Novinky Zpět

Preventivní opatření pro snížení rizika nákazy koronavirem ve stavebnictví. Zamezte šíření COVID-19

6. 5. 2020
Zpět

Chraňte sebe, své zaměstnance a také svůj byznys. Dodržujte základní hygienické požadavky a preventivní opatření, abyste úspěšně zamezili šíření koronavirové nákazy na vašem pracovišti, potažmo stavbě. Zde je dvacet doporučení, jak snížit riziko nákazy koronavirem a šíření související nemoci COVID-19 ve stavebnictví.

20 preventivních opatření proti šíření infekčních a virových nemocí

Při práci ve stavebnictví mohou následující tipy pomoci snížit riziko expozice koronavirům. Co tedy dělat a jak se chovat?

 1. Informujte všechny své zaměstnance a externí pracovníky o rizicích, které představuje virová pandemie.
 2. Vytvořte pro pracovníky jednoduchý manuál a pokyny k tomu, jak by se měli v období koronavirové pandemie chovat a jaká konkrétní hygienická pravidla by měli používat. Zajistěte jim školení prevence proti šíření nemoci COVID-19.
 3. Přenastavte provozní, pracovní a technologické postupy, vypracujte krizový plán a doplňte si registr rizik o pandemii.
 4. Vykazuje-li nějaký zaměstnanec příznaky virového onemocnění (rýma, kašel, dušnost, zvýšená teplota), trvejte na tom, aby nechodil do práce.
 5. Je-li to možné, nastavte dočasně plán flexibilní pracovní doby tak, aby se jednotlivé směny střídali bez potkávání.
 6. Podporujte zaměstnance, aby v období epidemie či pandemie nosili přes nos a ústa roušku nebo jiný ochranný prostředek, např. bavlněný šátek. Zpomalí a zabrání to nekontrolovatelnému šíření viru.
 7. Podporujte, dodržujte a kontrolujte doporučená hygienická opatření týkající se zakrývání nosu a úst při kašlání a kýchání.
 8. Dbejte na dodržování dalších běžných kontrolních opatření, včetně používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP), nezbytných k ochraně pracovníků před dalšími riziky spojenými s prací na stavbě.
 9. Informujte pracovníky, aby se vyhnuli přímému fyzickému kontaktu s ostatními zaměstnanci, dodavateli nebo návštěvníky. Pokud je to nezbytně nutné, měli by dodržovat osobní rozestup alespoň 3 metry.
 10. Používáte-li jako zázemí stavební buňky, také v nich by měli pracovníci udržovat sociální distancování a co nejméně se v nich zdržovat.
 11. Zajistěte vašim zaměstnancům a externím pracovníkům školení, jak si správně oblékat a svlékat ochranný oděv a ostatní vybavení. Naučte je základy dekontaminace při příchodu na pracoviště, ale také při odchodu z něj.
 12. Podporujte a dbejte na dodržování zvýšené osobní hygieny v období epidemie či pandemie.
 13. V případě, že zaměstnanci nemají přístup k mýdlu a vodě pro mytí rukou, zajistěte jim alespoň antibakteriální gel nebo dezinfekci na ruce obsahující minimálně 60 % alkoholu.
 14. Pokud dochází ke sdílení zařízení, strojů, přístrojů a nářadí mezi více pracovníky, proškolte je, jak je mají správně dezinfikovat. Ideálně, po každém použití, by měli otřít a dezinfikovat madla, držadla a jiné úchyty, a to jednorázovou utěrkou na bázi alkoholu. Dodržujte přitom doporučení výrobce týkající se správných technik čištění a údržby.
 15. Pravidelně čistěte a dezinfikujte přenosné toalety na pracovišti. Doplňujte ruční dávkovače dezinfekčních prostředků.
 16. Pravidelně dezinfikujte často dotýkané povrchy, jako jsou např. kliky, madla, držadla, zábradlí, tlačítka, záchodová prkénka apod.
 17. Dezinfikujte také šatny, jídelny, kuchyně a ubytovací zařízení.
 18. Omezte osobní pohovory, jednání, schůzky, kontroly apod. na co nejkratší čas. Omezte také počet účastníků a dodržujte postupy sociální distancování. Pokud je to možné, domluvte si raději telefonický hovor nebo videokonferenci.
 19. Sdělte zaměstnancům, aby hlásili jakékoliv obavy o bezpečnost a ochranu zdraví v souvislosti s virovou pandemií.
 20. Sledujte pravidelně dění kolem vývoje koronavirové pandemie. Dodržujte opatření nařízená vládou a orgány pro ochranu veřejného zdraví. Aktivně komunikujte se svými zaměstnanci, obchodními partnery, ale i zákazníky ohledně aktuální situace.
Preventivní opatření pro snížení rizika nákazy koronavirem ve stavebnictví. Zamezte šíření COVID-19
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference