Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hodnocení (posouzení) rizik pro výškové práce

8. 11. 2019
Zpět

Posouzení rizik, nebo také hodnocení rizik, je jedním ze základních kamenů bezpečnosti práce. Jedná se o detailní zkoumání toho, co by na vašem pracovišti, v tomto případě při práci ve výšce, mohlo lidem ublížit. Hodnocení rizik vám pomůže zvážit, zda jste přijali dostatečná bezpečnostní opatření, nebo zda byste měli udělat ještě více, abyste předešli pracovním úrazům a jiným neštěstím na pracovišti.

Zákonné požadavky

Podle zákona jsou zaměstnavatelé povinni posuzovat rizika na svém pracovišti tak, aby mohli zavést plán jejich kontroly. Je důležité, abyste věděli, jak takové hodnocení rizik zpracovat, abyste svým zaměstnancům zajistili maximální bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Jak už bylo zmíněno, posouzení rizik podléhá zákonným požadavkům, které udává § 102 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. V něm se píše, že zaměstnavatel je povinen vyhledávat nebezpečné činitele a nebezpečné procesy pracovního prostředí a zjišťovat jejich příčiny a zdroje. V souvislosti s tím je také každý zaměstnavatel povinen rizika identifikovat, vyhodnotit a přijmout opatření, která povedou k jejich snížení nebo úplnému odstranění

Více informací o hodnocení (posouzení) rizik se dočtete v článku Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Mohlo by vás zajímat: Bezpečnost práce ve výškách. Legislativa, příčiny, důsledky, povinnosti a ochrana

Jak udělat posouzení rizik práce ve výšce

Hodnocení rizik pro výškové práce má pět klíčových faktorů, kterých je nutné se při zpracování této analýzy držet.

1. Vyhledávání rizik - identifikace nebezpečí.
2. Rozhodnutí, kdo by mohl být poškozen a jak.
3. Hodnocení rizik a rozhodnutí o preventivních opatřeních.
4. Dokumentace zjištěných rizik a implementace do pracovních postupů.
5. Kontrola hodnocení rizik a aktualizace v případě potřeby.

Mohlo by vás zajímat:

1. Vyhledávání rizik - identifikace nebezpečí

Prvním krokem při hodnocení rizik je vyhledávání a identifikace rizik, která se na pracovišti vyskytují.

Rizika a nebezpečí můžete identifikovat prostřednictvím:

Mohlo by vás zajímat: Průvodní a provozní dokumentace a místní provozní bezpečnostní předpis technických zařízení, strojů a přístrojů

Nejčastější rizika při práci ve výšce

Při identifikaci rizik byste se měli soustředit zejména na již známá rizika, o kterých se ví obecně. To může zahrnovat vyhledávání nebezpečných faktorů, jako je:

Pro práci ve výškách je třeba brát v úvahu také faktory, které jsou specifické pro tuto práci. Jedná se zejména o následující faktory:

2. Rozhodnutí, kdo by mohl být poškozen a jak

Druhým krokem v hodnocení rizika práce ve výšce je zkoumání každého konkrétního nebezpečí, ale také identifikace lidí, kteří by mohli být zraněni.

Rizikové osoby mohou zahrnovat:

Někteří zaměstnanci mohou mít také zvláštní požadavky, jako například:

Ujistěte se proto, že berete v úvahu všechny osoby, které se mohou vyskytovat na pracovišti, kde jsou rizika a nebezpečí úrazu.

3. Hodnocení rizik a rozhodnutí o preventivních opatřeních

Dalším krokem v posuzování rizik pro práce ve výškách je vyhodnocení rizik, které jste identifikovali, a rozhodnutí, zda je lze eliminovat či nikoliv. Pokud je úplně eliminovat nelze, můžete rizika řídit tak, abyste riziko alespoň potlačili a co nejvíce zmenšili.

Zvažte proto následující:

Přemýšlejte také o kontrolních opatřeních, která již máte. Položte si následující dvě otázky:

Mohlo by vás zajímat: Jak vytvořit záchranný plán pro výškové práce

4. Dokumentace zjištěných rizik a implementace do pracovních postupů

Každý zaměstnavatel má povinnost zaznamenávat svá zjištění týkající se posouzení rizik. Zjednodušeně řečeno, musíte zdokumentovat a zapsat vše, na co jste přišli.

Vedení záznamů o rizicích je zásadní, protože musíte prokázat, že:

Pro každé dokončené hodnocení a pro každou oblast na pracovišti použijte nový list. Ujistěte se, že jste uvedli datum posouzení rizika, zaznamenali podrobnosti o tom, kdo byl hodnotitel, a zapisovali termíny dokončení posuzování.

5. Kontrola hodnocení rizik a aktualizace v případě potřeby

Měli byste pravidelně, například každých 6 - 12 měsíců, zkontrolovat, zda nedošlo k nějakým změnám na vašem pracovišti, které by mohly ovlivnit hodnocení rizik, potažmo bezpečnost práce a vašich zaměstnanců. Položte si proto následující otázky:

Nepřehlédněte: udělejte si on-line školení práce ve výškách. Rychle, levně a efektivně.

Aktualizujte hodnocení rizik průběžně v pravidelných intervalech, abyste zajistili, že zůstane vždy aktuální. Například, pokud máte nového zaměstnance, došlo k nehodě nebo představíte nějaké nové vybavení. V takových, ale i jiných případech, je nutné hodnocení rizik provést znovu a aktualizovat informace do dokumentace BOZP.

Pravidelná aktualizace vašeho hodnocení rizik je zásadní pro udržení na vrcholu stávajících a vyvíjejících se rizik. Zajišťuje důsledné udržování dostatečných zdravotních a bezpečnostních opatření a chrání lidi, kteří na místě pracují.

Zjednodušte si práci a použijte pro hodnocení rizik BOZP-SYSTEM

Celý proces hodnocení rizik pro výškové práce si můžete udělat také v naší aplikaci BOZP-SYSTEM. Jedná se o software, který podstatným způsobem zjednodušuje komplexní řízení agendy BOZP a PO.

Více informací zde: BOZP-SYSTEM.cz - software pro komplexní správu BOZP a PO. Jak funguje

Hodnocení (posouzení) rizik pro výškové práce
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference