Nebezpečí sevření je běžné na mnoha pracovištích, zejména však ve stavebnictví a výrobě. Způsobují často velmi nepříjemná a bolestivá zranění, v některých případech i smrt. Přečtěte si, jaká jsou rizika, konkrétní příklady z praxe a hlavně, jak se tomuto druhu nebezpečí vyhnout.
Obsah článku:
Bod sevření je místo nebo prostor, ve kterém je možné zachytit nebo skřípnout část lidského těla. Může se nacházet mezi dvěma pohyblivými částmi nebo mezi pohyblivou a stacionární částí předmětu nebo stroje. Bavíme se např. o skřípnutí osoby mezi autem a nákladní rampou nebo o sevření prstů mezi dveřmi.
Zranění sevřením postihuje nejčastěji ruce, paže, chodidla a nohy. Drtivá poranění způsobená sevřením mají za následek řezné rány, modřiny, zlomeniny, ale také amputace končetin. V mnoha příkladech, na které se nyní podíváme, zranění mění život.
Body sevření mohou zahrnovat také oblasti, kde se celé tělo může zachytit mezi dvě pohyblivé části nebo pohyblivou část a nehybný předmět či stěnu. Převážná část těchto incidentů jsou bohužel smrtelná nebo způsobují invaliditu. Proto je nutné těmto rizikům věnovat zvláštní pozornost.
Protože k nebezpečí sevření dochází zejména v pracovním procesu, může být obtížné ho rozpoznat. Možná toto riziko předem vůbec neuvidíte. Podívejme se na několik příkladů, které vám pomohou snáze rozpoznat místa sevření na vašem pracovišti.
K sevření často dochází mezi dvěma pohybujícími se objekty nebo částmi stroje. Tyto části, jako jsou ozubená kola nebo rotující hřídele, se mohou přibližovat a oddalovat, často pod mechanickou nebo elektrickou energií, takže pokud vás chytí, je těžké zastavit zařízení a vysvobodit se.
K vážnému pracovnímu úrazu může dojít, když se zasekne kladkový systém a obsluha se pokusí uvolnit řetěz, zatímco operátor pokračuje ve zvedání, aby se pokusil kladku rozpohybovat. Kladka najednou povolí a pracovník uvolňující řetěz se zachytí mezi pohybující se řetěz a kolo kladky.
Nikdy nepřistupujte k nebezpečným částem pohybujících se strojů. Aby se tomu zabránilo, měla by být zavedena odpovídající ochrana. Pokud je nutný přístup k těmto sekcím, například kvůli údržbě, nikdy by k tomu nemělo dojít za chodu stroje. Odpojte a izolujte ho, abyste odstranili riziko opětovného spuštění, když v blízkosti někdo operuje.
Pracovník sáhne do stroje, aby odstranil nahromaděné odpadní materiály, které mu brání v pokračování práce. Špatně odhadne situaci a jeho prsty se zachytí mezi rotující hřídele zařízení, což může způsobit přinejmenším pořezání, někdy amputaci prstů nebo dokonce části ruky.
Místo ručního odstraňování odpadu použijte mechanické odsávání, aby se omezilo nebo úplně zamezilo potřebě přístupu k pohyblivým částem, do kterých se nesmí sahat.
Dlouhé vlasy nebo volně visící šperky a oblečení mají často fatální následky. Mohou se zachytit do pohyblivých částí stroje (např. rotující hřídel) a vtáhnout či navinout osobu dovnitř. Takový incident může způsobit např. ztrátu temene hlavy a uší. Následky bývají i smrtelné!
Nenoste při práci žádné volně visící předměty včetně naušnic, prstenů a jiných šperků. Dlouhé vlasy musí být svázané a skryté pod ochranným prostředek (pracovní čepice, přilba apod.).
Mezi pohybujícím se a nehybným objektem může také dojít ke sevření s následkem rozdrcení. A je jedno, jestli je sevření provedeno mechanicky nebo manuálně.
Pracovník likviduje těžké předměty a hází je do kontejneru. Prst se mu zachytí mezi předmět a okrajem kontejneru. Podobná situace může nastat také, když těžké břemeno drží v rukou více osob najednou a při pokládání dojde vlivem špatné komunikace k časovému nesouladu. Nekontrolovaná hmotnost pak může způsobit skřípnutí prstů některého z manipulujících s následkem amputace.
Riziko skřípnutí prstů snížíte zejména kvalitní komunikací. Domluvte se dopředu, jak bude manipulace probíhat. Zopakujte si rizika. Vnímejte své spolupracovníky a věnujte jim při práci plnou pozornost.
Dva pracovníci vstupují do omezeného prostoru přes poklop. Druhý dělník zavře poklop, aniž by si všimnul ruky prvního dělníka mezi mezerou v závěsu. Sevření těžkým poklopem by mohl znamenat vážný pracovní úraz prvního dělníka.
Věnujte pozornost umístění rukou a nohou spolupracujících osob. Ale sevření se netýká jen rukou a nohou. Skřípnutí celého těla může způsobit smrtelná zranění, zejména na stavbách a průmyslových staveništích, kde se lidé pohybují mezi velkými vozidly a stroji.
Řidič nákladního vozu přesunuje přečnívající odpad v naloženém kontejneru. Řidič pomocného nakladače ale nevidí, že jeho kolega pracuje venku a lopatou ho přimáčkne ke sklápěčce. Takový pracovní úraz může být i smrtelný!
Podobnému incidentu lze předejít jedině tak, že budou nastavena a striktně dodržována pravidla bezpečnosti práce zaměřená na rizika spojená s vykládkou a nakládkou na staveništi. Pracovníci musí být velmi pečlivě proškoleni jak v oblasti rizik, tak v komunikaci na stavbě.
Nebezpečí sevření je běžné na mnoha pracovištích, zejména ve stavebnictví a výrobě. Dochází k němu v souvislosti s poklopy, elektrickými lisy, rotujícími hřídeli, rotačními válci, montážními stroji nebo stohy těžkých předmětů. Nejčastěji při údržbě zařízení, montážních pracích, připojování přívěsů a přesunu materiálů. Tam hledejte tento typ rizika.
Musíte myslet dopředu, abyste je odhalily. Naplánujte si práci. Hledejte zařízení s pohyblivými částmi. Hledejte pohybující se objekty, které se přibližují k pevným objektům. Položte si několik základních otázek a odpovězte si na ně:
Důležité je, abyste byli schopni vyhledat rizika a neustále myslet na některé vysoce kritické body, které se vyskytují na vašem pracovišti. Snažte se také zavést odpovídající a funkční opatření a kontrolujte jejich dodržování. Potřebujete dosáhnou toho, aby byli lidé na staveništi maximálně opatrní a ve střehu.
Veďte pravidelné bezpečnostní rozhovory s vašimi zaměstnanci a ptejte se jich na rizika, která vidí v terénu. Pokud zaznamenáte na pracovišti riziko sevření, přimáčknutí apod., zvažte, jak je můžete řídit. Dokážete zastavit lidi, kteří potřebují vstoupit do rizikových oblastí? Jaká pravidla bezpečnosti práce na staveništi byste mohli zavést, abyste snížili rizika? Pokud si nevíte rady, kontaktujte svého koordinátora BOZP.