Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Klasifikace jeřábů a zdvihacích zařízení. Typy, druhy a rozdělení do kategorií

22. 1. 2023
Zpět

Strojové jeřáby a jiná zdvihací zařízení zahrnují desítky různých druhů a typů podle toho, k čemu jsou určeny. Přečtěte si základní rozdělení jeřábů a jejich podrobnou klasifikaci, která je rozdělena podle konstrukce, uchopení, pojezdu, pohonu, natočení a osazení.

Obsah článku:

Co je jeřáb a jak funguje

Jeřáb je stroj, který slouží ke zvedání a přesouvání těžkých břemen, předmětů nebo materiálů. Funguje tak, že pomocí elektromotoru nebo spalovacího motoru pohání rameno, které se pohybuje nahoru a dolů. Rameno má na konci kleště nebo lžíci pro úchyt nákladu, který se jejich prostřednictvím může zvedat a přesouvat. Jeřáby jsou vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ruční ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb ramene a zvedání nákladu.

Některé modely jsou vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu. Kromě toho jsou některé modely vybaveny také bezpečnostními prvky, jako jsou brzdy, spojky nebo limitéry, které chrání obsluhu a ostatní lidi v okolí před nebezpečím.

V závislosti na konstrukci se jeřáby pohybují na kolech nebo jsou pevně uchycené na jednom místě. Některé mají rameno s kratším rozsahem pohybu nebo rameno skládající se z několika sekcí, které se mohou roztáhnout nebo stáhnout.

Jeřáby se používají v mnoha odvětvích, jako je stavebnictví, doprava, průmysl, lesnictví a těžební průmysl. Existuje mnoho různých typů jeřábů, např. jeřáby mobilní, stacionární, teleskopické, nákladní, krátké ramenní, palubní, pásové, plovoucí, terénní, otočné, věžové, kladivové, stohovací nebo teleskopické.



Věžový jeřáb Velkoobjemový (klešťový) jeřáb Otočný jeřáb Portálový jeřáb Mobilní jeřáby Drážní jeřáb Kontejnerový lodní jeřáb Mostový jeřáb

Základní rozdělení jeřábů

Nejčastěji se jeřáby rozdělují na mobilní, stacionární, teleskopické, nákladní a krátkoramenné. Tyto základní podrobně popisujeme níže.

Mobilní jeřáb

Mobilní jeřáb funguje na principu zdvihacího mechanismu, který umožňuje pohyb nákladu nebo materiálu. Tyto jeřáby jsou poháněny buď elektromotorem nebo spalovacím motorem a jsou vybaveny koly nebo pásy, které umožňují pohyb po budově nebo pozemku. Mobilní jeřáby mají také ramenní systém, který umožňuje zvedat a přesouvat náklad.

Mobilní jeřáby jsou často vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb jeřábu a ramene. Některé modely jsou také vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu.

Mobilní jeřáby se často používají v průmyslu, jako jsou stavebnictví, sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu.

Stacionární jeřáb

Stacionární jeřáb je pevně instalován na jednom místě a slouží k přesouvání materiálu v určité oblasti. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem a jsou vybaveny ramenním systémem, který umožňuje zvedat a přesouvat náklad.

Stacionární jeřáby jsou často vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb ramene a zvedání nákladu. Některé modely jsou také vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu.

Stacionární jeřáby se často používají v průmyslu, jako jsou sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu. Jsou také využívány v některých případech v dopravní infrastruktuře, například při opravách mostů nebo komunikací.

Teleskopický jeřáb

Teleskopický jeřáb je typ jeřábu, který má teleskopický ramenní systém, který umožňuje dosažení větší výšky nebo dosahu. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem a jsou vybaveny ramenním systémem, který umožňuje zvedat a přesouvat náklad.

Teleskopické jeřáby jsou často vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb ramene a zvedání nákladu. Rameno teleskopického jeřábu se skládá z několika sekcí, které se mohou roztáhnout nebo stáhnout, aby se dosáhlo požadované výšky nebo dosahu. Některé modely jsou také vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu.

Teleskopické jeřáby se často používají v průmyslu, jako jsou stavebnictví, sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu. Jsou také využívány v některých případech v dopravní infrastruktuře, například při opravách mostů nebo komunikací, a v lesnictví nebo průmyslu těžby dřeva.

Nákladní jeřáb

Nákladní jeřáb je typ jeřábu, který je speciálně navržen pro přepravu nákladu nebo materiálu. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem a jsou vybaveny ramenním systémem, který umožňuje zvedat a přesouvat náklad.

Nákladní jeřáby jsou často vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb ramene a zvedání nákladu. Rameno nákladního jeřábu má také kleště nebo lžíci k úchytu nákladu. Některé modely jsou také vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu.

Nákladní jeřáby se často používají v průmyslu, jako jsou sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu. Jsou také využívány v některých případech v dopravní infrastruktuře, například při opravách mostů nebo komunikací, a v lesnictví nebo průmyslu těžby dřeva. Nákladní jeřáby jsou také využívány v přístavech nebo terminálech pro přepravu kontejnerů nebo jiných velkých nákladů.

Krátký ramenní jeřáb

Krátký ramenní jeřáb je typ jeřábu, který má kratší rameno než jiné typy jeřábů a je vhodný pro práci v omezených prostorách. Tyto jeřáby jsou poháněny elektromotorem nebo spalovacím motorem a jsou vybaveny ramenním systémem, který umožňuje zvedat a přesouvat náklad.

Krátký ramenní jeřáby jsou často vybaveny ovládacími prvky, jako jsou joystiky nebo ovladače, které umožňují obsluze řídit pohyb ramene a zvedání nákladu. Rameno krátkého ramenního jeřábu má také kleště nebo lžíci k úchytu nákladu. Některé modely jsou také vybaveny stabilizátory, které udržují jeřáb pevně na místě při zvedání nebo přesouvání těžkého nákladu.

Krátký ramenní jeřáby se často používají v průmyslu, jako jsou sklady, výrobní závody nebo při přepravě nákladu v omezených prostorech. Jsou také využívány v některých případech v dopravní infrastruktuře, například při opravách mostů nebo komunikací, a v lesnictví nebo průmyslu těžby dřeva. Krátký ramenní jeřáby jsou také využívány v přístavech nebo terminálech pro přepravu kontejnerů nebo jiných velkých nákladů v omezených prostorech.

Podrobná klasifikace jeřábů

Rozělení jeřábů je velmi rozsáhlé. Klasifikují se podle typu konstrukce, uchopení, pojezdu, pohonu, natočení, osazení apod. Níže jsou popsány všechny známé druhy.

Podle konstrukce

Podle uchopení břemene

Můžete se setkat také s pojmy hákové, drapákové, trnové, stohovací, slévárenské, sázecí, kovací, stripovací a hlubinné jeřáby.

Podle možnosti pojezdu

Můžete se setkat také s pojmy šplhací, radiální, samohybný nebo přívěsný jeřáb.

Podle druhu pohonu

Podle stupně natočení

Můžete se setkat také s názvy částečně nebo plně otočný, případně i neotočný jeřáb.

Podle způsobu osazení

Můžete se setkat také s pojmy podvěsný nebo podpěrný jeřáb.

Klasifikace jeřábů a zdvihacích zařízení. Typy, druhy a rozdělení do kategorií
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference