V roce 2013 zemřelo na pracovištích v České republice celkem 108 lidí v důsledku pracovního úrazu. 85% těchto úrazů bylo s následkem smrti a staly se právě na stavbě. Podle vlády je to zapříčiněno tím, že stavební firmy šetří, a to hlavně na BOZP. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje na základě své důvodné zprávy novelu, ve které chce zpřísnit podmínky tykající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi. Pojďme se podívat na to, na čem české stavební firmy šetří nejvíce, jak je na tom Česká republika s bezpečností práce, a o jaké konkrétní změny novely se vlastně bude jednat.
Mnoho stavebních firem se zaměřuje v této době, kdy je ve stavebnictví recese, na získání zakázky za každou cenu. Na této situaci se svojí mírou podílí i veřejné zakázky, které jako jedno z kriterií požadují co nejnižší cenu, což vede k tomu, že nabídnutá cena se většinou pohybuje na hranici samotných nákladů.
Zhotovitelé, kteří zakázku vyhráli, se snaží ušetřit především na kvalifikované pracovní síle, čímž dochází na stavbě k nedodržování technologických nebo pracovních postupů. Nevolí opatření kolektivní ochrany, jako jsou záchranné sítě, lešení, atd.
Obecně známé je, že mimo Českou republiku se tyto pravidla a postupy dodržují. Jedním z hlavních důvodů nedodržování bezpečnosti práce v České republice je, že se neřeší již v přípravě stavby, ale nechává se až na období její realizace. To může vést k tomu, že poté není počítáno s časem, který je třeba některým úkonům věnovat.
Vzhledem k těmto skutečnostem hodlá vládá přitvrdit a navrhuje, aby zadavatel stavby odpovídal za to, že v soupisu stavebních prací, dodávek a služeb bude zahrnuta položka nákladů právě na ochranu a bezpečnost pracovníků. Navíc zadavatel stavby bude zodpovědný za to, že tato částka bude opravdu promítnuta zhotovitelem.
Jednou z dalších podstatných změn bude fakt, že dojde ke změně minimálního vzdělání koordinátora BOZP na staveništi. Ministerstvo navrhuje, aby minimální vzdělání koordinátora bezpečnosti práce na staveništi byla střední škola technického zaměření nebo vysokoškolské vzdělání v oborech technického zaměření a tři roky odborné praxe.