Novinky Zpět

Ministerstvo práce a sociálních věcí si posvítí na šetřivé stavbaře

13. 11. 2014
Zpět

V roce 2013 zemřelo na pracovištích v České republice celkem 108 lidí v důsledku pracovního úrazu. 85% těchto úrazů bylo s následkem smrti a staly se právě na stavbě. Podle vlády je to zapříčiněno tím, že stavební firmy šetří, a to hlavně na BOZP. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje na základě své důvodné zprávy novelu, ve které chce zpřísnit podmínky tykající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi. Pojďme se podívat na to, na čem české stavební firmy šetří nejvíce, jak je na tom Česká republika s bezpečností práce, a o jaké konkrétní změny novely se vlastně bude jednat.

Ceny na hranici nákladů

Mnoho stavebních firem se zaměřuje v této době, kdy je ve stavebnictví recese, na získání zakázky za každou cenu. Na této situaci se svojí mírou podílí i veřejné zakázky, které jako jedno z kriterií požadují co nejnižší cenu, což vede k tomu, že nabídnutá cena se většinou pohybuje na hranici samotných nákladů.

Na čem firmy šetří nejvíce

Zhotovitelé, kteří zakázku vyhráli, se snaží ušetřit především na kvalifikované pracovní síle, čímž dochází na stavbě k nedodržování technologických nebo pracovních postupů. Nevolí opatření kolektivní ochrany, jako jsou záchranné sítě, lešení, atd.

Česká republika patří k nejhorším

Obecně známé je, že mimo Českou republiku se tyto pravidla a postupy dodržují. Jedním z hlavních důvodů nedodržování bezpečnosti práce v České republice je, že se neřeší již v přípravě stavby, ale nechává se až na období její realizace. To může vést k tomu, že poté není počítáno s časem, který je třeba některým úkonům věnovat.

Vláda připravuje tvrdší podmínky

Vzhledem k těmto skutečnostem hodlá vládá přitvrdit a navrhuje, aby zadavatel stavby odpovídal za to, že v soupisu stavebních prací, dodávek a služeb bude zahrnuta položka nákladů právě na ochranu a bezpečnost pracovníků. Navíc zadavatel stavby bude zodpovědný za to, že tato částka bude opravdu promítnuta zhotovitelem.

Novela změní také požadavky na minimální vzdělání

Jednou z dalších podstatných změn bude fakt, že dojde ke změně minimálního vzdělání koordinátora BOZP na staveništi. Ministerstvo navrhuje, aby minimální vzdělání koordinátora bezpečnosti práce na staveništi byla střední škola technického zaměření nebo vysokoškolské vzdělání v oborech technického zaměření a tři roky odborné praxe.

Novela zákona koordinace BOZP na stavbě
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference