dokonce části ruky.

Preventivní opatření

Místo ručního odstraňování odpadu použijte mechanické odsávání, aby se omezilo nebo úplně zamezilo potřebě přístupu k pohyblivým částem, do kterých se nesmí sahat.

Zachycení vlasů a vtažení nebo navinutí do stroje

Dlouhé vlasy nebo volně visící šperky a oblečení mají často fatální následky. Mohou se zachytit do pohyblivých částí stroje (např. rotující hřídel) a vtáhnout či navinout osobu dovnitř. Takový incident může způsobit např. ztrátu temene hlavy a uší. Následky bývají i smrtelné!

Preventivní opatření

Nenoste při práci žádné volně visící předměty včetně naušnic, prstenů a jiných šperků. Dlouhé vlasy musí být svázané a skryté pod ochranným prostředek (pracovní čepice, přilba apod.).

Sevření mezi pohybujícím se a nehybným objektem

Mezi pohybujícím se a nehybným objektem může také dojít ke sevření s následkem rozdrcení. A je jedno, jestli je sevření provedeno mechanicky nebo manuálně.

Skřípnutí těžkým předmětem

Pracovník likviduje těžké předměty a hází je do kontejneru. Prst se mu zachytí mezi předmět a okrajem kontejneru. Podobná situace může nastat také, když těžké břemeno drží v rukou více osob najednou a při pokládání dojde vlivem špatné komunikace k časovému nesouladu. Nekontrolovaná hmotnost pak může způsobit skřípnutí prstů některého z manipulujících s následkem amputace.

Preventivní opatření

Riziko skřípnutí prstů snížíte zejména kvalitní komunikací. Domluvte se dopředu, jak bude manipulace probíhat. Zopakujte si rizika. Vnímejte své spolupracovníky a věnujte jim při práci plnou pozornost.

Sevření v omezeném prostoru

Dva pracovníci vstupují do omezeného prostoru přes poklop. Druhý dělník zavře poklop, aniž by si všimnul ruky prvního dělníka mezi mezerou v závěsu. Sevření těžkým poklopem by mohl znamenat vážný pracovní úraz prvního dělníka.

Preventivní opatření

Věnujte pozornost umístění rukou a nohou spolupracujících osob. Ale sevření se netýká jen rukou a nohou. Skřípnutí celého těla může způsobit smrtelná zranění, zejména na stavbách a průmyslových staveništích, kde se lidé pohybují mezi velkými vozidly a stroji.

Přimáčknutí ke kontejneru při vykládce

Řidič nákladního vozu přesunuje přečnívající odpad v naloženém kontejneru. Řidič pomocného nakladače ale nevidí, že jeho kolega pracuje venku a lopatou ho přimáčkne ke sklápěčce. Takový pracovní úraz může být i smrtelný!

Preventivní opatření

Podobnému incidentu lze předejít jedině tak, že budou nastavena a striktně dodržována pravidla bezpečnosti práce zaměřená na rizika spojená s vykládkou a nakládkou na staveništi. Pracovníci musí být velmi pečlivě proškoleni jak v oblasti rizik, tak v komunikaci na stavbě.

Jak vyhledat rizika sevření

Nebezpečí sevření je běžné na mnoha pracovištích, zejména ve stavebnictví a výrobě. Dochází k němu v souvislosti s poklopy, elektrickými lisy, rotujícími hřídeli, rotačními válci, montážními stroji nebo stohy těžkých předmětů. Nejčastěji při údržbě zařízení, montážních pracích, připojování přívěsů a přesunu materiálů. Tam hledejte tento typ rizika.

Musíte myslet dopředu, abyste je odhalily. Naplánujte si práci. Hledejte zařízení s pohyblivými částmi. Hledejte pohybující se objekty, které se přibližují k pevným objektům. Položte si několik základních otázek a odpovězte si na ně:

Důležité je, abyste byli schopni vyhledat rizika a neustále myslet na některé vysoce kritické body, které se vyskytují na vašem pracovišti. Snažte se také zavést odpovídající a funkční opatření a kontrolujte jejich dodržování. Potřebujete dosáhnou toho, aby byli lidé na staveništi maximálně opatrní a ve střehu.

Veďte pravidelné bezpečnostní rozhovory s vašimi zaměstnanci a ptejte se jich na rizika, která vidí v terénu. Pokud zaznamenáte na pracovišti riziko sevření, přimáčknutí apod., zvažte, jak je můžete řídit. Dokážete zastavit lidi, kteří potřebují vstoupit do rizikových oblastí? Jaká pravidla bezpečnosti práce na staveništi byste mohli zavést, abyste snížili rizika? Pokud si nevíte rady, kontaktujte svého koordinátora BOZP.

Nebezpečí sevření, přimáčknutí, vtažení, navinutí a rozdrcení. Rizika, příklady, prevence
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference