Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Prevence traumatického poranění hlavy při práci ve stavebnictví

9. 6. 2017
Zpět

Pracujete-li ve stavebnictví, dopravě, zemědělství, lesnictví nebo jakémkoliv jiném podniku, který vyžaduje používání strojů nebo práci ve výškách, prioritou číslo jedna v oblasti bezpečnosti práce by pro vás, jako zaměstnavatele, mělo být předcházení a prevence poranění hlavy vašich zaměstnanců. Pojďme se společně podívat na nejdůležitější předpoklady prevence traumatického poranění hlavy a mozku.

Co je traumatické poranění hlavy

Traumatické poranění hlavy, přesněji označováno jako traumatické poranění mozku a odborně nazýváno intrakraniální poranění hlavy, je převzato z anglického Traumatic brain injury (TBI). Jedná se jednoduše o fyzické poranění hlavy, které poničí mozek člověka.

K traumatické poranění hlavy může dojít například při pádu předmětu z výšky na hlavu člověka, při pádu člověka a následném nárazu hlavy na zem, trhnutím nebo škubnutím též při pádu, ale také při dalších nebezpečných činnostech, kterých je ve stavebnictví celá řada.

Znaky a symptomy

Znaky a symptomy poranění mozku mohou být lehké, středně těžké nebo těžké.

Lehké poranění
Člověk může zůstat při vědomí nebo ho ztratí maximálně na několik minut. Hlavními příznaky jsou bolest hlavy, ztráta orientace, závrať, únava, problémy s pamětí a další.

Středně těžké poranění
Má podobné symptomy, jako lehké poranění, ale postižený může trpět také na velké bolesti hlavy, zvracení, záchvaty, nesrozumitelné vyjadřování, změnu osobnosti a další.

Těžké poranění
Člověk s těžkým poraněním mozku je minimálně 24 hodin v kómatu. V takovém případě se jedná o velmi závažné a rozsáhlé fyzické poškození mozku. Mohou se objevit například příznaky epilepsie, mentální retardace nebo dokonce smrt.

Související: Více informací se dočtete na Wikipedii v článku Traumatické poranění hlavy.

Jak chránit zaměstnance před poraněním hlavy

Určitě vás jako první napadne, zejména pak ve stavebnictví, ochranná pracovní přilba. Samozřejmě, že je to správně, nicméně ta vás chrání až v okamžiku krizové situace nebo havárie. Nezapomeňte, že vaším úkolem by měla být také prevence, díky které můžete předejít samotnému pracovnímu úrazu. Začneme ale přeci jen u té přilby.

1. Ochranná přilba je bez debat

Jak už jsme naznačili o odstavec výš, pracovní přilba je základním předpokladem pro ochranu hlavy a před poškozením mozku.

Pamatujte na to, že jste jako zaměstnavatel povinen všem svým zaměstnancům, kteří se pohybují na stavbě, zajistit ochranou pracovní přilbu, která odpovídá bezpečnostním standardům a je určena k tomu, aby sloužila jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP).

Povinností každého zaměstnance je bezpečnostní přilbu správně používat, kontrolovat její poškození a pačovat o ni.

2. Pravidelně přilbu kontrolujte

Pravidelně kontrolujte všechny přilby, zda nejsou nějakým způsobem poškozeny. Poškozená přilba totiž nemusí na 100 % chránit hlavu pracovníka. Na stavbě, kde dochází k velkému množství pracovních úrazů, jsou pravidelné kontroly bezpodmínečně nutné.

Dbejte také na to, aby ochranná přilba dobře pasovala na hlavu každého zaměstnance. Pokud nebude pohodlná, nebude dobře sedět a držet, nemusí být zcela bezpečná. Je to podobné, jako u špatně vybrané a namontované dětské autosedačky.

3. Kupujte jen kvalitní přilby

Nikdy nekupujte podezřele levné bezpečnostní přilby. Ujistěte se, že kupujete kvalitní výrobek, který byl řádně testován dle evropských nebo mezinárodních bezpečnostních požadavků. Jen v takovém případě si můžete být jisti, že děláte maximum pro to, aby byla zajištěna bezpečnost práce vašich dělníků na staveništi.

Tip: Nejvyšší stupeň ochrany u pracovní helmy zaručuje norma EN 14052. Až trojnásobně převyšuje požadavky normy EN 397.

4. Nezapomínejte na ochranu obličeje a očí

Pokud vaši zaměstnanci pracují v prostředí, kde dochází k riziku poškození obličeje nebo očí, například při práci s chemikáliemi či těkavými látkami nebo při broušení a svařování, ujistěte se, že opravdu používají vámi přidělené osobní ochranné pracovní prostředky, tzn. ochranné brýle a ochranný štít.

Také u ochranných brýlí a štítů platí stejné pravidlo, jako u ochranných přileb:

Tip: Jak poznat kvalitní brýle? Mohou být dioptrické brýle použity jako brýle ochranné? Co jsou certifikované ochranné brýle a jak je poznat? A podle čeho je vlastně vybírat? Nejen to, ale mnohem více, se dozvíte v článku Ochrana zraku při práci. Používáte správné ochranné brýle?

5. Školte své zaměstnance

Školení, školení a zase to školení. Opakování je matka moudrosti, říká se. A je to tak. Nestačí proškolit své zaměstnance jen jednou, ale neustále a pravidelně. A nejen to.

Nezapomeňte je také pravidelně testovat, zda si pamatují a hlavně zda dodržují předepsané bezpečnostní postupy, které byly stanoveny dle zákonných požadavků a vnitropodnikových směrnic. Jen tak budou vaši zaměstnanci brát bezpečnost práce ve výškách opravdu vážně a úrazovost zůstane stále nízká nebo žádná.

6. Vyhledávejte rizika a dělejte bezpečnostní opatření

Analýza rizik je základním pilířem BOZP. Na jejím základě se stanovují pracovní postupy. Díky ní zjistíte potenciálně nebezpečné faktory, které mohou ohrožovat zdraví vašich zaměstnanců.

Analýza rizik BOZP je povinností každého zaměstnavatele a podléhá zákonným požadavků, které udává § 102 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, kde je uvedeno, že zaměstnavatel je povinen pravidelně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy v pracovním prostředí, odhalovat jejich příčiny a zdroje.

Vaším úkolem tedy je:

Související články:

Prevence traumatického poranění hlavy při práci ve stavebnictví
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference