Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

5 inteligentních technologií, které zvyšují bezpečnost práce dělníků na stavbách

9. 9. 2019
Zpět

Moderní technologický pokrok přinesl změny v různých průmyslových odvětvích. Ani stavebnictví nezůstalo pozadu. V tomto segmentu jsou moderní technologie používány nejen pro stavební práce, ale také pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stavebních dělníků. Je důležité říci, že bezpečnost na staveništi je něco, o čem většina lidí moc nemluví. Jedná se však o velmi kritické téma, které by nemělo být v žádném případě ignorováno.

Podle evropských výzkumu jedna osoba zemře, zatímco dalších sto padesát tři je zraněno v důsledku pracovních úrazů, ke kterým dochází každých patnáct vteřin. Neuvěřitelné, že? Aby se zabránilo úmrtím a zraněním, byly zavedeny nové technologie a konstrukční trendy, které mohou pomoci udržet pracovníky na staveništích v bezpečí. Zde je pět zásadních:

1. Inteligentní OOPP - nositelná elektronika pro stavebnictví
2. Drony pro kontrolu stavby a sledování dělníků
3. Virtuální realita pro školení BOZP na staveništi
4. Útlumové vozíky- Truck Mounted Attenuators (TMA)
5. Senzory azbestu a jiných nebezpečných látek

1. Inteligentní OOPP - nositelná elektronika pro stavebnictví

Zdroj: Epson MOVERIO PRO BT-2200

Jedná se o nástroje, které jsou určeny ke sledování polohy pracovníka na staveništi. Jsou vybaveny různými senzory pro sledování a GPS pro určováním polohy v reálném čase. Kromě sledování polohy se nositelná elektronika (Construction Wearables) používá také k tomu, aby zabránila pádu, úrazu elektrickým proudem, nárazu a zachycení při těžkých nehodách ve stavebním průmyslu. Nositelná elektronika pro stavebnictví představuje například hodinky, vesty, boty, čepice, helmy apod.

Inteligentní OOPP (osobní ochranné pracovní pomůcky) pasivně shromažďují, ukládají, přenášejí a nebo přijímají informace o poloze pracovníka, biometrických značkách, okolních rizicích a dalších datech na pracovišti.

2. Drony pro kontrolu stavby a sledování dělníků

Abyste zvýšili bezpečnost práce na staveništi, můžete začít používat drony. Jsou perfektním řešením pro kontrolu stavby, sledování zaměstnanců, ale také k identifikaci bezpečnostních rizik. Jsou dobrým řešením také pro rizikové průzkumy a inspekce na staveništi, a to zejména tam, kde se vyskytují vyvýšené plochy, prohlubně nebo jiná nebezpečná a hůře přístupná místa. Kromě toho můžete dron použít také ke sledování průběhu stavebního projektu. To se provádí pomocí leteckých snímků, videí a mapování.

3. Virtuální realita pro školení BOZP na staveništi

Stavebnictví se každým dnem zlepšuje díky využívání virtuální reality při školení bezpečnosti práce. Některé stavební společnosti postupně zavádějí vzdělávací programy pro virtuální realitu, které napodobují staveniště. Program se používá k tomu, aby pracovníky naučil, jak mohou komunikovat, aniž by museli být přímo na staveništi. Kromě asistence při školení bezpečnosti práce lze virtuální realitu využít také ke kontrole stavebního projektu a identifikaci případných problémů ještě před zahájením výstavby.

4. Útlumové vozíky - Truck Mounted Attenuators (TMA)

Zdroj: Verdegro.com

Útlumové vozíky jsou mobilní systémy, které představují tlumiče nárazů. Jsou navrženy tak, aby chránily vozidla s pracovními zónami při nárazech vysokou rychlostí. Tisíce takových systémů byly úspěšně použity pro zvýšení bezpečnosti pracovních zón po celém světě. Tyto vozíky absorbují energii. Obvykle jsou připevněny k zadní části přívěsů nebo dodávkových vozidel, aby působily jako překážka mezi řidičem a stavebním dělníkem. V případě, že řidič při vstupu na staveniště ztratí kontrolu nad vozem, útlumový vozík absorbuje náraz a ochrání řidiče před zraněním.

5. Senzory azbestu a jiných nebezpečných látek

Zdroj: Asbestoprobe.com

Podle statistik je 1,3 milionu stavebních dělníků při práci vystaveno azbestu. Azbest je nebezpečný, protože způsobuje rakovinové nádory, které postihují citlivé orgány lidského těla, jako jsou plíce a srdce. Dělníci na stavbách mohou zůstat před tímto nebezpečným stavebním materiálem v bezpečí díky rozmístění čidel, které azbest dokážou rozpoznat.

Podle Asociace bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OSHA) dochází v oblasti stavebnictví k dvaceti procentům úmrtí. Pokud vedoucí staveb budou používat inteligentní technologie na rozpoznávání nebezpečných látek, bude možné úmrtnost snížit až na nulu.

5 inteligentních technologií, které zvyšují bezpečnost práce dělníků na stavbách
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference