Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak vytvořit záchranný plán pro výškové práce

5. 3. 2019
Zpět

Výškové práce patří mezi nejrizikovější odvětví co se bezpečnosti práce týče. Pád z výšky nebo do hloubky navíc tvoří zhruba polovinu smrtelných pracovních úrazů v České republice. Chraňte sebe i své zaměstnance a vytvořte si záchranný plán pro výškové práce. Nabízíme zdarma ke stažení šablonu.

Proč si vytvořit plán záchrany

Pokud podnikáte v oboru, který vyžaduje výškové práce, je velmi důležité, abyste měli vypracovaný a zavedený důkladný záchranný plán pro případ nehody - pádu z výšky.

Záchranný plán je dopředu naplánovaná strategie, která slouží k tomu, jak postupovat v případě, když pracovník spadne z výšky a zůstane viset v postroji. Poskytuje informace o typu a umístění zařízení, které jsou životně důležité při záchranném procesu.

Počty smrtelných pracovních úrazů způsobené pádem z výšky

Zde jsou počty smrtelných pracovních úrazů, které byly způsobeny právě pádem z výšky nebo do hloubky.

Příčina smrtelného úrazu 2014 2015 2016
Pád z výšky nebo do hloubky 16 8 16

„Pád z výšky nebo do hloubky, patří k nejčastějším smrtelným pracovním úrazům.“

Tyto statistiky jasně naznačují, jak důležité je, abyste přijali opatření a vytvořili záchranný plán pro výškové práce. Je zcela vaše odpovědnost vytvořit a implementovat takový plán. Nespoléhejte se jen na profesionální záchranáře. Nezapomeňte na to, že než záchranáři dorazí na místo nehody, už může být pozdě. Musíte proto jednat rychle a být na podobné krizové situace připraveni.

„Z dlouhodobého hlediska představuje pád z výšky v České republice zhruba polovinu všech smrtelných pracovních úrazů.“

Každý zaměstnavatel nebo provozovatel činnosti, která je spojená s výškovými pracemi, by měl posoudit bezpečnostní rizika a vypracovat podrobný a systematický záchranný plán pro použití v případě krizové situace. Také by měl proškolit své zaměstnance, jak tento plán aplikovat v reálné situaci tak, aby na něj byl každý pracovník předem připraven a uměl ho použít.

Předpisy a zákony týkající se výškových prací

Nejdůležitějším zákonem, který upravuje požadavky BOZP ve výškách je Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.

„Mezi nejčastější porušování předpisů v oblasti BOZP představují výškové práce.“

Stáhněte si šablonu záchranného plánu

Požadavky na bezpečnost práce ve výškách

Vždy mějte v místě výkonu výškových prací k dispozici záchranné vybavení a řádně proškolte všechny své zaměstnance, kteří se těchto prací účastní, aby je uměli používat.

Záchranný plán pro výškové práce musí řešit:

Hodnocení rizik při výškových pracích

Existuje pět kroků k posouzení rizik:

Mohlo by vás zajímat: Bezpečnost práce ve výškách. Legislativa, příčiny, důsledky, povinnosti a ochrana

Záchranné školení

Záchranné školení pro výškové práce provádí vždy kompetentní osoba, která má dostatečné vzdělání, zkušenosti a znalosti, jak se v krizové situace zachovat. Pokud dojde ke změně záchranného vybavení, případně ke změně povahy práce či okolností, nezapomeňte, že byste o této skutečnosti měli informovat vyškoleného záchranáře, který aktualizuje a provede nové záchranné školení. To byste v ideálním případě měli opakovat jednou ročně. Stejně tak byste neměli zapomenout na školení práce ve výškách.

Stáhněte si šablonu záchranného plánu

Jak vytvořit záchranný plán pro výškové práce
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference