Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost při lešenářských pracích a dočasných stavebních konstrukcí

6. 11. 2015
Zpět

Stavba lešení je složitý proces, který se musí řídit přísnými pravidly. Lešení musí být postaveno tak, aby bylo pro pracovníky maximálně bezpečné. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších pravidel a zásad, které je třeba dodržet při stavbě lešení a podíváme se i na hlavní zásady, které musí splňovat konstrukce zábradlí.

Příprava, stavba a kontrola lešení

Návrh a realizace lešení musí být vždy prováděny pod dohledem odborně způsobilé osoby. Tato osoba musí sestavit plán lešení, návod na jeho montáž a dohlíží i na jeho stavbu.

Dokumentace musí obsahovat:

Návod a technologický postup na stavbu lešení

Odpovědná osoba zhotovitele by měla vytvořit technologický postup dle návodu na stavbu lešení, ve kterém musí být zaneseny všechny pracovní postupy. Detailně by mělo být v technologickém postupu popsáno také pořadí jednotlivých prací včetně vysvětlujících obrázků a textů. Součástí každého technologického postupu by měla být i prevence bezpečnosti práce při jednotlivých krocích.

Vztah mezi stavitelem lešení a koordinátorem BOZP

Zhotovitel lešení by měl při plánování jeho stavby, ale též při jeho samotné realizaci, spolupracovat s koordinátorem BOZP dané stavby. Zhotovitelé by měli koordinátorovi BOZP sdělit, jaké práce budou na lešení prováděny, v jakých případech bude lepší ho používat apod. Na zhotovitelích pak je, aby stavbu těmto požadavkům přizpůsobil. Koordinátor by měl být schopen zhotoviteli poradit, jak lešení zabezpečit tak, aby byla minimalizována rizika práce.

Koordinátor BOZP by měl zanést stavbu každého lešení do plánu BOZP a identifikovat všechna potenciální rizika práce. Koordinátor by měl neprodleně informovat také všechny pracovníky o tom, jak lešení správně používat. Hlavním úkolem koordinátora je zajistit koordinaci zejména mezi zhotoviteli, kteří na lešení pracují nad sebou. Pracovníci na nižší úrovni jsou vždy ohroženi pracovníky na vyšší úrovni a tak je důležité časově i technologicky zkoordinovat jednotlivé procesy. Součástí jeho práce je také dle plánu BOZP lešení průběžně kontrolovat. Pokud má pochybnosti, že není zajištěna bezpečnost práce, je třeba užívání lešení zastavit a nařídit okamžité odstranění chyb. Musí být zajištěno, že všechny osoby, které na lešení budou pracovat, mají školení BOZP a školení práce ve výškách právě v oblasti práce na lešení a znají veškerá rizika a zásady práce.

Role koordinátor BOZP na stavbě

Podle zákona je nutné, aby koordinátor BOZP dohlížel na stavbu, která má více než jednoho zhotovitele, trvá déle než 30 pracovních dnů a pracuje na ní více než 20 osob za den, trvá celkově nad 500 pracovních dnů v přepočtu na jednu fyzickou osobu a v dalších případech, které uvádí příloha č. 5 NV 591/2006 Sb. Další podmínky najdete v našem článku „Víte, kdy máte povinnost povolat koordinátora BOZP?“

Důležité pravidlo při stavbě lešení

Důležité je zajistit, aby se na stavbě podíleli jen osoby k tomu určené. Na stavbu během montáže nesmí vstupovat nikdo jiný, než osoby, které mají stavbu na starost. Je vhodné vstup na stavbu zabezpečit a označit bezpečnostními značkami.

Předání dokončeného lešení

Dokončené lešení musí být značeno 3 identifikátory:

1. Adresa a celý název provozovatele
2. Nosnost pracovních podlah
3. Způsob použití lešení

Lešení je možné začít používat až po jeho řádném předání. To probíhá mezi zhotovitelem lešení a osobou, která bude zodpovědná za jeho užívání. Předávající je povinen o předání vyhotovit zápis, který slouží jako potvrzení o dokončení stavby lešení. Tento protokol by měl být součástí stavebního deníku či jiného podobného dokumentu a měl by obsahovat základní údaje jako: typ, rozměry a umístění lešení, nosnost podlahy, maximální zatížení, datum předání a podpisy obou stran. Zhotovitel by měl připravit i „návod“ na užívání lešení.

Pravidelné kontroly lešení jsou nutné!

Je důležité, aby byly stanoveny termíny pravidelných kontrol lešení. Jejich účelem je odhalit, zda došlo či nedošlo během užívání k jeho poškození. Podle technické normy by kontroly měly být u pevného lešení provedeny 1x měsíčně, u lešení, které je vystaveno účinkům mechanického kmitání, by k nim mělo docházet 1x za 14 dní. Interval 14 dní platí i pro lešení pojízdné a závěsné.

Norma nestanovuje, kdo by měl kontroly provádět. V nejlepším případě by to měla být odborně způsobilá osoba, je možné si najmout i externího kontrolora. Pokud kontrola odhalí závady, musí být neprodleně a okamžitě odstraněny.

Hlavní požadavky na provedení zábradlí na dočasných konstrukcích

Zábradlí je ochranný prvek, a proto se jeho konstrukce řídí přísnými pravidly. Informace, které zde uvádíme, se týkají zábradlí na dočasných stavebních konstrukcích, nikoliv zábradlí na trvalých konstrukcích. Pravidla pro zábradlí na trvalých konstrukcích stanovuje norma ČNS 74 3305 Ochranná zábradlí.

Hlavním smyslem zábradlí je ochrana osob, které používají dočasné konstrukce. Mělo by zabránit pádu.

Pro jeho konstrukci platí, že:

Kdy je třeba i vnitřní zábradlí?

Kromě vnějšího je v některých případech nutné instalovat i vnitřní zábradlí.

Vnitřní zábradlí je třeba postavit, když:

Pravidla pro zábradlí na volném okraji

Jedná se o zábradlí, které je instalováno v rozestavěných objektech např. zábradlí ve stropní desce, na střeše apod. Použití takového zábradlí upravuje norma ČSN EN 13374. I toto zábradlí musí být vysoké minimálně 1,1 m a musí vydržet samostatné zatížení 1,25 kN.

Dělí se do 3 tříd:

Zábradlí třídy B se používá například na střechách se sklonem 30°, zábradlí třídy C na střechách se sklonem až 45°.

CRDR s.r.o.

Bezpečnost při lešenářských pracích a dočasných stavebních konstrukcí
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference