Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečná práce s úhlovou bruskou. Rizika a prevence

14. 3. 2022
Zpět

Úhlové brusky jsou typem brusného kotouče. Jedná se o ruční elektrické nářadí, které se často vyskytuje na stavbách a používá se k řezání, broušení a leštění. Bezpečnost úhlové brusky je důležitá. Použití nesprávného kotouče pro daný úkol nebo nesprávné použití nářadí může totiž způsobit velmi vážné nehody a poranění. Seznamte se proto se základními riziky a zásadami bezpečné práce s úhlovou bruskou.

Obsah článku:

Nejčastější rizika při práci s úhlovou bruskou

Úhlové brusky nabízejí rychlý a efektivní způsob řezání a broušení různých povrchů a materiálů. Jsou výkonné, ostré a snadno proříznou tvrdé materiály. Ale mohou být také velmi nebezpečné! Většina nehod je způsobena nebezpečným systémem práce nebo chybou obsluhy.

Když používáte úhlovou brusku, musíte ji používat správně, abyste se nezranili. Bezpečnost úhlové brusky není jen o výměně kotoučů, ale také o výběru správných nástavců, správném používání nástroje a umístění potřebných ovládacích prvků.

Použití nesprávného kotouče pro daný úkol nebo použití nástroje nesprávným způsobem může způsobit velmi vážná zranění, včetně:

Mnohá ​​z těchto zranění mohou být způsobena odlétajícími abrazivními a kovovými částicemi, vymrštěnými materiály a kontaktem se samotným nástrojem. Existuje několik typů nehod způsobených úhlovými bruskami:

Kontakt s brusným kotoučem

Úhlové brusky dokážou řezat kámen, beton, kov a další tvrdé materiály, takže jim nedělá potíže prořezávat lidské maso a kosti.

Kontakt s brusným kotoučem během provozu může mít vážné následky s hlubokými řeznými ranami a dokonce amputacemi.

K tomuto typu zranění dochází při nedostatečné ochraně, proto před použitím zkontrolujte, zda je ochranný kryt na svém místě. Používejte vhodné rukavice pro dobrý úchop a během používání úhlové brusky buďte vždy ve střehu a soustřeďte se.

Rozbití kotouče

Riziko rozbití hrozí každému brusnému kotouči. Toto riziko je třeba udržovat na nízké úrovni kontrolou kotoučů, správnou montáží a bezpečným používáním úhlových brusek.

Můžete zastavit nebo snížit riziko prasknutí disku tím, že budete znát omezení disku, který používáte. Používejte pouze disk, který je v dobrém stavu, v rámci data expirace a v rámci svých rychlostních omezení. Maximální rychlost a datum expirace jsou vyznačeny na každém kotouči, nikdy tyto hodnoty nepřekračujte!

K mnoha nehodám dochází proto, že kotouče jsou namontována nevhodným nebo improvizovaným způsobem nebo na nářadí, které není určeno pro tento typ disku. Brusné kotouče instalujte pouze na kompatibilní úhlovou brusku a pouze v případě, že k tomu máte odpovídající školení a schopnosti.

Zásah projektilem

Projektily jsou létající částice a materiály. Mohou vzniknout při prasknutí kotouče, ale také při řezání nebo broušení materiálu.

Ne vždy je možné projektilům zabránit, ale můžete minimalizovat riziko vzniku použitím správného nástroje, kotouče a nastavení pro daný materiál.

Vzhledem k tomu, že riziko projektilů lze pouze minimalizovat a ne eliminovat, jako bezpečnostní opatření proti zranění úhlovou bruskou vždy používejte osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), zejména prostředky pro ochranu očí a hlavy.

Zpětný ráz

Zpětný ráz může způsobit vážnou a dokonce i smrtelnou nehodu. Ke zpětnému rázu dochází, když úhlová bruska uchopí nebo zasekne materiál při řezání. Zpětný ráz může způsobit, že uživatel ztratí kontrolu nad nářadím, které ho může zasáhnout nebo mu upadnout a způsobit zranění nohou.

Zpětný ráz je pravděpodobnější, pokud používáte špatný kotouč nebo špatnou rychlost otáček.

Riziko zpětného rázu můžete snížit tím, že se ujistíte, že používáte správný kotouč pro daný materiál a že budete používat nástroj při správné rychlosti.

Tupý a špatně nastavený kotouč také zvyšuje riziko nehody v důsledku zpětného rázu. Ujistěte se, že jste byli vyškoleni v montáži kotoučů, abyste je mohli bezpečně a včas měnit, když se opotřebují.

Jako bezpečnostní opatření při používání úhlových brusek vždy noste OOPP včetně ochrany očí, hlavy, nohou a rukou, ale také vhodný pracovní oděv, který nemá žádné volné a visící části, které by mohly být zachyceny bruskou a způsobit zranění.

Zapletení nebo zachycení

Nošení správného oblečení a ochranných prostředků vás pomáhá chránit. Špatně zvolené oblečení při práci s úhlovou bruskou může způsobit pracovní úraz. Jako u každého rotujícího kotouče i zde existuje riziko zachycení nebo zapletení.

Volný oděv, jako jsou kravaty nebo volné dlouhé rukávy, se mohou dostat mezi kotouč a obrobek. Dlouhé vlasy se také mohou zamotat do rotujících částí nástroje a přitáhnout vaši hlavu k čepeli.

Nenoste volné oblečení nebo šperky a dlouhé vlasy si svažte dozadu. Z pracovního prostoru odstraňte také všechny odpady nebo hadry, protože by se také mohly připlést do cesty rotujícího kotouče.

Vznik požáru

Při používání úhlové brusky často vzniká velké množství jisker. Může se stát, že jiskry způsobí požár, takže byste měli být vždy v bezpečném prostoru.

Pokud například používáte úhlovou brusku v blízkosti čerpací stanice, v blízkosti skladu nebo tam, kde se používají hořlavé nebo výbušné látky, zvyšuje se riziko vzniku požáru a výbuchu.

Pokud jsou v pracovní oblasti hořlavé materiály, mohou se vznítit od odletujících jisker.

Před použitím úhlové brusky vždy zkontrolujte pracovní oblast a odstraňte nebo chraňte veškeré hořlavé a vznětlivé materiály.

Úraz elektrickým proudem

Mnoho úhlových brusek je elektrických, takže byste měli vzít v úvahu také nehody způsobené přenosným elektrickým zařízením. Před použitím nástroj vizuálně zkontrolujte, provádějte jeho pravidelné testování a veďte kabely tak, aby se nedostaly do cesty brusného kotouče.

Další zdravotní rizika při práci s úhlovou bruskou

V tomto příspěvku jsme se zaměřili na bezpečnostní problémy úhlových brusek a různé typy nehod při práci s nimi. Mějte však na paměti, že existuje několik dalších rizik, která je třeba kontrolovat. Tato rizika nemusí způsobit nehody, ale při dlouhodobém používání mohou poškodit vaše zdraví.

Úhlové brusky vystavují uživatele vibracím. Postupem času může tato expozice způsobit zdravotní problémy, jako je Raynaudův syndrom z vibrací.

Měli byste si být také vědomi vystavení prachu, zejména prachu z oxidu křemičitého, dřeva a jiného škodlivého prachu. Podrobnější informace se dočtete v článku Krystalický křemík. Zabiják číslo jedna na každé stavbě! Používejte protiprachové masky, abyste si chránili plíce.

A chraňte svůj sluch. Úhlové brusky mohou být hlučné nástroje, proto zkontrolujte, zda je vystaveni hluku pro osoby používající zařízení a další osoby v okolí přijatelné a zda není překročena limitní expozice.

Více informací se dočtete v článku Hluk na pracovišti: už 85 decibelů ničí sluch. Chraňte svoje uši včas.

Bezpečná práce s úhlovou bruskou. Rizika a prevence
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference